سبد خرید

4 روش برخورد با آدم بد بو: چطوری بهش بگم که از دستم ناراحت نشه؟

4 روش برخورد با آدم بد بو: چطوری بهش بگم که از دستم ناراحت نشه؟

تا حالا شده بخواهید یک مکالمه ی کوتاه با همکارتان را به خاطر بوی بدش، به سرعت به پایان برسانید و نتوانید با او به صحبت ادامه دهید؟ تا حالا شده بوی شدید بدن، پا، دهان، سیگار یا نفخ شکم کسی به مشامتان رسیده باشد و کلافه شده باشید؟ اگر در شرایطی قرار بگیرید که بدن یکی از اطرافیانتان بوی خوبی ندهد، این موضوع را با چه جمله ای به آن شخص می گویید که ناراحت نشود؟ بهتر است روش برخورد با آدم بد بو را بلد باشیم.

حضور آدم بد بو، مسئله ای مهم و آزاردهنده است که روابط را تیره و تار می کند. وجود این بوی بد می تواند دلیل های مختلفی داشته باشد. ممکن هاست این افراد متوجه بوی بدشان نباشند، چون به آن عادت کرده اند. یا اگر متوجه بوی بدشان هستند، آگاه نیستند که اطرافیان این بو را حس می کنند. یا از نظر خودشان بوی تنشان خوب است.

یا به بوی بد تنشان آگاه هستند و برای رفعش تمام کارهایی که لازم است، انجام داده اند اما چون به صورت ژنتیکی یا به خاطر شرایط بیماری، دچار این مسئله هستند، هنوز نتوانسته اند این موضوع را حل کنند. در نتیجه کلافه شده اند و انتظار دارند دیگران آنها را درک کنند که واقعاً آدم های کثیفی نیستند.

بنابراین نیاز داریم روش برخورد با آدم بد بو را بدانیم تا کمتر اذیت شویم و کمتر آسیب ببینیم.

اگر روش برخورد با آدم بد بو را ندانیم:

 • ساعت ها در کنارش رنج می بریم. این رنج را تحمل می کنیم و حرص و جوش می خوریم!
 • حالت تهوع می گیریم.
 • به خاطر رنجمان، روی کار تمرکز نداریم و بازدهی و عملکردمان پایین خواهد آمد.
 • رابطه مان با آدم بد بو خراب خواهد شد.
 • شروع به غیبت کردن از او نزد سایرین خواهیم کرد.

چند وقت پیش از شاگردانم پرسیدم شما در برخورد با آدم بدبو چه کار می کنید؟ تقریباً اکثر پاسخ ها این بود: تحمل می کنم!

در فرهنگ کشورمان ایران، گفتگو درباره ی این مسئله، به اشتباه، توهین برداشت می‌شود. متأسفانه در اغلب موارد در برخورد با آدم بدبو، کاری نمی‌کنیم به جز تحمل کردن و حرص و جوش خوردن! قبول دارید؟

یادآوری مهم: از غیبت کردن راجع به آدم بد بو، در نزد همکاران دیگر خودداری کنیم. اینکه بخواهیم این موضوع را با غیبت کردن راجع به او حل کنیم، راه گشا نیست. غیبت کردن در محل کار، هم محیط را سمی می کند و هم ما را فردی غیرحرفه ای نشان می دهد!

در این مقاله 4 روش محترمانه ی برخورد با آدم بد بو را یاد می گیریم تا ضمن حل کردن این مسئله، رابطه مان با او خوب بماند.

4 روش برخورد با آدم بد بو

روش اول- از راه های غیرمستقیم استفاده کنیم

خیلی وقت‌ها رک حرف زدن، برایمان سخت است. می‌ترسیم به طرف مقابل بر بخورد یا خودمان احساس راحتی نمی‌کنیم. اینکه بخواهی به طور مستقیم به دوست یا همکارت بگویی که چقدر بوی دهان یا بدنش آزاردهنده است، واقعاً کار سختی است. بنابراین همیشه قرار نیست فن بیان به کارمان بیاید.

پس چه خوب می شود اگر  بتوانیم این حرف ها را محترمانه اما ناشناس به آن شخص بزنیم. مخصوصاً اگر لازم باشد به‌خاطر بوی بد به او بازخورد دهیم. در اینجا یک سایت به شما معرفی می کنم که این مسئله را برای شما حل کرده است. در این سایت، اطلاعات آن شخص را از شما می گیرد و یک پیام محترمانه ناشناس برایش  ارسال می کند و به او تذکر می دهد.

جهت انجام این کار، لطفاً به سایت زیر بروید:

بو میدی

روش غیر مستقیم دیگر این است که یک نامه که فرستنده اش مشخص نیست، بنویسیم و در داخل کشویش بگذاریم.

محتوای نامه ی مؤدبانه: آقای/خانم فلانی عزیز، شما این ویژگی های پسندیده رو دارید(چند تا از ویژگی های خوبش را نام ببریم تا درد انتقاد برایش کمتر شود). اما بوی بدن شما ممکنه که یک کم حساسیت بوجود بیاره. میشه ازتون خواهش کنم که کنار این همه ویژگی های عالی، داشتن بوی مطبوع رو هم به لیست ویژگی های خوبتون اضافه کنید؟

یا می توانیم در روز تولدش، لوازم بهداشتی شامل مام و اسپری به او کادو دهیم. یا اگر دهانش بوی بد می‌دهد، می شود به او قرص نعناع یا آدامس تعارف کنیم. با انجام این کارها، او شاید متوجه منظورمان شود، شاید هم نشود!

روش برخورد با آدم بد بو

داستان: چند وقت پیش همراه با مادرم به عروسی پسر دوست مادرم رفته بودیم. وقتی با مادر داماد، سلام واحوالپرسی کردیم، متوجه شدیم که دهانش بوی بد می دهد! احتمالاَ به دلیل مشغولیت های زیاد میزبان بودن، از صبح چیزی نخورده بود و معده ی خالی اش باعث بوی بد دهانش شده بود.

در آن لحظه به این فکر کردیم که هر جوری شده به عنوان یک دوست این موضوع را به او بگوییم تا آبرویش جلوی مهمانان دیگر نرود. اما چون آنموقع راه حلش را نمی دانستیم، از تذکر دادن به او خودداری کردیم چون فکر می کردیم شاید ناراحت شود. حالا که راهش را یاد گرفته ام می دانم که بهتر بود به او یک شیرینی تعارف می کردیم تا بوی دهانش برود.

روش دوم– به مدیر بگوییم

داستان: در یکی از واحدهای یک آپارتمان، خانواده ای زندگی می کنند که تنشان بوی نامطبوعی می دهد. اگر یکی از افراد این خانواده در آسانسور برود، آسانسور تا مدت ها بوی او را می گیرد و افراد دیگر آپارتمان که بعداً وارد آسانسور شوند، از این بوی نامطبوع رنج می برند. ساکنین آپارتمان نمی دانند برای حل این مسئله چه کار کنند! و فقط از بوی نامطبوع این خانواده نزد یکدیگر غیبت می کنند! بهترین راه حل این مسئله، در میان گذاشتن این موضوع با مدیر ساختمان است.

اگر این مسئله در محیط کاری است، به مدیر به صورت غیر مستقیم بگوییم: آقای/خانم فلانی، میشه به من کمک کنید بگید اگه یه نفر از همکاران، بدنش یه بوی نامتعارفی داشته باشه، من چه کار کنم؟

هشدار: به مدیر به صورت مستقیم نگوییم که: فلانی تنش بوی گند می ده!!

حالا مدیر بسته به شرایط یکی از این روش ها را انتخاب می کند:

 • در شرکت، کارگاه مهارت بهبود بهداشت شخصی برگزار می کند.
 • کتابچه ای درباره ی مهارت بهبود بهداشت شخصی بین کارمندان پخش می کند.
 • در یک جلسه درباره ی بهداشت شخصی گفتگو می کند و از کارمندان نظر یا تجربه شخصی و راه حلشان را می پرسد.
 • غیر مستقیم به آن همکار بد بو پیام می دهد.
 • مستقیم با آن همکار بد بو صحبت می کند.

روش برخورد با آدم بد بو

روش سوم – به صورت فردی و مستقیم با آدم بد بو صحبت کنیم

اگر 2 روش قبلی، اثر نداشت، بهتر است به صورت فردی و مستقیم با فرد بد بو صحبت کنیم. حواسمان باشد جلوی دیگران این انتقاد را مطرح نکنیم! در غیر اینصورت باعث خجالتش جلوی جمع خواهیم شد و آبرویش می رود! پس در یک جای خلوت که مطمئن هستیم کسی صدای ما را نمی شنود، این موضوع را مطرح کنیم.

از قبل بدانیم که هر چقدر هم مؤدبانه و محترمانه صحبت کنیم، او به احتمال زیاد از حرف هایمان می رنجد و ناراحت و عصبی خواهد شد. این آگاهی به ما آمادگی قبلی بیشتری می دهد.

پیشنهاد: بهتر است در روز آخر هفته و در  آخرین ساعت کاری با او صحبت کنیم تا شخص وقت کافی برای فکر کردن روی حرف‌های ما را داشته باشد.اگر اویل هفته یا ساعات اولیه ی روز این موضوع را با او مطرح کنیم، تمرکز کارش به هم می ریزد.

برای انتقاد کردن ابتدا کمی از او تعریف کنیم تا درد انتقاد برایش کم تر شود.

بطور مثال بگوییم شما همکار خوبی برای من بودی و هستی.

و سپس به صورت خیلی عادی و معمولی بگوییم: من یک کم حس می کنم بدن شما یک خورده بوی خاصی داره، اینو  گفتم تا اگه دوست داشتید، یک کم راجع بهش فکر کنید.

یا اگر می خواهیم در مورد عطر بدبو یا تند او انتقاد کنیم: من حس می کنم بوی ملایم بیشتر از بوی تند بهتون میاد.

بنابراین خیلی ملایم انتقاد کنیم تا اجازه ی فکر کردن و اصلاح شدن را به آن شخص بدهیم.

روش چهارم – با آدم بد بو محترمانه، مهربانانه، منصفانه و قاطعانه صحبت کنیم

اگر با بکارگیری تمام روش های قبلی، باز هم رعایت نکرد، با فرمول زیر به صورت محترمانه، مهربانانه، قاطعانه و منصفانه با او صحبت کنیم:

فرمول: واقعیت + احساس + اثر منفی آن رفتار بر ما + سؤال

واقعیت: وقتی بوی شما به مشامم می خوره،

احساس: اذیت می شم، بهم می ریزیم.

اثر منفی آن رفتار بر ما: چون برام حساسیت ایجاد می کنه،

سؤال: به نظرتون چه کار کنیم که دیگه این اتفاق نیفته؟

پس به این صورت شد:

آقای/خانم فلانی، وقتی بوی شما به مشامم می خوره، اذیت میشم، بهم می ریزیم، چون برام حساسیت ایجاد می کنه. به نظرتون چه کار کنیم که دیگه این اتقاق نیوفته؟

بعد از این صحبت، طبیعی است که هر دوی ما احساسات منفی را تجربه کنیم.

در این مقاله با 4 روش برخورد با آدم بد بو آشنا شدیم:

 1. از روش های غیرمستقیم استفاده کنیم.
 2. به مدیر بگوییم.
 3. به صورت فردی و مستقیم با فرد بد بو صحبت کنیم.
 4. با آدم بد بو به صورت محترمانه، مهربانانه، منصفانه و قاطعانه صحبت کنیم.

برای یادگیری بیشتر مهارت انتقاد کردن جهت اصلاح رفتار بد دیگران، مقاله ی چگونه انتقاد کنیم تا تغییر کند؟ را مطالعه بفرمایید.

لطفاً مرا در اینستاگرام فالو کنید تا از مطالب آموزشی رایگان در زمینه ی مهارت های ارتباطی بهره مند شوید:

اینستاگرام من

برگرفته از:

 بیشتر از یک نفر

دیدگاه‌ها ۱۷