۱۰ روش برخورد با افراد حسود

۱۰ روش برخورد با افراد حسود

روش برخورد با افراد حسود

وقتی به سطح بالاتری از موفقیت و خوشبختی می‌رسیم، یکدفعه متوجه می‌شویم که بسیاری از افرادی که قبلاً دوست، همکار یا شریکمان بوده اند، حالا به ما حسادت می کنند.پس بهتر است که روش برخورد با افراد حسود را یاد بگیریم تا از رفتارشان کمتر اذیت شویم.

مشکلات و دشمنان آدم های بزرگ به اندازه ی خود آنها بزرگ هستند.

هنگامی که به عنوان انسانی موفق شناخته می شویم، بهتر است انتظار ظاهر شدن افراد حسود را هم داشته باشیم.آن‌ ها ارزش ما را زیر سؤال می برند و به موفقیت های ما حسادت می کنند. افراد حسود بر زندگی ما اثر منفی می گذارند.

اگر به ما حسادت می شود، یعنی در مسیر درست زندگی هستیم.

بودن تعدادی افراد حسود در اطرافمان این پیام را می رساند که به موفقیت چشم گیری دست پیدا کرده ایم. اگر به  هیچ موفقیتی نرسیده باشیم، کسی به ما توجهی ندارد که بخواهد اصلا انتقاد کند! قبول دارید؟

بنابراین وقتی افراد حسود را می بینیم که به زندگی و کار ما حسادت می کنند، بدانیم که در مسیر موفقیت قرار گرفته‌ایم.

واقعیت این است که گاهی قطع ارتباط با افراد حسود عملی نیست چون ممکن است از نزدیکان و همکاران ما باشند.از طرفی هم ما قادر به تغییر دادن آدم ها از جمله افراد حسود نیستیم.ما فقط می توانیم رابطه مان را با آنها تنظیم کنیم تا روی آنها اثر مثبت بگذاریم.

بررسی واقعیت

قبل از اینکه درباره افراد حسود فکر کنیم به این سوال جواب دهیم:

 • آیا این افراد واقعاً به ما حسودی می‌کنند؟

در اغلب اوقات، حسادت دیگران یک تشخیص اشتباه و قضاوت زود هنگام است.

گاهی وقتی حس بهتری نسبت به مهارت‌ها یا موفقیت های خودمان پیدا می کنیم، دچار غرور می‌شویم و توقع داریم که دیگران حسابی تشویق و تأییدمان کنند. وقتی این اتفاق نمی افتد، به اشتباه فکر  می‌کنیم که دیگران به ما  حسودی می‌کنند!

بطور مثال فردی به کلاس نقاشی رفته است.حالا عکس نقاشی هایش را در اینستاگرام می گذارد. چون نقاشی هایش از دید عموم، معمولی است، کسی او را تشویق نمی کند.اما چون خودش می داند که چقدر در هنر نقاشی پیشرفت کرده، به اشتباه فکر می کند که دیگران به او حسادت می کنند!

مهارت تصمیم گیری چیست؟+روش تصمیم گیری درست
ادامه ی مطلب

بنابراین بهتر است قبل از هر اقدامی ببینیم واقعیت چیست و اینکه آیا این فقط یک قضاوت زود هنگام از طرف ماست یا نه.

حسود کیست؟

مشخصات افراد حسود

۱- انتقاد جلوی جمع

یک دوست واقعی از ما در تنهایی انتقاد می کند. در صورتی که فرد حسود، در جمع از ما انتقاد می کند تا آبروی ما را جلوی دیگران ببرد.

۲-  در مورد ما شایعه درست می کنند

کسی که به ما حسودی می کند، ما را برای دیگران بد جلوه می دهد تا آن ها هم دشمن ما شوند. او نمی تواند به دلایلی در حضورمان از ما انتقاد کند. بنابراین در غیاب مان، شروع به درست کردن شایعه ی منفی در مورد ما می کند.

۳- به ما تبریک نمی گویند

این یکی از مهم ترین نشانه های فرد حسود است. فرد حسود در زمان موفقیتمان، به ما تبریک نمی گوید. او هنگامی که ما را خوشحال و یا موفق می بیند، ناراحت می شود.

۴-  حقیقت را بر عکس نشان می دهند

هنگامی که ما لباس زیبایی پوشیده ایم، شخص حسود، از ظاهر ما انتقاد کرده و واقعیت را برعکس نشان می دهد.

۵-  در دسترس نیستند

اشخاص حسود، در زمان هایی که به کمکشان نیاز داریم، در دسترس نیستند.آنها دوست دارند ما در گرفتاری خود بمانیم.

۶-  دائما  از ما  انتقاد می کنند

حسادت نوعی  انرژی منفی است.او باید به هر نحوری از این انرژی رها شود. تنها راهش ، انتقاد از دیگران است تا آن انرژی منفی را رها کند.

۷- اشخاص حسود ذهن ما را درگیر مسائل سطحی می کنند

افراد حسود، ذهن ما را درگیر موضوعات سطحی می کنند.آن ها با این کارشان از پیشرفت ما جلوگیری می کنند.

۸- ما را پایین می آورند

او حس می کند که ما از او بهتر هستیم. پس در هر جمعی تلاش می کند ارزش ما را کم و تخریبمان کند.

زبان بدن چیست؟
ادامه ی مطلب

۹- به سختی می توانند همراه ما شوند  

اشخاص حسود، به سختی می توانند در موفقیت ها، کنار ما باشند چون نمی توانند در حضور دیگران موفقیت ما را ببینند.

۱۰-  نظر منفی در شبکه های  اجتماعی

خیلی از اشخاص حسود با نوشتن نظرات منفی در شبکه های اجتماعی اعتبار ما را کم می کنند.

۱۱- زمانی که ما غمگین هستیم، آنها حالشان خوب است  

زمانی که ناراحت هستیم او خوشحال است.

۱۲- از ما خوششان نمی آید

آن ها از ما خوششان نمی آید و این را  آشکارا نمایش می دهند. 

۱۳- حرف خود را به کرسی می نشانند

آنا در بحث ها، می خواهند به ما ثابت کنند که ما اشتباه کرده ایم.

۱۴- زمان خوشحالی ما، حسادت می کنند

زمانی که ما خوشحال هستیم او با دوری کردن از ما حسادتش را  نشان می دهد.

۱۵- آنها از اینکه ما در جمع جلب توجه کنیم خوششان نمی آید

اگر در شرایطی توجه دیگران  به ما جلب شود، آن ها توجه دیگران را به خود جلب می کنند!

۱۶- آنها به ما آسیب می رسانند

فرد حسود مدام درصدد تخریب ماست.

افرد حسود دو گروه هستند

۱- گروه بی‌آزار:

این گروه  اشخاصی هستند که به غیر از کمی مسخره کردن و دوست نداشتن ما قدرت لازم  برای صدمه زدن به ما را ندارند.

۲- گروه تهدید احتمالی:

این گروه  اشخاصی هستند که نیروی کافی را دارند که به زندگی ما آسیب وارد کنند.مثل یکی از همکاران که ممکن است به اعتبار ما در محیط کار آسیب وارد کند.

افرادی که در گروه دوم هستند بحثشان متفاوت است.این اشخاص می‌توانند به زندگی و کار ما آسیب بزنند.پس بهتر است به محض دیدن رفتارهای حسودانه شان، اقدامی بکنیم.

روش برخورد با افراد حسود

۱- به اشخاص حسود اجازه دهیم انگیزه ی ما باشند

شاید برخی افراد به ما بگویند کسب و کار جدیدمان هیچ وقت به موفقیت نمی رسد یا ما به هدف هایمان نمی رسیم. در این شرایط می توانیم از واکنش های منفی آنها بعنوان انگیزه و انرژی برای رسیدن به موفقیت استفاده کنیم.

نقش خلاقیت در ارتباطات چیست؟
ادامه ی مطلب

با خودمان بگوییم ده سال بعد سبک زندگی و جایگاه اجتماعی من طوری می شود که نزدیک ترین جایی که می توانی با من صحبت کنی، منشی ام هست! با این طرز فکر، خشممان را به نیرویی برای کار کردن بیشتر تبدیل می کنیم.

افراد حسود باعث می شوند نسبت به موفقیت هایمان شکرگزارتر باشیم. رسیدن به موفقیت بعد از اینکه افراد حسود به ما گفته‌اند این کار به نتیجه نمی رسد، بسیار خوشحال کننده است.

۲- انتقاد پذیر باشیم

وقتی آن شخص از سر دشمنی و حسادت از ما انتقاد کرد، با مهارت انتقاد پذیری ببینیم به چه چیزی گیر داده است.بعد برویم همان را اصلاح کنیم.اینطوری است که روز به روز در زندگی شخصی و شغلی مان بهتر از قبل خواهیم شد.جوری شویم دیگران حتی نتوانند به ما گیر دهند!

ما می توانیم از انتقاد افراد حسود استفاده کنیم تا به نکاتی پی ببریم که تا کنون به آن‌ها بی توجه بوده‌ایم. بطور مثال اگر کسی از صدایمان ایراد می گیرد که چقدر صدات بد و یکنواخته! می توانیم با تمرینات صداسازی، صدایمان را بهتر کنیم.

پس با مهارت انتقاد پذیری، به آدم بهتری تبدیل می شویم.

جهت یادگیری مهارت انتقاد پذیری، این مقاله ی را بخوانید: انتقاد پذیری چیست؟

۳- به این باور برسیم که در زندگی قرار نیست همه از ما راضی باشند و ما را دوست بدارند

هر انسانی در زندگی با اشخاص حسود روبرو خواهد شد.ما نمی توانیم همه ی اطرافیانمان را راضی کنیم که دوستمان داشته باشند.مگر خود ما از همه ی آدم ها، خوشمان می آید؟ این یکی از واقعیت های زندگی است که چه بخواهیم و چه نخواهیم بهتر است آن را بپذیریم.

باور به این جمله که قرار نیست همه ی آدم ها ما را دوست داشته باشند و از ما راضی باشند، به ما این توانایی را می دهد تا تمرکزمان را روی موضوعاتی بگذاریم که اهمیت بیشتری دارند. به طور مثال تلاش برای تبدیل شدن به انسانی بهتر.

عزت نفس چیست؟
ادامه ی مطلب

۴- روی بهبود شخصیت و عزت نفسمان کار کنیم

هر چقدر بیشتر روی بهبود شخصیت و عزت نفسمان کار کنیم، از درون قوی تر می شویم.در نتیجه میزان اثر پذیری مان از رفتار بد آدم های پایین، کم تر می شود.هر چقدر از نظر شخصیتی،بزرگتر شویم، دغدغه هایمان هم بزرگ تر می شود.آن وقت چیزهای پیش و پا افتاده برایمان زحمتی ایجاد نمی کند چون کارهای مهم تری داریم!

در این شرایط با خود می گوییم، بنده ی خدا چقدر اوضاعش ناجوره که بهترین رفتاری که بلده، اینه! بیشتر از این دیگه مغزش جواب نمی ده!

اینطوری به جای اینکه خشمگین شویم، دلمان برایش می سوزد!

به خودمان یادآوری کنیم که دلیل حسادت او نسبت به ما ضعف‌های شخصیتی او و احساس ناتوانی و ناامنی است که در زندگیش دارد.

به طور مثال شاید در محیط خانواده به اندازه کافی مورد احترام نبوده و یا شکست های زیادی در زندگی شخصی و کاری خود داشته است. با درک این موضوع، راحت تر می توانیم با او کنار بیاییم و رفتارهایش را درک کنیم.

۵- او را تشویق کنیم

همان طور که گفتیم گاهی فرد حسود از مشکلات شخصیتی رنج می برد.به طور مثال از کمبود عزت نفس رنج می برد.یعنی احساس حقارت می کند. ما می توانیم برای بهبود وضعیتش، زمانی که رفتار خوبی را از او مشاهده کردیم از او تعریف کنیم. با این کار انگیزه ی او بالا خواهد رفت، عزت نفسش بیشتر می شود و یواش یواش به این فکر می کند او هم راه پیشرفت دارد و دلیلی برای حسادت به دیگری برایش وجود ندارد. 

۶- راجع به موفقیت هایمان صحبت نکنیم

به رفتارهای خود فکر کنیم. آیا رفتار خاصی کرده ایم که حسادت دیگران را برانگیخته ایم؟ به طور مثال آیا پس از کسب موفقیت هایتان، پُز داده ایم؟ ممکن است ما بدون این که متوجه باشیم، کارهایی انجام دهیم که حسادت دیگران را بر می انگیزد.بهتر است این رفتارها را بشناسیم و سعی کنید آرام آرام آن ها را کنار بگذاریم.

چگونه سر صحبت را باز کنیم؟
ادامه ی مطلب

بنابراین با توجه به شناختی که از آن فرد داریم، راجع به برخی از مسائل در مقابل او صحبت نکنیم.همچنین گذاشتن تصاویر و عکس هایی از بهترین لحظات زندگی مان در اینستاگرام، باعث حسادت دیگران می شود.چون آن ها فقط ظاهر قضیه را می بینند.

آن ها با دیدن عکس های شادمان، سختی ها و مشکلاتی را که در پشت صحنه داریم، نمی بینند.آنها ظاهر لحظات خوب ما را با باطن واقعی خودشان که شامل سختی ها و مشکلات است، مقایسه می کنند و غصه می خورند.قبول دارید؟

۷- تصویرمان را برایش عوض کنیم

ما می توانیم تصویری را که افراد حسود از ما در ذهن شان درست کرده ند، تغییر دهیم تا احساس حسادتشان را کاهش دهیم.اگر آنها حس کنند که ما فرد موفقی هستیم که در عین حال خواهان موفقیت دیگران هستیم، موفقیت های ما با حسادت کمتری رو به رو خواهد شد.

بنابراین نشان دهیم که دشمن شان نیستیم.گاهی آنها به این دلیل به ما حسادت می کنند که ما را تهدیدی برای خود می دانند. پس در عمل نشان دهیم،که موفقیت و خوبی آنها را می خواهیم.

گاهی هم از از اشتباهاتمان برایش بگوییم تا بداند که ما کامل نیستیم.

۸- حل تعارض کنیم

راجع به اتفاق ناخوشایندی که افتاده با آن‌ها صحبت کنیم و کاملا مودبانه و محترمانه آن‌ها را در جریان احساسات خود قرار دهیم.

یادمان باشد به هیچ عنوان در زمانی که از دست او عصبانی هستیم، احساساتمان را بیان نکنیم و گفتگو را به زمانی که کاملا آرام هستیم، موکول کنیم.

بهتر است از قبل آمادگی چگونگی برخورد با واکنش‌های احتمالی او را داشته باشیم و با مهربانی و نرمی راجع به احساسمان در رابطه با یک رفتار او که باعث ناراحتی مان شده است، صحبت کنیم.

گفتگو با افراد حسود، برای ما فرصتی را به وجود می آورد تا بهتر بتوانیم مهارت حل تعارض‌ را یاد بگیریم.

چگونه اسم افراد را به خاطر بسپاریم؟
ادامه ی مطلب

جهت یادگیری مهارت حل تعارض، مقاله ی زیر را بخوانید:

حل تعارض

۹- گروه پشتیبان درست کنیم

زمانی که حسادت هنوز به خطر تبدیل نشده است و فقط محدود به متلک و نگاه های سرد و بی توجهی به موفقیت های ماست، می توانیم تا حدی به این رفتارها بی تفاوت باشم. اما خطر حسادت موقعی برای ما به وجود می آید که احساس کنیم حسادت  در حال تبدیل شدن به دسیسه و توطئه است!

در چنین موقعیت هایی لازم است گروه پشتیبانی مناسبی برای خود ایجاد کنیم. به طور مثال در بین افراد، دوستانی داشته باشیم که به کمک آن ها بتوانیم اعتبارمان را حفظ و توطئه ی حسودان را خنثی کنیم.این دوستان به موقعش از ما دفاع خواهند کرد.مثلا مانع از غیبت حسودان از ما خواهند شد.

۱۰-رسالتمان را بدانیم

خیلی از ما با آدم های بی خود درگیر می شویم چون رسالت و ارزش هایمان را در زندگی نمی دانیم.کشف رسالت زندگی یعنی اینکه جواب سوالات زیر را بدانیم:

 • معنای زندگی من چیست؟
 • من به این دنیا آمده ام که چه کار کنم؟
 • من می خواهم چگونه انسانی باشم؟

وقتی معنای زندگی مان را بدانیم، میزان درگیری ها و غر زدن هایمان کمتر و کمتر می شود.غرغرو ترین آدم ها، بی هدف ترین آدم ها هستند چون وقت خالی زیادی دارند!

در ارتباط با افراد حسود به این فکر کنیم که آیا من در راستای رسالتم باید به این آدم جواب دهم؟

هر چقدر از نظر شخصیتی بزرگ تر شویم، رسالت و دغدغه هایمان بزرگ تر می شود.در نتیجه چیزهای پیش و پا افتاده برایمان زحمت ایجاد نمی کند چون کار مهم تری داریم.

دوستان خوبم در این مقاله با ۱۰ روش برخورد با افراد حسود آشنا شدیم که شامل موارد زیر هستند:

 1. به اشخاص حسود اجازه دهیم انگیزه ی ما باشند.
 2. انتقاد پذیر باشیم.
 3. به این باور برسیم که در زندگی قرار نیست همه از ما راضی باشند و ما را دوست بدارند.
 4. روی بهبود شخصیت و عزت نفسمان کار کنیم.
 5. او را تشویق کنیم.
 6. راجع به موفقیت هایمان صحبت نکنیم.
 7. تصویرمان را برایش عوض کنیم.
 8. حل تعارض کنیم.
 9. گروه پشتیبان درست کنیم.
 10. رسالت و ارزش هایمان را بدانیم.

دوستان عزیزم مرا در اینستاگرام فالو کنید تا از مطالب آموزشی مفید در زمینه ی مهارت های ارتباطی،بهره مند شوید.جهت فالو کردن،روی لینک زیر بزنید:

اینستاگرام من

رسالت من این است که دانش و مهارتم را در زمینه ی علم ارتباطات زیاد کنم و با کیفیت مناسب به دیگران آموزش دهم تا در کنار یکدیگر، کشورمان ایران را جای بهتری برای زندگی کردن کنیم.

اینستاگرام من
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *