سبد خرید

5 روش ارتباط چشمی

5 روش ارتباط چشمی

تا حالا شده در شروع دیدار، طرف مقابل، نگاهش را به ‌سرعت از شما بگیرد؟ در چنین مواقعی، معمولاً برداشت من این است که او یا از من خوشش نمی‌آید یا خیلی مغرور است. در نتیجه ذهنیتم نسبت به او منفی خواهد شد. بنابراین ارتباط چشمی نادرست، یک شروع نامناسب برای ادامه ی هر ارتباطی است و بهتر است روش ارتباط چشمی را یاد بگیریم.

تا حالا شده وقتی دارید با یک نفر صحبت می‌کنید، با اشتیاق به چشم‌هایتان نگاه کند و حرف‌هایتان را گوش دهد؟ در این موقعیت، برداشت من این است که این شخص از من خوشش می‌آید. بنابراین در ادامه با شور و حرارت بیشتری با او صحبت خواهم کرد. در نتیجه رابطه ی خوبی بین ما شکل می‌گیرد و احساس صمیمیت بیشتری با او خواهم داشت.

تا حالا شده با شخصی هم‌صحبت شده باشید که قادر به برقراری ارتباط چشمی با شما نبوده است؟ میزان آشفتگی ناشی از این گفتگو خاطرتان می آید؟

هنگام آموزش به یکی از سازمان‌ها، به این موضوع اشاره کردم که روش ارتباط چشمی، یک مهارت اجتماعی و کاری مهم است. ارتباط چشمی، گویاترین پیام غیرکلامی است که توسط چشم‌ها رد و بدل می‌شود. ارتباط چشمی، نشانه ی صداقت، احترام، علاقه، هوشمندی، خلوص نیت و اعتماد به ‌نفس ما است. چشم‌ها، آینه ی روح هر کسی هستند.

نقل‌ قول: وقتی ارتباط چشمی بین دو نفر آغاز می‌شود و ادامه پیدا می‌کند، مدار نامرئی انرژی بین دو طرف ایجاد می‌شود و موانعی را که معمولاً آن‌ها را از یکدیگر جدا می‌کند، از میان برمی‌دارد. بنابراین آن‌ها را در آگاهیِ مشترکی از پیوند و همبستگی، به هم نزدیک ‌تر می‌کند.

اگر از نگاه کردن به چشم‌های طرف مقابل دوری‌کنیم، آن شخص این برداشت را خواهد کرد که یا در حال دروغ گفتن هستیم یا به گفتگو با او علاقه نداریم یا از صحبت کردن با او خسته شده ‌ایم یا داریم یک‌ چیزی را پنهان می‌کنیم! بنابراین آن شخص از این بابت مضطرب می‌شود. درنتیجه گفتگوی ما با او، شکست می‌خورد.

عدم برقراری ارتباط چشمی، نشان‌دهنده ی عدم اعتماد به نفس و ضعف شخصیت ماست.

اگر در حین گفتگو، به چشم‌های طرف مقابل نگاه کنیم، این پیام را به او می‌رسانیم که حرف‌هایت را می‌شنوم، ادامه بده. با رساندن این پیام، او خوشحال می ‌شود و به گفتگو با ما ادامه می ‌دهد. ارتباط چشمی مناسب یعنی من حقیقت را می گویم، به من اعتماد کن.

ارتباط چشمی گوینده، به شنونده کمک می کند که توجهش را حفظ و روی حرف های گوینده بهتر تمرکز کند.

ارتباط چشمی شنونده، یعنی من به شما و حرف هایتان علاقمند هستم، لطفاً ادامه دهید. این حرکت، به گوینده کمک می کند که حس کند به حرف هایش توجه می شود.

در اثر برقراری ارتباط چشمی، رابطه ی صمیمانه ‌تری شکل می‌گیرد و طرف مقابل، احساس احترام و علاقه ی بیشتری نسبت به ما پیدا خواهد کرد. همچنین با برقراری ارتباط چشمی، از دید طرف مقابل، باهوش‌تر به نظر خواهیم رسید.

با ارتباط چشمی مناسب، به موفقیت‌های بیشتری در ارتباط با مشتری و ارباب ‌رجوع می رسیم. چون با این حرکت، این پیام را به آن‌ها می‌دهیم که من در خدمت شما هستم.

بهتر است رتباط چشمی، حالت طبیعی داشته باشد.

در کلاس‌هایم برخی هنرجویانم می‌گویند: خانم معتمد پویا، برقراری ارتباط چشمی برای ما خیلی سخته. در جواب می‌ گویم: اگه حفظ ارتباط چشمی براتون سخته، 5 روشی که در ادامه بهتون می ‌گم رو امتحان کنید.

5 روش ارتباط چشمی

روش اول: ارتباط چشمی با عکس یا فیلم آدم ها

بعضی ها میگن ما خجالت میکشیم ارتباط چشمی بگیریم. من پیشنهاد میکنم اگر خیلی سختتونه، اول با عکس این کار رو انجام بدید. عکس آدم هایی که براتون سخته ارتباط چشمی باهاشون داشته باشید رو بذارید جلوتون و نگاه کنید.

و این خجالت، یک مقدارش به خاطر فرهنگمون هست. مثلاً میگیم همینجوری زل زده تو چشمام، داره فلان حرف رو میزنه!

روش ارتباط چشمی

برای نمایش ویدئوی ( روش ارتباط چشمی با عکس آدم ها ) بر روی لینک کلیک کنید.

روش دوم: از چند ثانیه شروع کنیم، کم کم زمانش رو افزایش بدیم

ابتدا با ارتباط چشمی خیلی کوتاه، در حد چند ثانیه شروع کنیم. به مردمک چشم طرف مقابل نگاه کنیم و لبخند بزنیم. سپس نگاهمان را به سایر اعضاء صورت او ببریم. به‌طور مثال مو، پیشانی، بینی، لب‌ها و حتی لاله ی گوش او را ببینیم. بعد از گذشت چند لحظه، دوباره سراغ چشم‌ها برویم و مستقیم در آن‌ها نگاه کنیم و کم‌ کم زمان نگاه کردن مستقیم به چشم‌ها را افزایش دهیم.

در یکی از کلاس‌هایم از هنرجویان خواستم جهت تمرین ارتباط چشمی، برای یک دقیقه، به چشمان بغل ‌دستی‌شان نگاه کنند. انجام این کار برای بیشتر هنرجویان سخت بود. این افراد تنها برای چند ثانیه می‌توانستند به چشم‌های بغل‌ دستی‌شان نگاه کنند و بعد از چند ثانیه، نگاهشان را از او  می‌گرفتند. برای افرادی که تا کنون ارتباط چشمی نداشته‌اند، انجام این کار، چندان راحت نیست.

داستان: چند روز پیش با یکی از مراجعینم قرار داشتم. آن خانم می‌خواست در مورد مسائل ارتباطی که در محیط کار برایش پیش‌آمده بود، صحبت کند. در طول گفتگو، تلاش کردم ارتباط چشمی‌ام را با او حفظ کنم و با دقت به حرف‌هایش گوش دهم. این حرکتم، باعث شد او احساس صمیمیت بیشتری با من داشته باشد. در اثر ایجاد این صمیمیت، آن خانم افکار و احساساتی را که تاکنون به کسی نگفته بود، با من در میان گذاشت.

روش سوم: به رنگ چشم هایش توجه کنیم

روش ارتباط چشمی

روش دیگر تمرین ارتباط چشمی این است که وقتی در حال نگاه کردن به کسی هستیم، به ‌آرامی به رنگ چشم‌ هایش توجه کنیم. ممکن است هنوز رنگ چشم افرادی را که سال‌ هاست می‌شناسیم، ندانیم چیست.

اقدامک: همین حالا شش نفر از آشنایان را در ذهنتان بیاورید. ببینید آیا می‌توانید رنگ دقیق چشمانشان را تصور کنید؟

روش چهارم: شکل چشم هایش را بررسی کنیم

روش ارتباط چشمی

روش دیگر تمرین ارتباط چشمی این است که وقتی به شخصی نگاه می‌کنیم، شکل چشم‌هایش را بررسی کنیم.

 • گرد است یا بیضی یا بادامی؟
 • چقدر از سفیدی چشم‌هایش معلوم است؟ چقدر سیاهی دارد؟
 • چشم‌ هایش قرمز شده؟
 • چشم هایش ورم دارد؟
 • فاصله ی چشم ‌هایش از هم چقدر است؟
 • آیا یکی از چشم‌ هایش کوچک ‌تر است؟
 • آیا مژه‌های او صاف است یا فر دارد؟
 • مژه‌ هایش بلند است یا کوتاه؟
 • مژه‌ هایش مشکی است یا بور؟
 • چشمانش لنز دارد یا نه؟
 • چند تا پلک می‌زند؟
 • اگر عینک دارد، آیا چشمانش در مرکز عینک است یا بالاتر یا پایین‌تر؟
 • اگر خانم است، چقدر چشمش را آرایش ‌کرده است؟ آیا مژه مصنوعی دارد؟

افرادی که هنگام حرف زدن، تعداد پلک زدن همدیگر را می‌شمارند، ارتباط عاطفی بیشتری نسبت به کسانی که هیچ گونه ارتباط چشمی ندارند، برقرار می ‌کنند.

اقدامک: هنگام صحبت کردن با دوستتان به مدل چشم‌هایش دقت کنید.

اقدامک: وقتی در یک گروه کوچک هستید، به چشم هر فرد نگاه کنید تا متوجه شوید بیشتر به چه کسی نگاه می‌کند. سپس تعداد پلک زدن‌های او را بشمارید.

هشدار: دقت کن! اگر شما یک آقا هستی و یک خانومی رو می بینی که به نظر میاد اعتقادات دینی داره، نگو که معتمد پویا گفته… یک ارتباط چشمی ای باهات برقرار  می کنم…  پس معذب نکنیم یک نفر دیگه رو!  و آموزش ها رو جوری که دوست داریم استفاده نکنیم. چارچوب ها رو حواسمون باشه.

روش پنجم: تصور کنیم چشم هایمان با چسب به هم چسبیده(ارتباط چشمی عاشقانه)

روش ارتباط چشمی

روش بعدی برای تمرین ارتباط چشمی، این است که تصور کنیم چشم‌ هایمان با چسب به هم چسبیده است. حتی وقتی حرف‌های طرف مقابل تمام شد، نگاهمان را از او برنگیریم. وقتی هم می خواهیم نگاهمان را به ‌جای دیگری بیندازیم، این کار را آهسته انجام دهیم.

این نگاه، زمانی استفاده می شود که می خواهیم به کسی نشان دهیم که به تو توجه دارم. انتظار خانم ها از همسرشون، همچنین نگاهی هست. پس این روش ارتباط چشمی عاشقانه است. نگاه چسبنده، مناسب زن و شوهرها و زوج های عاشق است. انتظار خانم ها از همسرشان این است که هر جا می روند، چشم همسرشان با آنها باشد.

روش ارتباط چشمی

هشدار: ارتباط چشمی چسبنده، در ارتباط دو آقا جواب نمی‌دهد. زیاده روی در این کار باعث اعمال فشار به طرف مقابل می شود. آقایان از اینکه مردی به آن‌ها خیره شود، ناراحت می‌شوند و به او شک می‌کنند! در نتیجه احساس خطر می‌کنند.

در ارتباط دو آقا بهتر است اندازه ی تماس چشمی کمی کمتر شود. نگاه کردن به ‌کل صورت آقای مقابل، به‌ جای نگاه دائمی به چشمانش، به رفع ناراحتی‌اش کمک می‌کند.

برخی از مراجعینم که آقا هستند، نگرانند که اگر به خانمی که به تازگی با او آشنا شده اند، نگاه کنند، خیره و چشم چران به نظر برسند! در حقیقت اگر آقایان هنگام گوش دادن، به صورت ثابت و بدون تکان دادن سر به خانم نگاه کنند، خیره به نظر می رسند! که این حرکتی زننده است و به خانم فشار زیادی وارد می کند و حس خیلی بدی به او خواهد داد.

برای حل این مسئله بهتر است فقط بین پنج تا پانزده ثانیه به چشمهای خانم نگاه کنند. بعد از گذشت پنج تا پانزده ثانیه ، به اعضای دیگر صورتش مثل بینی یا پیشانی نگاه کنند. بعد دوباره ارتباط چشمی را از اول برقرار کنند. و حین گوش دادن، حتماً حرکات آهسته ی سر هم داشته باشند.

برای اینکه هنگام گوش دادن، آن خانم از نگاه چسب دار و ممتد شما معذب نشود، فقط شصت الی هفتاد درصد مواقع، به او نگاه کنید. سی الی چهل درصد بقیه ی مواقع را به او استراحت دهید. بطور مثال یک وسیله مثل لیوان را جابجا کنید. 

البته یادتان باشد برای استراحت دادن، موبایل را چک نکنید! چون اگر موبایل را چک کنید، نهایت بی احترامی است!

هشدار: گاهی در ظاهر شخص مقابل یک نقص یا یک چیز خاصی وجود دارد. بطور مثال بینی بزرگی دارد، یک دندانش افتاده، سیاهه، یا بین دندان هایش فاصله است یا یک زخم، لک یا یک خال دارد یا انگشت دستش اشکال دارد. در این شرایط بیش از اندازه به آن نقطه نگاه نکنیم چون او روی این موضوع حساس است، می فهمد و  احساس ناامنی می کند که این شخص چقدر دارد به نقص من نگاه می کند! 

هشدار: در برخورد اول، از نگاه کردن براندازانه به سر تا پای طرف مقابل، خودداری کنیم. چون ممکن است آن شخص از اینکه دارد قضاوت می شود، نگران شود و احساس خطر کند یا این را یک نگاه تحقیر آمیز برداشت کند و به او احساس توهین و مورد انتقاد واقع شدن دست دهد. پس خیلی مراقب این نکته ی مهم باشیم.

بسیار از افراد مخصوصاً افرادی که قاطعیتشون پایینه، وقتی یک داره صحبت می کنه، بهش نگاه می کنند. ولی وقتی خودشون حرف میزنند، اینور و اونور رو نگاه می کنند…

من نمیگم وقتی حرف میزنی، بهش زل بزن. نه! چون اینطوری معذب میشه. من میگم وقتی صحبت می کنی، شصت، هفتاد درصد زمانت رو اختصاص بده به نگاه کردن به طرف مقابل. می تونی یک مثلث درست کنی. چشم، چشم، پیشونی. و به این ناحیه نگاه کنی.

نقل قول: پیغام تو به جایی میره که نگاهت میره. یعنی من اگه زمین رو نگاه می کنم و حرف میزنم، پیغامم میره به زمین.  اگه سقف رو نگاه می کنم، میره به سقف. اگر به چشمای طرف نگاه کنم به سمت اون شخص میره.

برای نمایش ویدئوی ( روش ارتباط چشمی درست ) بر روی لینک کلیک کنید.

پس ارتباط چشمی داشته باشید. اگر با جمع صحبت می کنید، سعی کنید به همه نگاه کنید. اگر سالن بزرگه، شکل دبلیو(W) رو پیشنهاد می کنم. یعنی اون ته سالن رو نگاه کن، بعد یه نفر اون جلو ، بعد یه نفر وسط، بعد یه نفر جلو بعد دوباره برو عقب.

اشتباه ارتباط چشمی در صحبت در جمع

اشتباه رایج صحبت در جمع این است که گاهی اوقات به آدم های شاخص، زیاد نگاه می کنیم. آدم شاخص کیه؟ ممکنه آدم خوشگل جمع باشه. کسی که زیبا باشه. حالا اگر آقایی، منظورم از  زیبا، لزوماً یک خانوم زیبا نیست. که عموماً همینه اتفاقاً! آقایون آدم های بسیار چشم پاکی هستند! پس فقط این مورد نیست.

موارد دیگه هم هست. یه آدمی که شاخصه. یا کسی که مرجع قدرته، قدرت بالایی داره. معمولاً به این آدم ها هم توجه میکنیم. یا عزیزانمون. مثلاً در یک جمع غریبه سعی می کنیم بیشتر به دوستمون نگاه کنیم. حواست باشه نگاهت رو باید پخش کنی. اینطوری اثر بیشتری میذاری.  

برای یادگیری مهارت گوش دادن، پیشنهاد می کنم مقاله ی زیر را نیز بخوانید:

مهارت گوش دادن

دوستان خوبم در این مقاله با 5 روش ارتباط چشمی آشنا شدیم:

 1. با عکس یا فیلم آدم ها ارتباط چشمی برقرار کنیم.
 2. از چند ثانیه شروع کنیم، کم کم زمانش رو افزایش بدیم.
 3. به رنگ چشم هایش توجه کنیم.
 4. شکل چشم هایش را بررسی کنیم.
 5. تصور کنیم چشم هایمان با چسب به هم چسبیده(ارتباط چشمی عاشقانه).

بخشی از کتابم به نام جرقه

جهت تهیه ی رایگان کتاب جرقه، لطفاً به لینک زیر مراجعه نمایید:

کتاب جرقه

دوستان عزیزم مرا در اینستاگرام فالو کنید تا از مطالب آموزشی مفید در زمینه ی مهارت های ارتباطی، بهره مند شوید. جهت فالو کردن لطفاً روی لینک زیر بزنید:

اینستاگرام من

دیدگاه‌ها ۶