الگوبرداری چیست؟+الگوبرداری از افراد موفق برای درخششمان در زندگی

الگوبرداری چیست؟+الگوبرداری از افراد موفق برای درخششمان در زندگی

الگوبرداری چیست؟ الگوبرداری از افراد موفق چگونه است؟

تا حالا شده در میان اقوام یا آشنایانتان، افرادی را دیده باشید که بدون اینکه همه اش در حال کتاب خواندن یا کلاس های آموزشی رفتن باشند، موفق هستند؟

خیلی از افراد موفق در زندگی، افرادی نیستند که همه اش در حال آموزش دیدن و کلاس رفتن باشند.آنها در زندگی شان از مهارت الگوبرداری استفاده می کنند.

الگوبرداری چیست؟

در بسیاری از علم ها، ابتدا آن علم شکل نگرفته است که بعدا بر اساس آن، رفتاری به وجود بیاید.بلکه برعکس است. یعنی دانشمندان توانسته اند از رفتار بهترین ها، الگوبرداری کنند.آنها با این الگوبرداری، آن علم را تولید می کنند.

بطور مثال علم ارتباطات،به همین صورت است.تولید علم ارتباطات، اینگونه نبوده است که یک نفر راجع به ارتباطات بنویسد و بعد دیگران هم از روی آن اجرا کنند و موفق شوند.

بلکه علم ارتباطات به این صورت شکل گرفته است که دانشمندان آدم های موفق در ارتباطات را بررسی کرده اند.آدم هایی که علاوه بر دوست داشتنی بود، روی اطرافیانشان نفوذ دارند.دانشمندان بررسی کرده اند که آنها چگونه رفتار می کنند.چه کاری انجام می دهند.بعد بر اساس این بررسی ها، علم ارتباطات شکل گرفته است.

مثال دیگر، علم سخنرانی است.علم سخنرانی خودش به تنهایی معنا ندارد.بلکه از بهترین سخنران ها الگوبرداری شده تا به اینجا رسیده است.

نکته: اگر کسی در یک کاری موفق شده، بی شک ما هم می توانیم در آن کار موفق شویم.قبول دارید؟

بنابراین بهتر است که ما هم بتوانیم در تمام مراحل زندگی مان از افراد موفق الگوبرداری کنیم.الگوبرداری سه شرط دارد.

مهارت تصمیم گیری چیست؟+مراحل
ادامه ی مطلب

شرط های الگوبرداری

شرط اول

شرط اول این است که کُپی برداری یا تقلید محض نباشد.یعنی کاری را که آن فرد انجام می دهد، ما هم دقیقا همان را  انجام ندهیم.در حقیقت الگوبرداری با کُپی کردن، متفاوت است.بنابراین بهتر است ویژگی های متناسب با خودمان را انتخاب کنیم و برداریم.

بطور مثال بعضی ها به اشتباه ،دقیقا به همان روش فرد مورد نظر، از مهمانان عروسی شان پذیرایی می کنند.در صورتی که ممکن است پذیرایی از مهمانان عروسی به صورت سلف سرویس متناسب با فرهنگ ما نباشد.شاید در فرهنگ ما مدل دیس پرسی بهتر باشد.نظر شما در این مورد چیه؟

کُپی کاری یا تقلید نشان دهنده ی عدم بالغ شدن است.شاید شما هم دیده باشید بچه هایی را که ادای نماز خواندن والدینشان را در می آورند، بدون اینکه فلسفه ی پشت نماز خواندن را بدانند.

بنابراین بهتر است فلسفه ی پشت هر کاری که می خواهیم از آن الگوبرداری کنیم را بدانیم.جوری که وقتی بگن چرا؟ دلیل خوبی برایش داشته باشیم.

تقلید، کورکورانه است اما الگوبرداری نه. مثل تقلید کورکورانه از مُد.بطور مثال چون همه دماغشان را عمل کرده اند، ما هم دماغمان را بدون اینکه نیاز داشته باشد، عمل کنیم.یا مثل تقلید کورکورانه از مُد لباس، بدون اینکه بهمان بیاید.

2 روش برخورد با سارقان فعالیت هایمان
ادامه ی مطلب

شرط دوم

شرط دوم، پیدا کردن یک الگوی درست است.بطور مثال خیلی از خانم ها برای گرفتن حق خود، رفتارهای مردانه  مثل داد و فریادکردن را بروز می دهند.در صورتی که به دلیل تفاوت های فرهنگی مردان و زنان، بهتر است خانم ها بصورت ملایم تر با حفظ ویژگی های زنانه شان، این کار را انجام دهند.قبول دارید؟

یا مثلا برخی از خانم ها به اشتباه از شوخی ها و تکیه کلام هایی که مخصوص آقایان هست، استفاده می کنند.تا حالا از این جور خانم ها دیده اید؟

پس بهتر است الگوی مناسب خودمان را انتخاب کنیم.

شرط سوم

شرط سوم این است که بهتر است چند بعدی الگوبرداری کنیم.یعنی ما نمی توانیم بگوییم من می خواهم همه یچیزهایم دقیقا مثل این آدم باشد! بهتر است در هر کدام از ویژگی ها، از یک نفر الگوبرداری کنیم.

خود من سبک لباس پوشیدن و آرایشم را از نگارای عزیزم الگوبرداری می کنم.سبک لطافت و ظرافت زنانگی و درعین حال قوی بودن را از استاد عزیزم خانم سپیده جلوخانی الگوبرداری می کنم.سبک زندگی، مهارت های ارتباطی و روش آموزش دادنم را از استاد عزیزم آقای محمد پیام بهرام پور الگوبرداری می کنم.مرتب و منظم بودن وسایل و اتاقم را از یکی از آشنایانمان الگوبرداری کرده ام.

هشدار: یادمان باشد الگوها را به اسطوره تبدیل نکنیم.یعنی آنها را آدم های بی نقصی ندانیم که با دیدن اولین نقصشان از آنها متنفر شویم.هیچ انسانی کامل نیست.هر انسانی ویژگی های مثبت و منفی را در کنار هم دارد.

نکته ی مهم: فقط ظاهر زیبای الگو را نبینیم.بدانیم که پشت هر الگوی زیبایی، تلاش و سختی ها فراوان وجود دارد.

دیده ام که خیلی از آدم ها دلشان می خواهد که مثل دوستشان که کلاس مهارت های ارتباطی رفته است، رابطه ی خوبی با همسرشان داشته باشند.آنها متوجه می شوند که برای داشتن ازدواج موفق نیاز به آموزش، تمرین زیاد و ترک عادت های اشتباه قبلی است. بنابراین حالا که متوجه سختی این مسیر می شوند، دیگر به دنبال آموزش و زحمت کشیدن برای ازدواجشان نمی روند! آنها فراموش می کنند که هر چیز خوبی حتی یک رابطه ی خوب، با زحمت فراوان به دست می آید.

3 روش برخورد با افراد کنترل گر و دخالت کن
ادامه ی مطلب

یا بطور مثال وقتی یک نفر خوب صحبت می کند، می گوییم خوش به حالش! چه بیان خوبی داره! حالا چند نفر حاضرند تمرینات زیاد فن بیان او را تمرین کنند؟ تعدادشان خیلی کم است!

الگوبرداری یکی از اصلی ترین مهارت های افراد موفق است.خیلی از افراد موفق در زندگی، افرادی نیستند که همه اش در حال آموزش دیدن و کلاس رفتن باشند.

شاید شما هم مثل من در اقوام یا آشنایانتان این جور آدم ها را دیده باشید.فکر می کنید چرا اینطوری هستند؟ چون آنها الگوبرداری را یاد گرفته اند.آنها افراد موفق را در تخصص خودشان پیدا می کنند.بعد دقیقا از همان ها، الگوبرداری می کنند و راه آنها را پیش می گیرند.

یادمان باشد الگوها قرار نیست خیلی بزرگ باشند.مثلا با خودمان بگوییم الگوی مهارت های ارتباطی من مثل شوهرخاله ام باشد، چون دوست دارم مثل او با دیگران حال و احوالپرسی کنم.الگوی هوش مالی ام، دایی ام باشد، چون اثبات شده که او می داند چه کار کند، خوب است.

الگوی ازدواج موفقم، دوستم باشد.الگوی تربیت فرزندم، همسایه مان باشد.الگوی آشپزی و پذیرایی از مهمان، عمه ام باشد.

پس از خودمان بپرسیم من از این آدم چه چیزهایی را می خواهم و چه چیزهایی را نمی خواهم؟

اقدامک: سه نفر را به عنوان الگو برای خودتان مشخص کنید.

خبر خوب این که به محض اینکه الگوهایمان را مشخص کنیم، دائما در حال یادگیری از همه خواهیم بود.آدم زرنگ از هر چیزی یاد می گیرد.حتی ممکن است  شاهد رانندگی یک نفر دیگر باشیم و از دست فرمان خوبش یاد بگیریم.تا حالا این مورد برای شما پیش آمده است؟

طرز فکر چیست؟+راهکار بهبود طرز فکر برای داشتن یک زندگی لذت بخش
ادامه ی مطلب

پس با الگوبرداری روز به روز در تمام زمینه های زندگی مان تغییر می کنیم و بهتر می شویم.

تا حالا آدم های شصت هفتاد ساله ای را دیده اید که هنوز مثل بچه ها رفتار می کنند؟انگار زندگی هرسالشان هیچ فرقی با سال قبلشان ندارد! نکته ی مهم این است که سن و سال، عامل اصلی مجرب و باتجربه بودن نیست.قبول دارید؟

ما به جای شکست خوردن های زیاد می توانیم از شکست های دیگران یاد بگیریم.بنابراین نیاز به مدت طولانی شاگردی کردن نیست.نیاز به مدت کار طولانی مدت نیست.بدون داشتن سن بالا،شکست های زیاد، مدت کار طولانی و شاگردی کردن طولانی با الگوبرداری در هر زمینه ای می توانیم با تجربه باشیم.

با الگوبرداری می توانیم در سی سالگی به اندازه ی دویست سال تجربه داشته باشیم.قبول دارید؟

پس از هر کسی، بهترین ها،بدترین ها یا حتی معمولی ها می توانیم یاد بگیرم.

الگوبرداری از افراد موفق

از خودمان بپرسیم این آدم چه کار کرده که پولدار شده؟ این آدم موفق، چه کار کرده که به اینجا رسیده؟ مثلا او به خاطر احترام به علائق همسرش، رابطه ی خوبی را با او دارد.

این آدم چه کار کرده که اینقدر در اینستاگرام فالوور داره؟ این آدم چطوری خشمش را کنترل می کند؟ این آدم چطوری اینقدر آرامش دارد؟این آدم چطوری همیشه خانه و ماشینش مرتب است؟

10 روش برخورد با افراد حسود
ادامه ی مطلب

الگوبرداری از افراد معمولی و ناموفق

از خودمان بپرسیم چطوری مثل این آدم، بد یا مثل آن آدم، معمولی نباشم؟من چه کار می توانم بکنم که مثلا او خسته کننده نباشم؟این آدم ناموفق چه کار کرده که به اینجا رسیده؟ بطور مثال او در اثر بی احترامی به علائق همسرش کارشان به جدایی عاطفی کشیده است.

نقل قول از گالیله مخترع تلسکوپ: دیوانه ای را ندیدم که نتوان چیزی را از او آموخت.

ضرب المثل: پرسیدند ادب از که آموختی، گفت از بی ادبان!

یادمان باشد این کار به معنای انتقاد کردن از آدم های بد یا معمولی نیست.این مسئله فقط به ما مربوط است و خودمان یاد می گیریم.پس ربطی به طرف مقابل ندارد.

قدم های الگوبرداری

از خودمان سوال بپرسیم:

 • چه بخشش به کار من می آید؟
 • چرا به کار من می آید؟
 • آیا واقعا برای من مفید است؟
 • آیا امکاناتش را دارم؟
 • چه کارهایی را بهتر است انجام دهم؟
 • اولین قدم چیست؟ از چه زمانی؟

با پرسیدن این سوالات، آن کار را از خود آن فرد هم بهتر انجام می دهیم.جوری که حتی خود آن فرد هم متوجه نمی شود که از او الگوبرداری کرده ایم! او با خودش می گوید که این از من هم بهتره! بنده ی خدا خبر ندارد که الگوی ما بوده است مگر اینکه خودمان به او بگوییم!

کتاب چطور با هر جور آدمی ارتباط برقرار کنیم؟
ادامه ی مطلب

دوستان خوبم در این مقاله یاد گرفتیم که الگوبرداری چیست؟ همچنین یاد گرفتیم که الگوبرداری از افراد موفق و ناموفق چگونه است؟ الگوبرداری یعنی اینکه در هر زمینه ای از تمام آدم ها چه موفق و چه ناموفق یاد بگیریم.

برای الگوبرداری از خودمان بپرسیم این آدم در این زمینه چه کار کرده که موفق شده؟این آدم در این زمینه چه کار کرده که شکست خورده؟

دوستان عزیزم مرا در اینستاگرام فالو کنید تا از مطالب آموزشی مفید در زمینه ی مهارت های ارتباطی،بهره مند شوید.جهت فالو کردن،روی لینک زیر بزنید:

اینستاگرام من

برگرفته از:

دوره ی انسان بیشتر از یک نفر

رسالت من این است که دانش و مهارتم را در زمینه ی علم ارتباطات زیاد کنم و با کیفیت مناسب به دیگران آموزش دهم تا در کنار یکدیگر، کشورمان ایران را جای بهتری برای زندگی کردن کنیم.

اینستاگرام من
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. علی رستمی
  ۱۰:۴۴ ۱۳۹۸/۱۱/۲۱

  این مقاله را خوندم خیلی مفید و کاربردی بود بسیار از شما سپاسگزارم سرکار خانم معتمد پویا

  • مریم معتمد پویا
   ۳:۲۸ ۱۳۹۸/۱۱/۲۱

   آقای رستمی متشکرم از بازخورد مثبت شما.
   خوشحالم که این مقاله براتون مفید بوده.