سبد خرید

روش برخورد با افرادی که نمی خواهند رشد کنند

روش برخورد با افرادی که نمی خواهند رشد کنند

خودمون بدقلقیم و ازش خبر نداریم!

اگر می بینیم که به دیگران خیلی گیر می دهیم که:

  • تو اصلاً  می دونی مهارت های ارتباطی چیه؟!
  • تو اصلاً می دونی مهارت همدلی در ارتباطات چیه؟!
  • تو اصلاً روش اصولی انتقاد کردن رو بلدی؟!
  • میشه یه خرده انتقادپذیر باشی؟!
  • تو اصلاً بلد نیستی چطوری از من تعریف کنی!
  • تو بلد نیستی بر اساس شخصیت آدم ها باهاشون رفتار کنی!

و اگر بخواهیم هر چیزی را که یاد گرفته ایم، به دیگران آموزش دهیم و با زور و اجبار آنها را در جهت مثبت تغییر دهیم، بدون شک جزء افراد بدقلق هستیم!

داستان: یادم می آید سال ها پیش به تازگی شروع به خواندن مقالات آموزشی موفقیت در اینترنت کرده بودم. آن زمان هر چیزی را که می خواندم به سرعت در زندگی اجرا می کردم و اثر مثبت آن تکنیک ها را با چشم هایم می دیدم. از ذوقم می رفتم و آن روش ها را به اطرافیانم آموزش می دادم. ولی آنها از حرف هایم استقبالی نمی کردند!

در سال های اخیر چندین بار کتاب های مفیدی که زندگی خودم را بهتر کرده اند، به دیگران هدیه دادم. ولی متأسفانه کتاب را نمی خواندند و حسابی در ذوقم می خورد و از آنها ناامید می شدم. حالا یاد گرفته ام که نمی شود آدم ها را تغییر داد، مگر اینکه خودشان بخواهند. و اکنون دانستن این اصل به من آرامش عجیبی داده است.

در این شرایط، دو روش زیر را پیشنهاد می کنم:

روش اول – خودمان  رشد کنیم.

آنقدر رشد کنیم و بهتر شویم که دیگران بگویند: این آدم، چطوری اینقدر بهتر شده؟! و سپس خودشان به ما بگویند که: به من کمک می کنی؟ یعنی آنقدر رشد کنیم، بهتر زندگی کنیم و انسان بهتری شویم که دیگران بخواهند مانند ما شوند و از ما تقلید کنند. در حقیقت تبدیل به یک الگوی خوب برای آنها شویم.

روش دوم – فقط پیشنهاد دهیم.

ما  نمی توانیم دیگران را تغییر دهیم. نمی توانیم توی سرشان بزنیم و با تهدید از آنها بخواهیم که عوض شوند. فقط می توانیم پیشنهاد دهیم.

برای پیشنهاد دادن، بطور مثال بگوییم: فلانی جان، من راجع به این موضوع یه پیشنهادی دارم که خیلی به خودم کمک کرده، دوست داری مطرحش کنم؟ اگر گفت بله، آن پیشنهاد را بگوییم. حالا اگر دوست داشت، بپذیرد، اگر دوست نداشت، نپذیرد. همین!

یکی از اشکالات تقریباً اغلب شاگردانم که به کارگاه های آموزشی من می آیند، این است که می خواهند تمام اطرافیانشان را درست کنند! و بعد از پایان کلاس، به جای اینکه روی رشد و بهتر شدن خودشان کار کنند، فقط به بقیه گیر می دهند که: این کار رو بکن! این کار رو نکن!

یادمان باشد که آموزش مهارتهای ارتباطی فقط برای خودمان است. ما نمی توانیم دیگران را بدون خواست خودشان تغییر دهیم. ما فقط می توانیم خودمان را تغییر دهیم.

با یادگیری مهارتهای ارتباطی، ارتباطاتمان را با افراد مختلف، تنظیم می کنیم، تا خودمان آسیب نبینیم، اذیت نشویم و با انرژی بیشتری در راستای ارزش ها و اهدافمان گام برداریم.

دوستان خوبم در این مقاله، 2 روش برخورد با افرادی که نمی خواهند رشد کنند را یاد گرفتیم:

  1. خودمان رشد کنیم.
  2. فقط پیشنهاد دهیم.

لطفاً مرا در اینستاگرام فالو کنید تا از مطالب آموزشی رایگان در زمینه ی مهارت های ارتباطی بهره مند شوید:

اینستاگرام من

برگرفته از:

 بیشتر از یک نفر

دیدگاه‌ها ۲


ارسال تیکت جدید