۹ راهکار برای اینکه چگونه شوخ طبع باشیم تا دل دیگران را بدست آوریم؟

۹ راهکار برای اینکه چگونه شوخ طبع باشیم تا دل دیگران را بدست آوریم؟

چگونه شوخ طبع باشیم؟

در مدت چهارسال اخیر، سفرهای ایرانگردی زیادی را با آژانس های مسافرتی رفته ام.یکی از عوامل مهمی که باعث می شود یک سفر برایم خوشایند تر شود،میزان شوخ طبعی لیدر یا راهنمای تور است.متأسفانه در این مدت تک و توک لیدر هایی بودند که مهارت شوخ طبعی داشتند.

در بیشتر سفرها لیدر، آنچنان جدی و خشک بود که باعث خستگی و دلزدگی من و  مسافران می شد.مسافران در طول مسیر طولانی در اتوبوس ،حسابی حوصله شان سر می رفت  و کلافه می شدند.خلاصه که در اتوبوس، اصلا خوش نمی گذشت.در این شرایط دیگر دلمان نمی خواست دوباره با آن لیدر جدی، سفر کنیم.

یادم می آید یکبار برای بار دوم به صورت اتفاقی با یکی از همان لیدر های جدی همسفر شدم.وقتی متوجه شدم این، همان لیدر جدی است،در ذوقم خورد.با خودم گفتم:وای، بازم این!!

برعکس در سفرهایی که لیدر،کمی شوخ طبع بود،صدای خنده ها شنیده می شد.اینطوری خیلی بیشتر به ما خوش می گذشت.لیدر، در تمام طول مسیر طولانی با اتوبوس ،انواع بازی ها را راه می انداخت.

او جوک می گفت.خاطره های خنده دار تعریف می کرد.آواز می خواند.مسافران، معتقد بودند که لیدر خیلی با نمکه.اینقدر می خندیدیم که وقتی از اتوبوس پیاده می شدیم، اصلا متوجه گذر زمان نمی شدیم. همه دوست داشتیم دوباره با آن لیدر سفر کنیم.جوری که دفعه ی بعد سر سفر کردن با این لیدر خاص، دعوا بود!

بنابراین شوخ طبعی به کسب درآمد آژانس های مسافرتی کمک می کند.چون اینطوری مردم دوست دارند برنامه ی بعدی را هم دوباره بیایند.

حتی در مسافرت های فامیلی هم دوست داریم که با آدم های شوخ طبع فامیل همسفر شویم.قبول دارید؟

دو سال پیش در یک دوره ی آموزشی شرکت کرده بودم.مدرس این دوره یک خانم خشک و جدی بود که شوخ طبعی که نداشت هیچ،حتی یک لبخند کوچک هم نمی زد!

بنابراین در تمام طول این دوره، نتوانستم با او ارتباط خوبی برقرار کنم.وقتی می خواستم به کلاسش بروم،خوشحال نبودم.خلاصه که اصلا دوستش نداشتم! بعد از پایان این دوره، او را به هیچ یک از دوستانم توصیه نکردم!

پس شوخ طبعی به کسب درآمد مدرسان کمک می کند.چون اینطوری مردم دوست دارند در کلاس بعدی هم شرکت کنند.یا دوست دارند این کلاس را به دوستانشان هم معرفی کنند.

اگر یادتان باشد در دوران مدرسه هم همینطوری بود.ما معلمانی را دوست داشتیم که کمی شوخ طبع بودند.اکنون استاد عزیزم آقای محمد پیام بهرام پور از میزان شوخ طبعی بالایی برخوردار است.جوری که آدم ها با اشتیاق، سر کلاس هایش می نشینند.

در مورد مهمانی رفتن هم همینطور است.ما دوست داریم به خانه ی کسانی برویم که در آنجا بگو بخند بیشتری است.یا اگر خبر دار می شویم در یک مهمانی یک آدم شوخ طبع دعوت شده است،با اشتیاق بیبشتری در آنجا حضور پیدا می کنیم.قبول دارید؟

شما وقتی پر از استرس و اضطراب برای درمان بیماری تان به دکتر مراجعه می کنید،دوست دارید که آن دکتر، خوش اخلاق و شوخ طبع باشد یا خشک و جدی؟

خانم ها هم از آقایانی خوششان می آید که آنها را بخندانند.قبول دارید؟

بنابراین شوخ طبع بودن می تواند آدم ها را به ما علاقمند کند.چون آدم ها دوست دارند به آنها خوش بگذرد.

شوخ طبعی چیست؟

منظور از شوخ طبعی این است که وقتی یک چیزی می گوییم صدای خنده بیاید .یا حداقل یک لبخند کوچک روی لب ها بنشیند.

شوخ طبع بودن چه فایده هایی دارد؟

 • نشان دهنده ی هوش کلامی بسیار بالای ماست.چون مشخص می کند روی صحبتمان تسلط بالایی داریم.
 • به برطرف شدن ترس کمک می کند.وقتی در حال صحبت کردن با کسی هستیم،شوخ طبعی به مدیریت استرس ما کمک می کند.چون هنگام خندیدن، میزان تنش و استرس کم می شود.

به همین خاطر شوخ طبعی در اولین برخورد ما با یک آدم جدید، خیلی به ما کمک می کند.شوخ طبعی ما در برخورد اول، باعث می شود برای طرف مقابل ترسناک به نظر نرسیم.

 • خاص و حرفه ای به نظر می رسیم.چون انگار به همه چیز تسلط داریم.
 • علاقه مند شدن مخاطب به ما.وقتی شوخ طبع باشیم،محبوب قلب آدم ها می شویم.وقتی آدم ها می خندند،حالشان خوب است.آدم ها کسی را که حالشان را خوب می کند،دوست دارند.بنابراین آدم ها دوست دارند وقت بیشتری را با ما بگذرانند.مثل همان لیدر شوخ طبعی که سر سفر کردن با او دعوا بود.
 • مخاطب از ما خسته نمی شود.وقتی می خواهیم چیزی را به او یاد بدهیم،با خندیدن، مغزش انرژی می گیرد و ادامه می دهد.شوخ طبعی،زنگ تفریح مغز ماست.
 • با مخاطب ارتباط احساسی برقرار می شود.طبیعی است که وقتی ما با کسی بخندیم،با او راحت تریم.اینطوری می شود که می گوییم: فلانی خیلی با حاله!
 • خندیدن به کاهش درد کمک می کند.شوخ طبعی ما هنگام ملاقات با یک بیمار،درد او را کاهش می دهد.دیدید اگر بعد از عمل جراحی، دکتر با بیمارش شوخی کند،بیمار، روحیه اش بهتر می شود؟
 • هنگامی که جو سنگین شده،تنش را کاهش می دهد.مثلا وقتی در یک تیم کاری دلخوری پیش آمده،با شوخ طبعی می توانیم یخ گروه را بشکنیم.پس شوخ طبعی به ما کمک می کند رهبر خوبی باشیم.

تا این جای مقاله شاید به این فکر افتاده باشید که: من یک آدم جدی هستم.من دوست دارم شوخ طبع باشم.یک آدم جدی اصلا می تونه شوخ طبع بشه؟ چطوری؟!

شاگردانم از من می پرسند: خانم معتمد پویا مگه شوخ طبعی ذاتی نیست؟!

من هم به عنوان کسی که فاقد کمترین میزان شوخ طبعی بودم،قبلا چنین سوالاتی، ذهنم را به خودش مشغول کرده بود. خبر خوب اینکه شوخ طبعی یک مهارت است که با تمرین زیاد می توانیم آن را بدست بیاوریم.

ما به چی می خندیم؟

ما به هر چیزی که ریتم عادی را عوض کند،می خندیم.ما زمانی به چیزی می خندیم که مغزمان توقع اش را ندارد.طنز،تغییر ناگهانی در وضعیت ذهنی مان است.مثلا وقتی کسی زمین می خورد،ناخودآگاه می خندیم چون مغزمان توقع آن را نداشته است.

اجزای مختلف طنز:

۱- گوینده:  اینکه دیگران ما را به عنوان یک آدم جدی می شناسند یا شوخ طبع؟وقتی ما را می بینند،آماده ی شوخی  و خنده هستند یا نه؟ مثلا حسن ریوندی استندآپ کمدین،هر چه می گوید،همه می خندند! چون از قبل او را به عنوان یک آدم شوخ طبع می شناسند.

۲- جو: جایی که در آنجا حضور داریم هم اهمیت دارد.در چه جوی هستیم؟ مخاطب در چه فضایی هست؟ مثلا اگر سر کلاس، زنگ آهنگ موبایل یک نفر صدای خروس باشد،همه می خندند!

دیدید در مجالس سنگین ختم،پتانسیل خندیدن بعضی آدم ها بالاتر می رود؟! پس در محیطهای با جو سنگین که مخاطب انتظار خندیدن را ندارد،احتمال خنداندن آنها بالاتر می رود.

۳- گفته: مدل گفتن طنز، خیلی اهمیت دارد.یعنی اینکه چطوری از زبان بدن و لحنمان به صورت مناسب استفاده کنیم.

۴- شنونده: اگر تمام شرایط بالا مهیا باشد،حتی جدی ها  و ضدحال ها هم با ما در خندیدن همراه می شوند.

چگونه شوخ طبع باشیم؟

آماده سازی شرایط و جو اولیه

اگر اول صبح یک نفر، جوک بگوید،خیلی کم می خندیم.بنابراین ابتدا با گفتن دو سه تا خاطره از خودمان، شرایط را آماده کنیم.اینطوری مخاطب، منتظر یک چیز خنده دار می ماند.پس بهتر است مخاطب را در حالت انتظار بیاوریم که من می خواهم یه چیز خنده دار بگویم!

وقتی اول تعریف داستان،خودمان هم می خندیم،مخاطب را آماده می کنیم.این یعنی: قرار است یک چیز خنده دار بیاید.مخاطب در ذهنش می گوید: این آدم در ذهنش یک چیز خنده دار آمده که دارد می خندد،پس من الان آماده ی طنزم.بیشتر کمدین ها از این تکنیک استفاده می کنند.

مثلا حسن ریوندی استندآپ کمدین،هنوز حرف نزده،مردم به او می خندند!

هنگام طنز گویی، بهتر است زبان بدن مناسب داشته باشیم.یعنی وقایع را با حرکات پانتومیم وار نمایش دهیم.همچنین بهتر است در لحنمان، اشتیاق و انرژی کافی وجود داشته باشد.اگر مانند داستانگویی ،شخصیت پردازی کنیم،خیلی خوب می شود.

یکی از راه های شوخ طبع شدن این است که از آدم های شوخ طبع مثلا حسن ریوندی استندآپ کمدین، ایده بگیریم.وقتی یک نفر چیزی را گفت که همه خندیدند،به این فکر کنیم که او چه گفت که همه خندیدند؟در صورت امکان شوخ طبعی های دیگران را در موبایلمان یا در دفترچه ای وارد کنیم.

پس به شوخ طبعی ها آدم های شوخ طبع اطرافمان دقت کنیم.خواندن کتاب ها  و مجلات طنز و دیدن برنامه های تلویزیونی و فیلم ها کمدی، به ما در این زمینه خیلی کمک می کند.مثلا از مهران مدیری یا مهران غفوریان می توانیم کلی ایده بگیریم.

همچنین لیست خاطرات  و خرابکاری های خنده دار خودمان و سوتی های بچگی مان  را در موبایل یا دفترچه ی یادداشت وارد کنیم.با داشتن این لیست، چون از  قبل آماده هستیم ،اعتماد به نفسمان بالاتر می رود.اینجوری خیالمان راحت است که همیشه داستان خنده دار دم دستمان داریم.

۹ راهکار برای اینکه چگونه شوخ طبع باشیم؟

۱- نفی حالت مطلوب:

یعنی وقتی مخاطب منتظر یک اتفاق خاص است،ما آن حالت را نفی می کنیم.مثلا مخاطب منتظر یک جمله ای هست،ما یک چیز دیگری می گوییم.یا مخاطب منتظر یک کار دیگری هست،ما یک کار دیگری می کنیم.

مثلا وقتی داریم تعریف می کنیم: میریم باشگاه به یک نفر می گیم:این دمبل زدنت چه فایده ای داره؟می گه: حالا معلوم نمیشه! سه ماه بعد بیا تا نتیجه شو روی بدنم ببینی! سه ماه بعد می ریم نتیجه رو ببینیم…می بیینم که….نیست! بس که مردم ما زود کارها رو ول می کنن….

در این تعریف در جمله ی آخر مخاطب انتظار داشت که بگوییم: سه ماه بعد می ریم نتیجه رو ببینیم… می بینیم چه پشت بازوهایی درست کرده! در صورتی که چیزی گفتیم که خارج از انتظار او بود.پس می خندد.

۲- دست گرفتن رفتار یا حرف کسی:

وقتی یکی یک سوتی داده،مدام آن را دست بگیریم.مثلا یکی عطسه می کند،همان را با مبالغه به آن برگردانیم.یا اگر زنگ موبایل یکی خنده دار یا عجیب بود،به او بگوییم: این زنگه؟! من برای خودت میگم،عوضش کن!

۳- پی بردن به درونیات:

مثلا چیزی که آن لحظه آن شخص دارد به آن فکر می کند و فکر نامربوطی هست.حالا ما آن فکر را بازگو کنیم که : می دونم الان داری به این فکر می کنی که  این مسخره بازی ها چیه؟!

۴- بازگویی رفتارهای رایج:

کاری که عموم مردم انجام می دهند.مخصوصا در تنهایی.مثلا تعریف رفتار مردم در دوران نامزدی و تغییر آن بعد از عروسی.یا تعریف رفتار مردم در توالت و دستشویی.

۵- مبالغه بر صحبت قبلی در موقعیت جدید:

یکی یک چیزی را قبلا گفته، بعدا آن را بزرگ کنیم و هی بگوییم.مثلا قبلا گفته وجود پرنده در خونه،آرامشبخشه.بعد که به خانه شان رفتیم و دیدیم آن پرنده با سروصدایش خانه را روی سرش گذاشته،مدام با مبالغه بگوییم: پرنده آرامشبخشه؟! البته فقط تا جایی ادامه دهیم که دیگر خنده ها کم شده است.چون بیشتر از آن بی مزه می شود.

۶- تکیه کلام های ثابت:

مثلا تکیه کلام: ما از اون خانواده هاش نیستیم.

۷- دست گرفتن خودمان:

برای مثال اگر زیادی چاق یا قلد بلند هستیم.یا دماغ بزرگی داریم،خودمان،خودمان را دست بگیریم.مثلا وقتی وارد  جایی می شویم و دماغمان بزرگ است،بگوییم:دماغ اومد! درازعلی اومد!

یا اگر یکی از دوستانمان به ما گفت: تو چقدر خنگی! بگوییم: چاکریم! مخلصیم! به جمع ما خوش اومدی!

این کار به دیگران اجازه می دهد تا از روی صمیمیت به ما  بخندند، چرا که ما  هم  می توانیم  به خودمان بخندیم. این کار نه تنها چیزی از شخصیت ما کم نمی کند، بلکه ما را شخصی با عزت نفس بالا معرفی می کند که ضعف هایمان را پذیرفته ایم و حتی از بیان نقاط ضعف خود هم ترسی نداریم.

این روش، راه بسیار مناسبی برای خلع سلاح دیگران در مقابل تمسخر کردن ضعف هایمان هم  هست. همچنین این توانایی، ما را دوست داشتنی تر و قابل اعتمادتر نشان می دهد.

۸- از تکنیک تماس دوباره استفاده کنیم:

در این تکنیک وقتی که یکی از شوخی های ما، مورد پسند جمع واقع شد و صدای خنده بلند شد، می توانیم از آن جوک یا شوخی در دیگر جوک ها و شوخی هایمان دوباره استفاده کنیم و بعد از مدتی که جمع انتظارش را ندارد دوباره آن را بیان کنیم.

۹- بیان داستان های خنده دار دفعات قبلی:

مثلا در یک سفر فامیلی، یک نفر داخل رودخانه می افتد.بعد در جمع هایمان آن خاطره ی خنده دار را مدام با مبالغه تعریف کنیم.تا زمانی ادامه دهیم که خنده ها دیگر کم شده و یا نیست.

یادم می آید در یکی از سفرهایم  لیدر، بیش از اندازه شوخی می کرد.جوری که از حد گذشته بود و ظاهر و رفتار مسافران را مسخره می کرد.مثلا به یکی که رنگ پوستش تیره بود ،می گفت سیاه! یا کم حرف بودن یکی دیگر را مسخره می کرد.در آن سفر، برخی مسافران از دست شوخی های او ناراحت و دلخور شده بودند.

نکته ی مهم :شوخ طبعی از نوع تحقیر کردن ،مسخره کردن یا بی احترامی کردن به آدم ها نباشد.مثلا ظاهر یا ویژگی آنها را مسخره نکنیم.

اگر یک شوخی کردیم و کسی نخندید چه کار کنیم؟

در این شرایط نگوییم: خیلی هم بامزه نشد صحبتم! یا نگوییم: می خواستم شوخی کنم،ضایع شدم!

بلکه خیلی خونسرد، سریع از آن رد شویم.پس یک جوری وانمود کنیم که اصلا خنده دار نبود.

به جوک های خود تا وقتی که دیگران همگی به آن نخندیده اند، نخندیم.رعایت نکردن این نکته، باعث می شود که به نظر برسد زیادی داریم برای بامزه بودن تلاش می کنیم.

توجه کنیم که اگر کسی به جوک ما نخندید،باعث نشود که دیگر به راهمان ادامه ندهیم.پس تسلیم نشویم و از اشتباهاتمان درس بگیریم.

مثلا من چند وقت پیش برای اینکه مهارت شوخ طبعی را در خودم پرورش دهم،در یک مهمانی، یک جوک تعریف کردم که همه زورکی به آن خندیدند.بعضی ها هم اصلا نفهمیدند منظورم چی بود!

هر چند در جمع ضایع شدم.ولی درسی که از این اشتباهم گرفتم این بود که بهتر است برای جوک گویی،زبان بدن و لحن صحبتم را بیشتر تقویت کنم!

هشدار: هنگام شوخ طبعی، جوگیر نشویم که بعدا بگوییم: این چی بود من گفتم؟! خیلی ناجور بود! چون معمولا خنده ی آدم ها ما را جوگیر می کند.

هشدار: با مذهب آدم ها ،شوخی نکنیم.

نکته: اگر با دیگران شوخی می کنیم بهتر است ظرفیت پذیرش شوخی های دیگران را هم  داشته باشیم.

نکته ی مهم: هیچ وقت نمی توانیم همه را بخندانیم.چون سلیقه ی آدم ها با هم متفاوت است.

دوستان خوبم در این مقاله یاد گرفتیم که شوخ طبعی باعث جذابیت و دوست داشتنی تر شدن ما می شود .همچنین با ۹ راهکار برای اینکه چگونه شوخ طبع باشیم؟ آشنا شدیم:

 1. نفی حالت مطلوب
 2. دست گرفتن رفتار یا حرف کسی
 3. پی بردن به درونیات
 4. بازگویی رفتارهای رایج
 5. مبالغه بر صحبت قبلی در موقعیت جدید
 6. تکیه کلام های ثابت
 7. دست گرفتن خودمان
 8. تکنیک تماس دوباره
 9. بیان داستان های خنده دار دفعات قبلی

دوستان عزیزم مرا در اینستاگرام فالو کنید تا از مطالب آموزشی مفید در زمینه ی مهارت های ارتباطی،بهره مند شوید.جهت فالو کردن،روی لینک زیر بزنید:

اینستاگرام من

برگرفته از:

کتاب درآمدی به طنزپژوهی

دوره ی هوش کلامی

رسالت من این است که دانش و مهارتم را در زمینه ی علم ارتباطات زیاد کنم و با کیفیت مناسب به دیگران آموزش دهم تا در کنار یکدیگر، کشورمان ایران را جای بهتری برای زندگی کردن کنیم.

اینستاگرام من
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. حسام حيدري
  ۲:۲۱ ۱۳۹۸/۰۳/۱۲

  عالی بود مریم خانم استفاده کردیم.

  • مریم معتمد پویا
   ۴:۰۹ ۱۳۹۸/۰۳/۱۲

   خدا رو شکر که به کارتون اومد آقا حسام.

 2. سبا
  ۱:۵۸ ۱۳۹۸/۰۶/۱۱

  با حرفهای شما موافقم.فقط یه توصیه بکنم:اینکه ما میخوایم بامزه باشیم دلیل بر این نیست که افراد ضعیفو مسخره کنیم یا غرور کسیو بشکونیم.
  لطفا حواستون به این موضوع باشه

  • مریم معتمد پویا
   ۳:۲۳ ۱۳۹۸/۰۶/۱۱

   بله،نکته ی مهمی رو یادآوری کردید.متشکرم از شما.
   حواسمون باشه شوخ طبعی از نوع تحقیر کردن ،مسخره کردن یا بی احترامی کردن به آدم ها نباشه.مثلا ظاهر یا ویژگی آنها را مسخره نکنیم.

 3. مسعود
  ۲:۰۱ ۱۳۹۸/۱۰/۰۲

  سلام
  این چیزایی که گفتین خیلی خوبه و البته سخت و ممکن.
  ممنون از اطلاعاتی که دادید.
  ولی من کلا دوست دارم یه روز صبح جمعه بیدار بشم ببینم آدم طناز و شوخ طبعی شدم.
  بدون که بدونم چطوری و بدون اطلاع قبلی.

  • مریم معتمد پویا
   ۹:۴۸ ۱۳۹۸/۱۰/۰۴

   سلام آقا مسعود.
   خواهش می کنم.
   بله،همینطوره.خیلی لذتبخشه که صبح بیدار شید ببینید بدون تمرین، شوخ طبع شدید.
   بله، یادگیری این مهارت،سخته. مهارت شوخ طبعی با تمرین و با گذشت زمان زیاد به دست میاد.

  • shakiba.army
   ۴:۴۴ ۱۳۹۹/۰۷/۰۵

   دقیقن منم همینطوری ام

   • مریم معتمد پویا
    ۹:۳۹ ۱۳۹۹/۰۷/۰۸

    به امید اینکه یک روزی قرص شوخ طبع شدن، اختراع بشه!

 4. SaYli
  ۱۱:۱۶ ۱۳۹۸/۱۰/۲۵

  بسیار بسیار مفید و آموزنده بود. واقعا ممنونم چیزی که دنبالش بودم رو اینجا پیدا کردم:)

  • مریم معتمد پویا
   ۳:۱۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۶

   خدا رو شکر که چیزی رو که می خواستید، پیدا کردید.

 5. mahsa
  ۱:۳۴ ۱۳۹۹/۰۶/۰۶

  سلام خیلی ممنون از راهکار هاتون .
  میدونید من پیش دوستام یک ادم شوخ طبع و بامزم و به همه حرفام میخندم ولی توی خانواده اگه بامزه ترین جوک رو هم بگم خیلی خوششون نمیاد و این یکم ازار دهنده است.

  • مریم معتمد پویا
   ۱۱:۴۰ ۱۳۹۹/۰۶/۱۱

   خواهش می کنم.
   بله، مورد تأیید دیگران قرار نگرفتن، آزار دهنده است.
   نکته ی مهم اینه که قرار نیست همه ی آدم ها از ما خوششون بیاد و قرار نیست همه ی آدم ها به جوک های ما بخندند. چون، طنز، سلیقه ای هست، یه عده خوششون میاد، یه عده بدشون میاد.

 6. shakiba.army
  ۴:۴۲ ۱۳۹۹/۰۷/۰۵

  این مطلب عالیه . و من وقتی مقاله ی شما رو خوندم. متوجه شدم ک اطرافیان شوخ طبعم یا بعضی از دوستام ازین تکنیک استفاده میکنن. و با اینکه گاهی اوقات خودشونو دست میندازن، ولی همه یه فرد محبوب حسابش میکنن و باهاش مشورتم میکنن گاهی.
  واقعا ممنون. بدردم خورد

  • مریم معتمد پویا
   ۹:۳۶ ۱۳۹۹/۰۷/۰۸

   متشکرم از لطفتون.
   بله، دست گرفتن خودمون یکی از راه های شوخ طبعی هست و نشون میده که عزت نفس بالایی داریم.

 7. رضا
  ۵:۴۳ ۱۳۹۹/۰۷/۱۳

  لینک کتاب روانشناسی طنز باز نمیشود

  • مریم معتمد پویا
   ۹:۰۱ ۱۳۹۹/۰۷/۱۵

   متشکرم که آگاهم کردید.
   لینک کتاب، اصلاح شد.

   • reza
    ۷:۳۵ ۱۳۹۹/۰۷/۱۶

    اسم کتاب درآمدی به طنزپژوهی یا روانشناسی طنز؟

    • مریم معتمد پویا
     ۸:۱۳ ۱۳۹۹/۰۷/۲۲

     لینک کتاب روانشاسی طنز رو نتونستم پیدا کنم، خودتون در گوگل جستجوش کنید.