سبد خرید

چگونه درخواست کنیم؟+روش پول قرض گرفتن

چگونه درخواست کنیم؟+روش پول قرض گرفتن

خیلی از ما از درخواست کردن می ترسیم، چون فکر می کنیم احتمال پذیرش آن پایین است و در نهایت ضایع خواهیم شد. یک دلیل ترس از درخواست کردن این است که نمی دانیم چگونه درخواست کنیم تا احتمال بله گرفتن بالاتر باشد.

درخواست کردن یعنی اینکه از دیگران کمک بخواهیم. بنابراین چون راه درست درخواست کردن را بلد نیستیم، در مواقعی که نیاز به کمک دیگران داریم، از درخواست کردن خودداری می کنیم. بنابراین باید یاد بگیریم چگونه درخواست کنیم تا احتمال موفقیتش بالاتر باشد.

تا درخواست نکنیم، چیزی به ما نخواهند داد.

اگر روش درست درخواست کردن را یاد بگیریم، هم حال طرف مقابل خوب می شود و هم احتمال موفقیت درخواستمان بالاتر می رود. همچنین اگر طرف مقابل بخواهد درخواستمان را رد کند، تحت فشار قرار نمی گیرد و خیلی راحت تر نه می گوید.

درخواست کردن بخش اجتناب پذیر از زندگی ماست. یادمان باشد درخواست کردن حق ماست و نه گفتن هم حق طرف مقابل! بنابراین نه شنیدن، به معنای تو رو قبول ندارم! نیست. او فقط درخواست ما را نپذیرفته است.

آدم هایی که عزت نفس پایینی دارند، وقتی نه می شنوند حس بدی می گیرند. آنها فکر می کنند که طرد شده اند و طرف مقابل آنها را دوست ندارد.

نه شنیدن، درد دارد. انسان بزرگی را می شناسید که نه! نشنیده باشد؟ آدم های موفق بارها نه شنیده اند اما از رسیدن به اهدافشان ناامید نمی شوند.

این چه توقعی است که همه به ما بله بگویند؟ مثلاً توقع داریم چون من قبلاً بهش پول قرض دادم، پس الان اونم باید به من پول قرض بده! توقع، حال ما را خراب می کند.

یادآوری: قرار نیست همه همراه من و از من راضی باشند.

ما در مسیر موفقیت نه های زیادی را خواهیم شنید. آدم های با عزت نفس پایین ترجیح می دهند که هیچ کاری را انجام ندهند و جلو نروند تا نه نشنوند! به همین خاطر به هیچ موفقیتی هم نمی رسند.

بنابراین برای خودمان چالش نه شنیدن ایجاد کنیم تا به آن عادت کنیم. کار سختی است اما ارزشش را دارد چون باعث می شود راحت نه را بپذیریم و آن را به عنوان بخشی از مسیر موفقیت قبول کنیم.

برای تمرین نه شنیدن، کارهایی را انجام دهیم که پاسخش نه است. بطور مثال ساعت ساعت شش صبح با یک تراول پنجاه هزار تومانی به در مغازه ها برویم و از آنها بپرسیم: ممکنه اینو برای من خرد کنید؟

یادم می آید برای تمرین نه شنیدن، از مغازه دارها درخواست خرد کردن یک اسکناس ده هزار تومانی کردم. یک میوه فروشی و یک آب میوه فروشی بله گفتند. یک نمایشگاه ماشین، به درخواستم نه گفت.

چگونه درخواست کنیم تا احتمال موفقیتش بالاتر رود؟

افراد موفق به خوبی یاد گرفته اند که چطور بیشتر بله بگیرند و کمتر نه بشنوند. هر چند اگر نه بشنوند، ناامید نمی شوند.

اول از همه باید خودمان را جای طرف مقابل که می خواهیم از او درخواست کنیم، بگذاریم. آیا می تونه یا نه؟ اگر خودمان جای اون فرد بودیم، انجام می دادیم یا نه؟ پاسخ به این سؤالات باعث می شود یا درخواستمان را تغییر دهیم یا به فرد دیگری درخواست دهیم. چون متوجه سختی شرایط آنها و اینکه به زحمت میوفتند، می شویم.

بطور مثال وقتی می خواهیم از دوستمان خواهش کنیم که به استخر برویم، به احتمال زیاد می پذیرد. اما بارها دیده ایم که همسرش از این اتفاق حس خوبی ندارد و معمولاً دعوایشان می شود. حالا اگر خودمان را جای آن فرد بگذاریم، این درخواست را با او مطرح نخواهیم کرد و به فرد دیگری پیشنهاد می دهیم.

مراحل درخواست کردن مؤدبانه به صورت زیر است:

 1. گفتن نام طرف مقابل (گفتن نام او تأثیر بهتری دارد)
 2. می تونم ازتون خواهش کنم لطفاً + بیان خواسته به صورت واضح
 3. گفتن دلیل (بسته به شرایط و در مواقع لازم)
 4. ارائه ی ضمانت و اطمینان بخشی (بسته به شرایط و در مواقع لازم)
 5. دادن حق انتخاب + تشکر + وقت (بسته به شرایط و در مواقع لازم)
 6. اگر موافق است، از او بپرسیم: گام بعدی چیه؟ ( بسته به شرایط و در مواقع لازم)

چگونه پول قرض بگیریم؟

برخی شاگردانم از من می پرسند: خانم معتمد پویا، چگونه پول قرض بگیریم؟

 

وقتی می خواهیم از کسی پول قرض بگیریم

محمد جان، می تونم ازت خواهش کنم لطفاً بیست میلیون تومن به من قرض بدی؟ فردا چک دارم و واقعاً بهش نیاز دارم. البته من به شما برای حداکثر بیست روز دیگه، چک می دم(ضمانت و اطمینان بخشی). ولی زودتر از اون هم می تونم پول رو پرداخت کنم و چک رو ازت بگیرم.

نکته: وقتی می خواهیم از کسی پول قرض بگیریم، قبل از اینکه او درخواست کند، خودمان اطمینان بخشی کنیم. حتی اگر دوست صمیمی مان است، به او چک یا سفته دهیم. بنابراین خودمان بگوییم که چه تضمینی به او می دهیم.

اینطوری احتمال پذیرش درخواستمان بالاتر می رود. این کار ما را حرفه ای و متعهد نشان می دهد و آدم ها روی ما حساب باز می کنند.

در مرحله ی بعدی به او حق انتخاب می دهیم: اگه این کمک رو به من بکنی، لطف بزرگی کردی. اما اگه به هر دلیلی اولویت مهم تری داشتی و برات امکان پذیر نیست، برام قابل درکه، بهت حق می دهم و از ارادت من بهت کم نخواهد شد. حالا هر طوری که صلاح می دونی. نمی خوام خدایی نکرده باعث زحمتت بشم.

تشکر: چه بشه، چه نشه، من ممنونت می شم.

وقت دادن به او برای اینکه تصمیم بگیرد: اگه تونستی، به من زنگ بزن یا نیم ساعت دیگه بهت زنگ می زنم ازت می پرسم که می تونی یا نه (به او برای تصمیم گیری وقت می دهیم).

اگر درخواستمان پذیرفته شد، علاوه بر اینکه بلافاصله باید تشکر کنیم، حتماً چند روز دیگر هم دوباره تشکر کنیم. مثلاً اگر از کسی پول قرض گرفتیم یا کسی در اسباب کشی کمکمان کرده است، علاوه بر تشکر اول، بسیار زیباست که سه روز بعدش با او تماس بگیریم و دوباره تشکر کنیم. این قدردانی دوباره به او حس خوبی خواهد داد.

بعد از نه شنیدن، به کسی که به ما نه گفته، نهایت احترام را بگذاریم. پس رفتار و لحنمان به اینصورت تغییر نکند: باشه! می دونستم! من اوندفعه اون کار رو برات انجام دادم، حالا تو اینطوری می کنی! بلکه رفتار خوبمان را ادامه دهیم. چون او می توانست ما را سرکار بگذارد، بپیچاند و سر بدواند.

پس از او ممنون باشیم که نظرش را صریح و صادقانه به ما گفته است.

پس درخواستمان چه اجابت شود و چه نشود، از او تشکر کنیم. اگر او به ما نه گفت، از آن شخص قدردانی کنیم که: مرسی که به من گفتی و من رو در جریان قرار دادی و به من توجه کردی.

بنابراین اگر درخواستمان پذیرفته نشد، پرخاشگری نکنیم. دیده ام برخی فروشندگان وقتی راجع به جنسشان توضیح می دهند، خوش اخلاق اند اما وقتی به آنها می گویم که آن را نمی خرم، بداخلاقی می کنند و حالت صورتشان عوض می شود! شما تا حالا از این جور فروشنده ها دیده اید؟

دیدید هنگام گفتگوی دونفره، می گوید: یادته اون موقع فلان کار رو برات کردم؟! جواب می دهد: خُب بابا حالا همین یه کار رو کردی دیگه!

پس تا جای ممکن از دیگران درخواست نکنیم. چون به ازای هر درخواستی باید بخشی از اعتبارمان را خرج کنیم و یک امتیاز از ما کم خواهد شد.

بهتر است بهای درخواست کردن را در نظر بگیریم. وقتی از یک نفر درخواست می کنیم و اجابت می کند، رسم این است که حالا ما باید برای او یک کاری را انجام دهیم تا بتوانیم دوباره از او درخواست کنیم.

همچنین هر چقدر میزان درخواست هایمان از یک نفر بیشتر باشد، احتمال نه شنیدن، زیادتر است.

برای نمایش ویدئو ( روش پول قرض گرفتن ) بر روی لینک کلیک کنید.

وقتی می خواهیم از همکلاسی مان جزوه بگیریم

چگونه درخواست کنیم؟

 

خانم علیزاده، می تونم ازتون خواهش کنم لطف کنید جزوه تون رو ده دقیقه به من قرض بدید؟ که من فوری برم ازش کپی بگیرم. برای اینکه متأسفانه جزوه ی خوبی ندارم(دلیل). فقط اگه اجازه بدید، من کیفم رو بذارم همینجا که سریع برم و برگردم(ضمانت و اطمنیان بخشی). البته من نمی خوام باعث زحمتتون بشم. اگه دوست ندارید جزوه رو بدید، اختیار با شماست(دادن حق انتخاب).

وقتی می خواهم از فالوورهای پیج اینستاگرامم درخواست کنم که در سایتم عضو شوند، این پیام را برای آن ها می فرستم: خانم/آقای فلانی، میشه ازتون خواهش کنم در سایتم عضو شید؟ تا اگه مقاله جدید با موضوع ارتباطات نوشتم، براتون بیاد. البته اگه دوست دارید.

وقتی هنگام کارت کشیدن، از شما می پرسد رمزتون چنده و می خواهیم خودمان رمز را وارد کنیم

درخواست محترمانه

 

گفتن رمز یعنی اینکه او به تمام موجودی کارت دسترسی دارد. نحوه ی درخواست کردن در این شرایط:

لطفاً اجازه بدید خودم رمز رو وارد کنم. بعد اگه گفت نه! خیلی دوره به شما! بگوییم: قانوناً من خودم رمزم رو باید وارد کنم و اگر برای مغازه شما امکان پذیر نیست، از جای دیگه خریدم رو انجام میدم. و واقعاً بدون خرید کردن آنجا را ترک کنیم تا فرهنگ سازی شود.

چند وقت پیش، قبل از اینکه مهارت درخواست کردن را خوب یاد بگیرم، وارد داروخانه ای شدم. هنگام کارت کشیدن، صندوقدار گفت که رمزتون؟ من هم بدون اینکه از او اجازه بگیرم، خودم رمز را وارد دستگاه کردم. در آن لحظه احساس پیروزی می کردم. تا اینکه یادم افتاد که یک چیز دیگر هم بخرم.

وقتی اینبار برای کارت کشیدن دوباره به صندوقدار مراجعه کردم و خواستم رمزم را وارد کنم، صندوقدار با بداخلاقی به من گفت: لطفا فاصله تون رو از من دور تر کنید! وقتی این حرف را زد، ناراحت شدم چون فهمیدم که از من دلخور شده است.

وقتی بعدا رفتار خودم را بررسی کردم، متوجه شدم بهتر بود جهت وارد کردن رمز، ابتدا از او محترمانه اجازه می گرفتم. اینطوری دلخوری و ناراحتی پیش نمی آمد. مثلا می گفتم: میشه ازتون خواهش کنم اجازه بدید خودم رمز رو وارد کنم؟

دوستان خوبم وقتی بعد از یک خرابکاری، رفتارمان را بازنگری کنیم و به این فکر کنیم که اگر چه کار می کردم، بهتر بود، باعث افزایش مهارت های ارتباطی ما می شود. با این بازبینی، دفعه ی بعد بهتر عمل خواهیم کرد.

وقتی از پدرمان می خواهیم که ضامن وام ازدواج دوستمان شود

باباجون می تونم ازتون خواهش کنم لطف کنید ضامن وام دوستم بشید؟ چون هیچ کس رو نداره که ضامنش بشه(دلیل). هر موقع به هر دلیلی دوستم نتوست قسطش رو بده، من حتماً شخصاً خودم می پردازمش(ضمانت و اطمینان بخشی).

اگه این کار رو بکنید، لطف بزرگی کردید و ممنونتون میشم. اگه نه هم که هیچ مسئله ای نیست، بهتون حق می دم. حالا فکراتون رو بکنید تا نیم ساعت دیگه بهم خبر بدید.

وقتی راننده ی ماشین، سیگار می کشد و می خواهیم به او بگوییم سیگارش را خاموش کند

چگونه درخواست کنیم

 

آقا خدا قوت. می دونم خیلی خسته اید و به هر حال تنها استراحت شما یک نخ سیگاره(همدلی). میشه یه لطفی به ما بکنید و سیگارتون رو به تعویق بندازید؟ چون حساسیت دارم، خیلی برام سخته و واقعاً اذیت می شم.

چون می دونم خسته اید و می خواهید استراحت کنید، اگه زمان داشتم، می گفتم بزنید کنار، سیگار بکشید. ولی واقعاً عجله دارم، چه کار کنم؟

حالا اگر زمان داشتیم، به او بگوییم: اگه واقعاً به سیگار نیاز دارید، می تونید بزنید این کنار، پیاده شید، یک دقیقه سیگار بکشید و بعد برگردید؟

حالا اگر به درخواست ما نه گفت، دو تا انتخاب داریم:

 1. پیاده شویم.
 2. بپذیریم و حرص نخوریم.

نکته ی مهم: بیشترین کسانی که نیاز به محبت دارند، انسان های نچسب هستند. آنها چون بلد نیستند به کسی محبت کنند، محبت هم نگرفته اند. مثلا بچه های نچسب به توجه بیشتری نیازی دارند. در صورتی که اغلب افراد به اشتباه بیشتر به بچه های دوست داشتنی محبت می کنند.

یادمان باشد با همه ی آدم ها محترمانه صحبت کنیم. چه زیر دست و چه بالا دست. بالادست را که ناچاریم اما اگر از زیردستمان با تمام احترام درخواست داشته باشیم، بسیار زیباست…

وقتی سرزده به خانه مان می آید و می خواهیم بگوییم که از قبل  خبر دهد

مثلاً بگوییم: اگه خواستی دفعه ی بعد تشریف بیاری، لطفاً حتماً اینقدر زودتر به من بگو، یا اینقدر زودتر با من هماهنگ باش که من اینطوری شرمنده ات نشم.

اگر از نزدیکان هستند: مامان جون، قربونت بشم، یه خواهش بکنم فدات شم؟ قربونت بشم، اگر خواستید بیایید خونمون، زودتر به من بگید، یکهو نیایید. خواهش می کنم ازت. 

اگر خانواده همسر هستند، بهتر است خود همسر این خواسته را با آنها درمیان بگذارد چون اگر خودمان درخواست کنیم، داستان خواهد شد و همسر ناراحت می شود. پس بهتر است به همسر بگوییم: عزیزم چه کار کنیم که خانواده هامون وقتی میان، آمادگی بیشتری داشته باشیم؟ بعضی موقع ها واقعاً آمادگی مهمون نداریم. به نظرت چه کار کنیم؟

یادمان باشید احترام گذاشتن به دیگران به معنی احترام گذاشتن به خواسته ی آنها نیست. همه ی انسان ها محترم هستند. ولی نباید هر موقع که دلشان خواست به خانه مان بیایند! 

وقتی می خواهیم درخواست افزایش حقوق دهیم

درخواست افزایش حقوق

 

خانم رضایی، با توجه به مشکلاتی که من دارم، از نظر مالی بهم فشار اومده. می دونم مشکل من مشکل شما نیست. چه پیشنهادی دارید برای اینکه بتونم ضمن سود رسوندن به شرکت، درآمد خودم رو هم افزایش بدم؟ (نفع مدیر را هم در نظر بگیریم)

برای نمایش ویدئو ( در نظر گرفتن نفع طرف مقابل ) بر روی لینک کلیک کنید.

دوستان خوبم در این مقاله یاد گرفتیم که چگونه درخواست کنیم؟

مراحل درخواست کردن مؤدبانه به صورت زیر است:

 1. گفتن نام طرف مقابل(گفتن نام او تأثیر بهتری دارد)
 2. می تونم ازتون خواهش کنم لطفاً + بیان خواسته به صورت واضح
 3. گفتن دلیل (بسته به شرایط و در مواقع لازم)
 4. ارائه ی ضمانت و اطمینان بخشی (بسته به شرایط و در مواقع لازم)
 5. دادن حق انتخاب + تشکر + وقت (بسته به شرایط و در مواقع لازم)
 6. اگر موافق است، از او بپرسیم: گام بعدی چیه؟( بسته به شرایط و در مواقع لازم)

دوستان خوبم من را در اینستاگرام فالو کنید تا از مطالب آموزشی مفید در زمینه ی مهارت های ارتباطی بهره مند شوید. جهت فالو کردن روی لینک زیر بزنید:

اینستاگرام من

 

 

دیدگاه‌ها ۲۰