آداب و قوانین دست دادن

آداب و قوانین دست دادن

چگونه دست بدهیم؟

تا حالا شده کسی با شما شُل دست داده باشد، درنتیجه برداشت بدی نسبت به او پیداکرده باشید؟

یکی از راه‌های برقراری ارتباط افراد با یکدیگر، دست دادن است.

دست دادن گرم، نشان‌دهنده برخورد صمیمانه و دوستانه ما با کسی است که تازه با او آشنا شده‌ایم. دست دادن عالی، می‌تواند گرما و نیروی ما را منتقل کند.این ارتباط جسمانی، باعث ایجاد فضایی گرم جهت ادامه گفتگویی دوستانه می شود.

همچنین می‌تواند به‌طرف مقابل نشان دهد که ما حمایتگر و قابل‌ اطمینان هستیم.در نتیجه دست دادن درست،برداشت خوبی را از ما در ذهن طرف مقابل ایجاد می‌کند.

اگر شُل دست دهیم، حس بدی را به‌طرف مقابل منتقل می‌کنیم.شل دست دادن، نشان‌دهنده این است که ما به او علاقه نداریم.حواسمان باشد خیلی هم محکم دست ندهیم که طرف مقابل دردش بیاید.

داستان:چندین سال پیش یکی از آشنایان با خانمی ازدواج کرد.وقتی برای اولین بار این زوج را به خانه دعوت کردیم، باذوق و شوق فراوان دم در به استقبال تازه‌عروس رفتم.وقتی با او دست دادم،خیلی شُل و بی‌حال دست داد.در آن لحظه حسابی در ذوقم خورد و نظرم نسبت به او منفی شد.هنوز هم بعد از گذشت این‌همه سال، آن خاطره تلخ اولیه در ذهنم مانده است.

آداب دست دادن

سر یکی از کلاس‌هایم دو تا از شرکت‌کنندگان را به جلو بردم و این تمرین را به آن‌ها دادم.

روش کار کردن برای افراد عصبانی
ادامه ی مطلب

با کف دستمان موقرانه و کمی محکم،نه سفت‌وسخت،کف دست طرف مقابل را بگیریم.اگر خیلی سفت دست دهیم،ممکن است به دلیل بیماری ورم مفاصل یا فرورفتن حلقه در انگشتشان،آسیب ببینند.

بهتر است به هنگام آشنایی،اول ما دستمان را برای خوشامدگویی دراز کنیم.به چشمان او نگاه کنیم.سپس یک لبخند مؤدبانه و نام خود را چاشنی این حرکت کنیم.بعد با گرمی همراه با لبخند بگوییم: سلام،از دیدنت خوشحالم.

نکته:در ارتباط خانم و آقا،اول آقا سلام کند.
هشدار:در ایران دیده ام که بعضی ها بدون اینکه به چشمان طرف مقابل نگاه کنند،دست می دهند.یادمان باشد،به آدم ها نگاه کنیم و دست بدهیم.
اقدامک:دست دادن را با یکی از دوستانتان تمرین کنید.
نکته:در ارتباطات،اول بزرگتر یا مقام بالاتر برای دست دادن دستش را دراز کند.
اشتباه رایج آقایان : قانون دست دادن به این صورت است که اول خانم دستش را جلو بیاورد تا آقا متوجه شود که اجازه دارد با خانم دست بدهد.اگر خانمی در دست دادن پیش‌قدم نشد،شما آقایان این کار را نکنید.در ایران بیشتر آقایان این نکته مهم را نمی‌دانند و باعث ناراحتی و معذب شدن خانم‌ها می‌شوند.
سوال رایج خانم ها در ایران: از آنجایی که آقایان ایرانی قانون بالا را نمی دانند و معمولا اول آنها دستشان را برای دست دادن با خانم جلو می آورند،چگونه از قبل به آنها نشان دهیم که تمایل به دست دادن نداریم؟ جواب:قبل از ورود آقا به حریم شما،کیفتان را با دو تا دستتان بگیرید و یک قدم به عقب بروید.با این حرکت،آقا می فهمد که نباید دست دهد.
سوال رایج آقایان:اگر خانمی خواست با ما دست دهد و طبق قوانین شرعی و عرف نخواستیم با او دست دهیم،چه کار کنیم؟ جواب:یا دست را روی سینه بگذارید یا علامت سایونارای ژاپنی ها را نمایش دهید.
نکته:در چارچوپ فرهنگی که هستیم باید استانداردها را رعایت کنیم.در فرهنگ ایرانی-اسلامی،اگر محرم نیستیم،حق دست دادن نداریم.

در این مقاله یاد گرفتیم که چگونه دست بدهیم؟

دنیای مطلوب چیست؟
ادامه ی مطلب

بخشی از کتابم به نام جرقه

جهت تهیه کتاب جرقه،به لینک زیر مراجعه نمایید:

کتاب جرقه

رسالت من این است که دانش و مهارتم را در زمینه ی علم ارتباطات زیاد کنم و با کیفیت مناسب به دیگران آموزش دهم تا در کنار یکدیگر، کشورمان ایران را جای بهتری برای زندگی کنیم.

اینستاگرام من
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. Partovinia
  ۱۱:۱۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲۱

  عالی. فقط به این نکته که دست دادن در جمعی پر از افرادی که به تازگی باهاشون آشنا شدیم , مثلا محیط کار اشاره نکردین… ممنون میشم بیشتر توضیح بدین

  • مریم معتمد پویا
   ۵:۴۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲۱

   چه سوال خوبی پرسیدید.دوست عزیز بسته به شرایط هنگام ورود به جمع یا با همه شان دست دهید یا با هیچ کدامشان.هنگام جدا شدن از جمع ،دست دادن با همه لزومی ندارد و خداحافظی با یک معذرت خواهی کفایت می کند.
   تونستم پاسختون رو بدم یا منظورتان چیز دیگری بود؟