سبد خرید

روش برخورد با افراد قضاوت کننده(غیبت کن)

روش برخورد با افراد قضاوت کننده(غیبت کن)

ما در زندگی با آدم هایی مواجه می شویم که دیگران را قضاوت می کنند. قضاوت کردن یکی از ساده ترین  و احمقانه ترین کارهای دنیاست که تقریبا تمام مردم انجامش می دهند! قبول دارید؟ افراد قضاوت کننده، درباره ی حوزه های مختلف زندگی مردم قضاوت می کنند و نظر می دهند.آنها فکر می کنند که بهتر از بقیه می دانند و از نگاه بالا به پایین به آدم ها نگاه می کنند.افراد قضاوت کننده به طور معمول می گویند: این چرا اونطوریه؟! حرف آنها معمولا انتقاد کردن نادرست است.

آن ها درباره ی پوشش، همسر، سلیقه و اعتقادات آدم ها قضاوت می کنند و نظر می دهند.افراد قضاوت کننده به دنبال یک گوش شنوا می گردند. 

حالا هر چقدر آنها درباره ی گفته ها و رفتار آدم هایی که در بین ما حاضر نیستند غیبت کنند و ما به حرفشان گوش دهیم، محیط اطرافمان مسموم تر و منفی تر می شود.در این مقاله روش برخورد با افراد قضاوت کننده و غیبت کن را یاد می گیریم تا از منفی شدن محیطمان جلوگیری کنیم.

اگر او ما را قضاوت کرد، چه کار کنیم؟

اگر او از ما انتقاد کرد، جواب درست انتقادش را بدهیم.جواب درست انتقاد به صورت های زیر هستند:

  • از او بپرسیم: میشه بگید چه رفتاری مد نظر شما بود؟
  • از او بپرسیم: میشه بگید چه رفتاری می تونست بهتر باشه؟

حالا اگر از پاسخش به این سؤالات متوجه شدیم که اشکال از کار ما بوده است، معذرت خواهی و جبران کنیم.جبران می تواند دادن یک امتیازی به او یا خریدن یک هدیه برایش باشد.ولی اگر از پاسخش متوجه شدیم که اشکال از کار ما نبوده است، بگوییم: متشکرم که نظرتون رو گفتید،راجع بهش فکر می کنم،حالا بعدا با هم دوباره صحبت می کنیم.

برای یادگیری بیشتر نحوه ی پاسخ دادن به انتقادات دیگران، مقاله ی انتقاد پذیری را بخوانید.

اگر او دیگران را قضاوت کرد، چه کار کنیم؟

اگر او در مورد دیگران قضاوت کرد که: اون چرا اینطوریه؟! چرا اونها خانوادگی همه شون این شکلی اند؟!

در این شرایط بهترین راه این است که حرفش را قطع کرده و بپرسیم: خُب، الان ما چه کار می تونیم بکنیم که اوضاع بهتر بشه؟

 با پرسیدن این سؤال، آن شخص متوجه خط قرمزمان می شود.

بطور مثال در آرایشگاه، آرایشگر شروع به غیبت کردن راجع به مشتری قبلی که آرایشگاه را ترک کرده است می کند.در اینجا از آرایشگر بپرسیم: خُب، الان ما چه کار می تونیم بکنیم که اوضاع بهتر شه؟

یا بصورت مستقیم به او بگوییم که تمایل به شنیدن این حرف ها را نداریم: ببین عزیزم، من راجع به این موضوع، تمایل ندارم صحبت کنم. اگه موضوعیه که فکر می کنی من می تونم کمک کنم، من در خدمتم. ولی فکر می کنم شنیدن داستان مردم، به زندگی من و تو هیچ کمکی نمی کنه. فکر می کنم می تونیم از وقتمون استفاده ی بهتری داشته باشیم.

یا مستقیم بگوییم: ببین عزیزم، من دوست ندارم راجع به زندگی شخصی فلانی بدونم. رابطه با شوهرت رو فکر کنم باید با یک روانشناس حرفه ای رفع کنی. گفتن این حرف ها به دیگران، هم به خودت آسیب می زنه و هم به دیگران.

اگر شخص قضاوت کننده، مدیرمان بود، چه کار کنیم؟

اگر بخواهیم از مدیر قضاوت کننده، سؤال: الان ما چه کار می تونیم بکنیم که اوضاع بهتر بشه؟ را بپرسیم، او ناراحت می شود و ما را اخراج خواهد کرد! پس وقتی که مدیر در حالت قضاوت کردن دیگران هست، هنرمندانه بدون اینکه متوجه شود،موضوع صحبت را عوض کنیم.

برای یادگیری اینکه چگونه موضوع بحث را عوض کنید، مقاله ی عوض کردن بحث را بخوانید.

در این مقاله روش برخورد با افراد قضاوت کننده و غیبت کن را یادگرفتیم که شامل اینها هستند:

  • اگر از ما انتقاد کرد، انتقادش را با سؤال پرسیدن جواب دهیم: میشه بگید چه رفتاری مد نظر شما بود؟
  • اگر از دیگران غیبت کرد، سؤال بپرسیم: الان ما چه کار می تونیم بکنیم که اوضاع بهتر شه؟ یا به صورت مستقیم به او بگوییم که تمایل به شنیدن این حرف ها را نداریم.
  • اگر مدیرمان از دیگران غیبت کرد، موضوع صحبت را هنرمندانه عوض کنیم.

دوستان عزیزم مرا در اینستاگرام فالو کنید تا از مطالب آموزشی رایگان بهره مند شوید:

اینستاگرام من

برگرفته از:

بیشتر از یک نفر

دیدگاه‌ها ۰