سبد خرید

چگونه با 3 روش کاربردی حسادت نکنیم؟[تجربیات شخصی خودم]

چگونه با 3 روش کاربردی حسادت نکنیم؟[تجربیات شخصی خودم]

یکی از سؤالاتی که به دفعات زیاد شاگردانم از من می پرسند، این است که خانم معتمد پویا، با افراد حسود چگونه برخورد کنیم؟ با خودم فکر کردم چه عواملی باعث می شود آدم ها اینقدر به همدیگر حسادت می کنند، جوری که محیط اجتماع به خاطر این مسئله متشنج شده است و اینکه چگونه می توانیم حسادت نکنیم؟

بنابراین شروع به مطالعه و تحقیق در مورد این موضوع کردم که در این مقاله می خواهم نتایج آن را با شما عزیزان به اشتراک بگذارم.

اینکه هر از چند گاهی به دیگران احساس حسادت کنیم، کاملاً طبیعی است.

اما مشکل زمانی پیش می آید که حسادت جوری جلوی چشممان را گرفته است که تمام وقتمان را صرف حسرت خوردن به داشته های دیگران می کنیم. طوری که حتی دیگر نمی توانیم شکرگزار آنچه که داریم باشیم.

تحت تأثیر حسادت شدید قرار گرفتن می تواند به زندگی ما آسیب وارد کند.

حسادت با روش‌های زیر به ما صدمه  می‌زند:

 • هدر دادن وقتمان.
 • مشغول کردن فکرمان.
 • آسیب زدن به روابطمان.

اگر می خواهید حسادتتان را کنترل کنید، ادامه ی این مقاله را بخوانید.

روش های کنترل حسادت

روش اول- احساس حسادتمان را بپذیریم.

1- به احساس حسادتمان آگاه شویم.

قبل از اینکه بتوانیم حسادتمان را کنترل کنیم، بهتر است بپذیریم این احساس حسادت شدید، به یک مشکل در زندگی مان تبدیل شده و روابطمان با دیگران را تیره و تار کرده است.

حسادت می تواند ناتوانمان کند و ما را از رسیدن به اهداف خود و تبدیل شدن به فردی بهتر باز دارد.

در اینجا بعضی از نشانه هایی که علامت این است که حسادت روی زندگی ما اثر منفی گذاشته را بیان می کنم:

 • اگر بیشتر وقتمان را صرف حسرت خوردن به داشته های دیگران می کنیم و شکرگزار آنچه که داریم، نیستیم.
 • اگر دائماً خود را با دوستان، اعضای خانواده و همکاران خود مقایسه می کنیم.
 • اگر به یک فرد خاص حسادت می کنیم و نمی توانیم بیشتر از 5 دقیقه بدون حسرت خوردن به لباس، ظاهر و رفتارش، در کنارش باشیم.
 • اگر به روابط عاشقانه ی دوستان خود حسادت می کنیم و حسرت می خوریم که ای کاش رابطه ی ما هم به اندازه رابطه ی آنها خوب بود.
 • وقتی شریک عاطفی ما با جنس مخالف گفتگو می کند، نمی توانیم تحمل کنیم. معتقدیم هر دختر دیگری هدفش قاپیدن شریک عاطفی مان است!
 • اگر مرتب در حال چک کردن صفحه ی اینستاگرام، موبایل یا تلفن شریک عاطفی خود هستیم تا مچش را بگیریم!
 • اگر نمی توانیم بیشتر از چند دقیقه را بدون مقایسه ی رابطه، شغل و خانواده خود با رابطه، شغل  و خانواده دیگران، با آنها باشیم.
 • اگر هر وقت یکی از دوستانمان با فرد جدیدی دوست می شود، به شدت حسادت می کنیم. این اتفاق باعث می شود از خودمان بپرسیم ، “من چه اشکالی دارم که اون رفته با یکی دیگه دوست شده؟!”

2- به دلیل حسادتمان فکر کنیم.

وقتی پذیرفتیم حسادت به یک مشکل در زندگی مان تبدیل شده و حالا می خواهیم آن را کنترل کنیم، بهتر است تشخیص دهیم دلیل حسادت ما چیست؟ و چرا به آن فرد حسادت می‌کنیم؟

اگر زمانی حسادت می کنیم که متوجه می شویم آنچه را دیگران دارند، ما نداریم، معلوم می شود که یک سری نیاز ها در زندگی مان وجود دارد که برطرف نشده اند. پس با یافتن دلیل حسادت می توانیم به سراغ برطرف کردن آن نیازها برویم.

دلایل حسادت:
 • آیا فقط به یک جنبه از زندگی دوستان خود حسادت می کنیم؟

به طور مثال به روابط عاشقانه ی دوستان خود حسادت می کنیم چون رابطه ی ما مثل رابطه ی آنها گرم و صمیمانه نیست، پس بهتر است تلاش کنیم تا رابطه ی خود را بهبود دهیم. یا اگر رابطه مان دیگر ارزش صرف وقت و انرژی را ندارد، به آن پایان دهیم.

آیا به بهترین دوست خود حسادت می کنیم چون او در مسیری که روزی آرزوی ما بوده است، پیشرفت زیادی کرده، در حالی که ما به خاطر اهمالکاری و ترس تا به حال هیچ قدمی در جهت رسیدن به آرزویمان را برنداشته ایم؟ این نشان می دهد بهتر است با ترس هایمان روبه رو شویم و شروع به اقدام کنیم.

آیا به افرادی که اهل گردش و تفریح هستند حسادت می کنیم؟ این نشان می دهد نیاز به تفریح داریم.

داستان: چندین سال پیش به افرادی که سفرهای ایرانگردی زیادی می رفتند، حسادت می کردم. دلیل حسادتم این بود که نیاز به تفریح داشتم و سفر کردن یکی از علائقم است. اما چون شرایط خانواده و دوستانم طوری بود که نمی توانستند همراه من به هر کجای ایران که می خواهم سفر کنم بیایند، این نیازم برآورده نشده بود. بنابراین تصمیم گرفتم به تنهایی با تورهای گردشگری سفر کنم. پس این نیازم به خوبی برآورده شد و دیگر به آنها حسادت نمی کنم.

 • آیا به هر چیزی که هر کسی دارد، حسادت می کنیم؟ این نشان می دهد که عزت نفس پایینی داریم. پس بهتر است روی عزت نفسمان کار کنیم.
 • آیا به ظاهر خوب دوستان خود حسادت می کنیم؟ فکر می کنیم اگر ظاهرمان بهتر باشد زندگی ما خیلی بهتر خواهد شد؟ در این جا بهتر است یک سبک زندگی سالم مخصوص به خودمان را ایجاد کنیم. رژیم غذایی سالم  داشته باشیم و ورزش کنیم.

نکته: اینکه در مورد احساس حسادتمان روی کاغذ بنویسیم، می‌تواند برای درک بهتر و روبرو شدن با آن به ما کمک کند. پس بهتر است دلیل احساس حسادت خود را روی کاغد بنویسیم.

روش دوم- وضعیت خود را بهبود ببخشیم

1- روی بهبود فردی مان کار کنیم

اگر یک فرد حسود هستیم، احتمالاً فکر می کنیم چون آدم جذاب وجالبی نیستیم، شایسته ی تحسین دیگران نیستیم. وقت آن است که روی تغییر خودمان کار کنیم. چون تنها در اینصورت است که از آنچه هستیم، راضی خواهیم بود. برای بهبود فردی چه کنیم؟

 • عزت نفس خود را افزایش دهیم

تمام چیزهایی را که در مود خودمان دوست داریم، بنویسیم و لیستی از ایرادات خود را تهیه کنیم. بعد تا جایی که می توانیم برای رفع آن ایرادها تلاش کنیم. اینطوری احساس بهتری نسبت به آنچه هستیم، خواهیم داشت. هر چقدر بیشتر خودمان را دوست بداریم، کمتر حسادت خواهیم کرد.

 • روی بدن خود کار کنیم

اگر به اندام متناسب دوستانمان حسادت می کنیم، باشگاه رفتن منظم را در برنامه ی خود قرار دهیم. به خاطر داشته باشیم با ورزش مداوم و اصولی می توانیم به بدنمان فرم بهتری دهیم.

داستان: حدود 12 سال پیش به افرادی که تناسب اندام داشتند، احساس حسادت می کردم چون در آن زمان اندامم متناسب نبود و نمی توانستم لباس های زیبا بپوشم. بنابراین رژیم غذایی گرفتم. همچنین ورزش ایروبیک را به صورت منظم ادامه دادم. این باعث شد اندام من هم متناسب شود و دیگر به آنها احساس حسادت نمی کنم.

 • خودمان باشیم

اگر بخواهیم همان کارهایی را که دوستانمان انجام می دهند انجام دهیم، شبیه به دوستان خود به نظر برسیم یا همان روابطی را داشته باشیم که دوستانمان دارند حسادت خود را از دست نخواهیم داد. هیچ دو نفری یکسان نیستند و اگر می خواهیم شبیه دیگری شویم، حالمان بد می شود! اگرچه افراد مختلف ممکن است از یکدیگر الهام بگیرند، فراموش نکنیم ما یک انسان منحصر به فرد هستیم و هرگز خود را با دیگران مقایسه نکنیم.

داستان: یادم می آید در دوران مدرسه و دانشگاه همکلاسی هایم نمره هایشان را با دیگران مقایسه می کردند و غصه می خوردند. آخر دبیرستان آنها رشته هایی که در دانشگاه قبول شده بودند را مقایسه می کردند و غصه می خوردند. اگر هم دانشگاه قبول نشده بودند که دیگر بدتر!

بعد از دوران دانشگاه، وقتی می دیدند دوستانشان کار پیدا کرده اند و آنها هنوز کار ندارند، غصه می خوردند. در محیط کار، وقتی می دیدند دوستانشان ازدواج کرده اند و آنها هنوز ازدواج نکرده اند، غصه می خوردند. بعد از ازدواجشان وقتی می دیدند دوستانشان بچه دار شده اند و آنها هنوز بچه دار نشده اند، غصه می خوردند. کمی بعدتر وقتی می دیدند دوستانشان به خارج از کشور رفته اند و آنها در ایران مانده اند، غصه می خوردند.

و این مقایسه و غصه خوردن تا آخر عمرشان ادامه دارد.

زندگی یک مسابقه شامل چک لیست یکسانی نیست که همه ما مجبور باشیم در مسیر زندگی موارد آن را یکی پس از دیگری تیک بزنیم! هر کسی مسیری متفاوت با دیگری را طی می کند. موافقید؟

 • توجه خود را به شخصی که به او حسادت می کنیم متمرکز کنیم. شباهت ما با او در چیست؟ با دیدن شباهت هایی که ما و شخصی که به او حسادت داریم، می توانیم حسادت خود را برطرف کنیم. هرچقدر ما دو نفر یکسان تر باشیم، کمتر حسادت می کنیم!

به طور مثال، به همسایه ی خود حسادت می کنیم چون ماشین خوبی دارد. اما به خاطر داشته باشیم ما دو نفر در یک محله زندگی می کنیم و احتمالاً خانه های مشابهی داریم.

2- کارمان  را نسبت به قبل بهتر کنیم

ممکن است به دیگران حسادت کنیم چون برخلاف آنها با سماجت و پافشاری اهدافمان را دنبال نمی کنیم. برای جلوگیری از این امر، بهتر است با سخت کوشی علاقه مان را دنبال کنیم. اگر مشغول دنبال کردن اهداف و علایق خود باشیم، دیگر وقت نداریم نسبت به آنچه دیگران انجام می دهند حسادت کنیم.

 • کارهایی را  که به آن علاقه داریم، انجام دهیم

اگر بیشتر اوقات حسرت می خوریم که ای کاش جای دوستان خود باشیم، ممکن است به این دلیل باشد که کارهایی را انجام نمی دهیم که به آنها افتخار کنیم. با خواندن کتاب، روی افزایش علم و فرهنگمان کار کنیم و یا مهارت های مفیدی مانند عروسک بافی، ساخت گردنبند یا تعمیر کامپیوتر و موبایل را یاد بگیریم.

هرچقدر بیشتر خودمان را بهتر کنیم، از اینکه خودمان باشیم، خوشحال تر خواهیم بود.

 • روی بهبود شغل خود کار کنیم

اگر به کسی به خاطر اینکه آرزوهایش را دنبال می کند، یا به کسی که در محل کارمان ارتقا پیدا کرده، حسادت می کنیم، یا باید در شغل خود بیشتر تلاش کنیم، یا اگر شغلمان را دوست نداریم، به تغییر شغل خود فکر کنیم تا بتوانیم آن  کاری را که واقعا دوست داریم انجام دهیم.

 • هدفگذاری کنیم و برای رسیدن به آن هدف تلاش کنیم

با هدف های کوچک شروع کنیم. بطور مثال اگر قبل از این تا به حال به کوهنوردی نرفته ایم، دفعه ی اول فقط تا ایستگاه چشمه ی توچال برویم. اگر در رسیدن به این هدف کوچک موفق شویم، به توانایی مان افتخار می کنیم و سعی خواهیم کرد که در ادامه اهداف بزرگتر دیگری را نیز برای خود تعیین کنیم.

بطور مثال دفعه ی بعد به ایستگاه دو توچال خواهیم رفت. و همینطور آرام آرام دفعات بعدی ایستگاه ها را افزایش خواهیم داد. ایستگاه 5، ایستگاه 7 و در آخر قله ی توچال. هورا!

یادم می آید اولین بار که به توچال رفتم، خودم را به ایستگاه 5 رساندم! چون بدنم آمادگی نداشت، آنچنان به نفس نفس افتاده بودم که وسط های راه از کارم پشیمان شده بودم. اشتباه از خودم بود.چون برای بار اول بهتر بود مقصد کوتاه تری را انتخاب می کردم!

 • اهداف بزرگ‌تر را به اهداف کوچک‌تر و قابل سنجش تبدیل کنیم. برای نمونه، اگر هدف مان به دست آوردن پول بیشتری است، یکی از اهداف کوچک‌تر می‌تواند جستجو برای شغلی با درآمد بالاتر یا پیدا کردن فرصت‌های پیشرفت در شغل فعلی‌ مان باشد. هدف کوچک دیگر نیز می‌تواند پس‌انداز کردن مبلغ معینی پول در هفته باشد.

3- روابط خود را بهتر کنیم.

 •  اگر به کسی به خاطر داشتن دوستان زیاد یا به خاطر داشتن یک رابطه ی عاشقانه ی خوب، حسادت داریم، ممکن است در روابط خود کمبودی را احساس می کنیم. در اینجا وقت بیشتری را صرف گفتگو یا فعالیتهای معنادار با دوستان خود کنیم و برای داشتن روابط خوب تلاش کنیم.

اگر از بودن با دوستانمان خوشحال باشیم، پس هیچ دلیلی وجود ندارد که به روابط دیگران حسادت کنیم. اگر با دوستانمان یک رابطه ی قوی داشته باشیم، احساس خوشحالی و امنیت خواهیم کرد.

 • اگر دوستی داریم که با پزدادن فراوان، حسادت مان را برمی انگیزد، زمانش رسیده که به آن دوستی پایان دهیم!
 • رابطه ی خود را با خانواده بهتر کنیم

اگر وقت کافی را با خانواده نگذرانیم، ممکن است نسبت به روابط نزدیک دیگران با اعضای خانواده شان حسادت کنیم. در این جا زمان بیشتری را با اعضای خانواده ی خود در ارتباط باشیم. اینطوری از روابط خود احساس بهتری خواهیم داشت.

 • زندگی عاشقانه ی خود را بهتر کنیم

اگر در یک رابطه ی جدی هستیم، روی مهارت های ارتباطی مان کار کنیم تا آن رابطه را بهبود دهیم. اگر مجرد هستیم، به جای اینکه وقت خود را صرف حسادت  به متأهل ها کنیم، از آزادی مجردی لذت ببریم، روی بهبود فردی مان کار کنیم و به یافتن یک شریک عاطفی خوب در آینده امیدوار باشیم. افراد مجردی که روی بهبود شخصیتشان کار می کنند، در آینده ازدواج موفق تری خواهند داشت.

 روش سوم –دید خود را بهتر کنیم

1- به خودمان یادآوری کنیم که چقدر نعمت های زیادی داریم

 هنگامی که حسادت جلوی چشمانمان را می گیرد، دیدن نعمت هایی که داریم، غیر ممکن می شود. بنابرابن به خود یادآوری کنیم که نعمت های زیادی داریم. آب، غذا، سلامتی، لباس، اتاق، برق، کامپیوتر، اینترنت و…. در اینجا روش انجام این کار آورده شده است:

 • خودمان را با کشورهایی که شرایط بدتری از ما دارند، مقایسه کنیم

به خود یادآوری كنیم كه بسیاری از افراد جهان مثل مردم کشور افغانستان، چیزهایی که ما بدیهی اش می دانیم را ندارند. شامل غذایی برای خوردن، آبی برای آشامیدن، مراکز درمانی، لباس گرم و… این ها چیزهایی هستند که بسیاری از ما ایرانی ها می توانیم شکرگزارشان باشیم.

 • لیستی از حداقل بیست موردی را که داریم و دیگران دوست دارند داشته باشند، تهیه کنیم. بطور مثال چیزهای بدیهی مثل آبی برای خوردن یا مهارت هایی مانند شوخ طبعی و …
 • بدانیم زندگی هر کسی که به او حسادت می کنیم کامل وبی نقص نیست.

شاید از ضعف‌های آنها خبر نداشته باشیم. بسیاری از افراد، مهارت زیادی را در پنهان کردن معایب خود دارند، ولی شک نکنیم آنها نیز دچار ضعف هایی هستند. لیستی از همه داشته های دیگران که به آنها حسادت می کنیم را تهیه کنیم و سپس از خود بپرسیم که آیا چیزی هست که ما داریم و آنها دوست دارند که داشته باشند؟

به طور مثال ، ممکن است به رابطه ی عاشقانه دوست مان حسادت کنیم، اما او می تواند به داشتن پدر و مادر دوست داشتنی ما غبطه بخورد. ممکن است نسبت به ارتقاء شغلی دوست خود حسادت کنیم ، در حالی که او می تواند حسرت بخورد که ای کاش او هم  بتواند مثل ما یک آلت موسیقی را بنوازد.

2- بخشنده تر باشیم

 اگر زمانی از وقت خود را برای کمک به دیگران صرف کنیم، نه تنها نسبت به بخشنده بودن خود احساس بهتری خواهیم داشت بلکه بیشتر از قبل شکرگزار آنچه که برای بخشیدن به دیگران داریم، خواهیم بود.

 • در یک مرکز خیریه ، داوطلب  شویم

برای اینکه بدانیم چقدر اوضاعمان خوب است، می توانیم در یک خیریه داوطلب شویم تا به مردم در یادگیری زبان، هنر و یا غذا دادن به فقرا کمک کنیم. بودن با افرادی که نیازهای اصلی آنها برآورده نشده، به ما یادآوری می کند چقدر زندگی خوبی داریم که قادریم به دیگران خدمت کنیم……تجربه اش را دارید؟

 • به افرادی که می شناسیم کمک کنیم

به دوستمان کمک کنیم مسائل زندگی اش را حل کند و یا به دوست خود انگیزه دهیم با جدیت و تلاش درسش را تمام کند. درک سختی های دیگران باعث می شود متوجه شویم هر کس در زندگی اش سختی هایی دارد و ما تنها فردی نیستیم که می خواهیم زندگی خود را بهبود ببخشیم.

 • کارهای کوچکی را برای کسانی که دوستشان داریم، انجام دهیم. بطور مثال اشکال موبایل،کامپیوتر و… را رفع کنیم. اینطوری احساس مفید بودن خواهیم کرد و بیشتر از قبل شکرگزار آنچه داریم خواهیم بود.

وقتی من اشکال موبایل یا کامپیوتر اعضا خانواده یا دوستانم را برطرف می کنم متوجه می شوم چقدر در این زمینه مهارت دارم.

روش چهارم- زندگی مثبت داشته باشیم

1- دریابیم که: ماهیت آدمی چیست و چه کسی هستیم؟

 ما هیچ وقت انسان کامل نخواهیم بود و همیشه چیزهایی وجود دارد که می خواهیم داشته باشیم.

 • بدانیم زندگی عادلانه نیست. هر چقدر هم که تلاش کنیم، نمی توانیم همه ی آنچه را که می خواهیم، به دست آوریم و همیشه افرادی وجود دارند که واقعاً خوشبخت تر از ما هستند. وقتی این واقعیت را قبول کنیم، تلاش برای بدست آوردن همه ی این ها را متوقف خواهیم کرد.
 • از اینکه خودمان باشیم، لذت ببریم. بدانیم ما هم مثل همه ی افراد دیگر ضعف هایی داریم. پس تمام نقص هایمان را بپذیریم و خودمان را دوست داشته باشیم.
 • روی ویژگی های مثبت خود متمرکز شویم. بطور مثال: خط خوش، آشپزی خوب، سخت کوشی و …

می‌توانیم موارد زیر را در دفترچه یادداشتمان بنویسیم:

 • استعدادهایمان.
 • ویژگی‌های خوب بدنمان.
 • بهترین دوستانمان.
 • غذاهای مورد علاقه‌مان.
 • چیزهایی که ما را می‌خندانند.
 • خاطراتی که ما را شاد می‌کنند.
 • آرزوهایمان.(دیدن لیست آرزوهایم، حالم را خوب می کند.)
 • چیزهای خوبی که داریم.
 • دستاوردهایمان.

من لیست موارد بالا را در گوشی موبایلم وارد کرده ام. هر بار که یک چیز جدید برای شکرگزاری به ذهنم می رسد، به انتهای این لیست وارد می کنم.هر وقت حالم خوب نیست، با مرور این لیست، حالم خوب می شود.

هشدار: از نشان دادن این لیست به دوستمان خودداری کنیم. چون ممکن است او به طور طبیعی داشته های ما را با نداشته هایش مقایسه کند، ناراحت شود و درنتیجه دوستی مان کمرنگ شود.

2- در آینده نیز از حسادت دوری کنم.

زمانی که برای کنترل حسادتمان تلاش کردیم و موفق شدیم، بهتر است مطمئن شویم در آینده هم می توانیم آن را کنترل کنیم. چند تا چیز وجود دارد که می توانیم انجام دهیم تا مطمئن شویم در ادامه هم گرفتار حسادت نخواهیم شد:

 • هیچ وقت چیزی را حق مسلم خود ندانیم. هر شب، حداقل ده موردی را که بابت آن شکرگزار هستیم، روی کاغذ بنویسیم. داشتن یک برنامه ی روزانه ی همیشگی برای این کار، باعث می شود حسادتمان را کنترل کنیم.
 • از موقعیت هایی که ممکن است به حسادت منجر شود، دوری کنیم. اگر دوستی داریم که به نظر می رسد همه چیز دارد و نمی توانیم جلوی حسادتمان به او را بگیریم، سعی کنیم وقت کمتری را با او بگذرانیم.
 • حسادت خود را تشخیص دهیم. به محض این که متوجه شدیم به کسی حسادت می کنیم، به خانه برویم و در یک دفترچه، احساسمان را بنویسیم، که چرا به این فرد حسادت می کنیم؟
 • به یاد داشته باشیم هر از چند گاهی حسادت کردن، طیبعی است. اگر حسادت سراغمان آمد، خودمان را سرزنش نکنیم. اگر دوستمان یک خانه خرید و ما خانه نداریم، یا اگر دوستمان گفته که در شُرُف ازدواج است، در حالی که ما در آرزوی داشتن یک شریک عاطفی هستیم، اینکه برای مدتی کوتاه حسادت کنیم، طبیعی است. فقط وقتی حسادت کل زندگی ما  و تمام رفتارمان را تحت تأثیر منفی قرار داد، به آن به صورت یک مشکل نگاه کنیم.
 • اگر وقتی وارد اینستاگرام می‌شویم، از دیدن لحظات خوب افراد، احساس حسادت می کنیم، بدانیم که تنها نیستیم. تحقیقات روانشناسی نشان داده است، استفاده از اینستاگرام احساس حسادت را افزایش می‌دهد. تمام افرادی که باعث حسادت ما می شوند را آنفالو کنیم.یا بهتر از همه این است که کلُاً اینستاگرام را از گوشی حذف کنیم!
 • روزانه مراقبه کنیم. مراقبه می تواند ذهن ما را پاک کند و به ما کمک کند تا روی موارد مهم متمرکز شویم. ممکن است افکار منفی حسادت همچون غباری جلوی دید ما را گرفته باشد. با نشستن بی سر و صدا در یک فضای ساکت در صبح ها حداقل برای ده دقیقه آرامش حاصل می شود. در این مدت فقط روی تنفس خود و اینکه بدن ما چه حسی دارد تمرکز کنیم.

از وقتی به اهمیت مراقبه پی برده ام، هر روز صبح بعد از شستن دست و صورتم، مراقبه می کنم. آرام چهار زانو می نشینم. چشم هایم را می بندم و 10 تا نفس عمیق شکمی می کشم. و اینگونه روزم را با انرژی مثبت شروع می کنم.

نکات

 • حسادت از جذابیت ما کم می کند. اگر در یک رابطه هستیم، به خود یادآوری کنیم هیچ چیز بدتر از فردی نیست که مدام حسادت می کند! این حسادت نشان می دهد ما در آن رابطه احساس نا امنی می کنیم و از جذابیت ما کم می کند.

هشدار

 • اگر تمام موارد این مقاله را امتحان کردید اما باز هم نمی توانید حسادت خود را کنترل کنید، از یک روانشناس کمک بگیرید.

دوستان عزیزم در این مقاله یاد گرفتیم که چگونه حسادت نکنیم:

روش اول – احساس حسادتمان را بپذیریم:

1- به احساس حسادتمان آگاه شویم.

2- به دلیل حسادتمان فکر کنیم.

روش دوم – وضعیت خود را بهبود ببخشیم:

1- روی بهبود فردی مان کار کنیم.

2- کارمان  را نسبت به قبل بهتر کنیم.

3- روابط خود را بهتر کنیم.

 روش سوم – دید خود را بهتر کنیم:

1- به خودمان یادآوری کنیم چقدر نعمت های زیادی داریم.

2- بخشنده تر باشیم.

روش چهارم – زندگی مثبت داشته باشیم:

1- دریابیم که: ماهیت آدمی چیست و چه کسی هستیم؟

2- در آینده نیز از حسادت دوری کنم.

برگرفته از:

www.wikihow.com

دوستان عزیزم مرا در اینستاگرام فالو کنید تا از مطالب آموزشی مفید در زمینه ی مهارت های ارتباطی، بهره مند شوید. جهت فالو کردن، روی لینک زیر بزنید:

اینستاگرام من

دیدگاه‌ها ۵