چگونه قرار ملاقات بگذاریم؟

چگونه قرار ملاقات بگذاریم؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که به دختری علاقه مند شده اید اما تردید دارید که آیا او هم تمایل به برقراری ارتباط با شما را دارد یا نه. اینکه در کجا دختر مورد علاقه تان را دیده اید، اهمیتی ندارد،در مهمانی،دانشگاه،محل کار،خیابان،شبکه های اجتماعی و… اینجا مهارت های ارتباطی جهت رو به رو شدن با آن دختر است که اهمیت دارد.در این مقاله یاد می گیرید که چطور با وجود ترس از نه شنیدن، به دختری که علاقه دارید، پیشنهاد قرار ملاقات دهید.چگونه قرار ملاقات بگذاریم؟

مطرح کردن پیشنهاد قرار ملاقات به همین آسانی ها نیست.چون اگر این کار را اصولی انجام ندهید ممکن است او از پیشنهاد شما برداشت بد کند یا نظرش نسبت به شما منفی شود و فرصتتان را از دست بدهید.

برای مطرح کردن پیشنهاد قرار ملاقات، بهتر است مراحل زیر را به کار ببرید:

مرحله ی اول: او را بشناسید

شناخت نسبی از او برای شروع ارتباط، لازم است.بعد از اینکه سرصحبت را با او باز کردید، در میان صحبت هایتان با پرسیدن سؤالات مختلف، کشف کنید که چه چیزهایی را دوست دارد و چه چیزهایی را دوست ندارد.

جهت شناخت بهتر او، آموزش دنیای مطلوب را مطالعه بفرمایید.

از پرسیدن سؤال هایی راجع به علاقمندی هایش خودداری نکنید.پرسیدن سؤال، به او نشان می دهد که به او توجه و علاقه دارید.همچنین با پرسیدن سؤالات مختلف، شناخت بهتری از او پیدا خواهید کرد.

سؤال پرسیدن از علاقه های او به این معنی نیست که به او به دروغ بگویید: هر چی تو دوست داری، من هم دوست دارم! چون این دروغ، از جذابیت شما می کاهد.

برای ساخت ارتباط اولیه، لازم است با سؤال پرسیدن، شباهت های همدیگر را پیدا کنید. مثلاً اگر پرسیدید: شما از چه رنگی خوشتون میاد؟ و او گفت: صورتی. نگویید: من از صورتی بدم میاد! چون اینطوری به جای یافتن شباهت ها، با قدرت دنبال اختلاف و تفاوت هایتان می گردید که این کار، شما را از هم دور می کند.

اگر از چیزی خوشتان نمی آید، فقط کافیست بگویید: ا! چه جالب! پس تا جای ممکن دنبال شباهت ها بگردید تا ارتباط بهتری شکل بگیرد.

یکی از فایده های سؤال پرسیدن از علاقه های او، این است که وقتی او از علائقش برای شما صحبت می کند، حس خوبی می گیرد و ناخودآگاه از شما خوشش میاد. چون آدم ها خیلی دوست دارند که از خودشان بگویند. موافقید؟

یادتان باشد که برای حفظ تعادل گفتگو شما هم از علاقه هایتان بگویید. خاطره های خوب از خودتان تعریف کنید. لطیفه های بامزه و مؤدبانه بگویید. چون در غیر این صورت، گفتگو به صورت یکطرفه و کسل کننده درخواهد آمد.

 

برای یادگیری بیشتر مهارت سرصحبت باز کردن، گفتگو کردن و اینکه چگونه در حین گفتگو برای طرف مقابل جذاب به نظر برسید، کتاب رایگان جرقه را بخوانید.

حریمش را بشناسید

قبل از مطرح کردن پیشنهاد قرار ملاقات، بدانید که دختر مورد علاقه تان از نظر فرهنگی چه مدل آشنایی را می پسندد؟

بطور مثال برای آشنایی با دختری از یک خانواده ی مذهبی و سنتی یا دختری در یک روستا یا شهر کوچک که امکان قرار ملاقات گذاشتن در آنجا نیست، بهتر است از راه خواستگاری و با خانواده اقدام کنید.

چون اگر در این شرایط به تنهایی جلو بروید ممکن است آن دختر فکر کند که قصد بدی دارید.همچنین این کار ممکن است برای آن دختر و خانواده اش آبرو ریزی حساب شود.

مرحله ی دوم: درخواست قرار ملاقات کنید.

نکاتی که بهتر است قبل از در خواست قرار ملاقات، در نظر بگیرید:

برای شرایط احتمالی آینده از قبل آماده شوید

مطمئن شوید

اگر دختر مورد علاقه ی شما از اعضای فامیل، همکلاسی یا همکار شماست،احتمالا زمان زیادی را با او گذرانده اید.گذراندن زمان زیاد و داشتن تاریخچه ی مشترک، باعث ایجاد عادت می شود.

گاهی این عادت به دیدن یکدیگر ، با احساس علاقه اشتباه گرفته می شود یا حتی باعث ایجاد علاقه می شود.اشکال این علاقه این است که با نزدیک تر شدن و شناخت بیشتر، به سرعت از بین می رود.

اگر تصمیم به ابراز علاقه به فردی آشنا دارید، ابتدا او را خوب بشناسید و از انتخابتان مطمئن شوید.اینگونه قبل از با خبر شدن فامیل یا دوستان مشترک، به رابطه خاتمه می دهید.

برای جواب مثبت برنامه داشته باشید

با جواب مثبت گرفتن، وارد یک رابطه می شوید.قبل از ایجاد رابطه، خودتان را به خوبی بشناسید.چه خواسته ای از این رابطه دارید؟دلیل علاقه مندی شما به این شخص چیه؟از او چه انتظاراتی دارید؟

اگر او از اعضای فامیل یا همکار یا طوری هست که هر روز او را می بینید به فکر رابطه ی موقتی و سرگرم کننده نباشید.چون اگر وارد رابطه ی کوتاه مدت با این شخص شوید، نتایج بدی را برای هر دویتان خواهد داشت.

چون وقتی رابطه به هم بخورد دیگر نمی توانید از دیدن او دوری کنید.پس از قبل در مورد احتمال به هم خوردن این رابطه و نحوه ی برخوردتان با این شرایط با او صحبت کنید.

اگر او از اعضای فامیل یا همکار است از قبل با هم توافق کنید که فامیل ها یا همکاران تا چه حد در مورد رابطه ی شما بدانند.

شرایط زمانی و مکانی که پیشنهاد قرار ملاقات می دهید،چگونه باشد؟

در زمان و مکان مناسب، پیشنهاد قرار ملاقات را مطرح کنید.زمانی برای پیشنهاد مناسب است که او تنهاست و کسی اطرافتان نیست.در شرایط مکانی و زمانی مناسب، احتمال جواب مثبت دادنش بیشتر است.

چگونه قرار ملاقات بگذاریم؟

اگر دلتان می خواهد کسی را که دیده اید، دوباره ببینید، بهترین راه برای خارج شدن از گفتگو، تقاضای قرار ملاقات است. بهترین راه برای اینکه به دختری نشان دهید که دوستش دارید این است که به او درخواست دهید که جهت آشنایی بیشتر با هم به بیرون بروید.

اگر واقعا به دیدن دوباره ی آن فرد علاقه دارید، هیچ وقت نگویید یک روز قرار بذاریم همدیگر را ببینیم! بلکه جزئیات قرار بعدی را مشخص کنید.بهتر است جا یا فعالیتی را پیشنهاد کنید که علاقه مشترکتان است.

از او بپرسید که چه زمانی برای ملاقات برایش مناسب است؟ سپس برای آن زمان برنامه ریزی کنید.از هر گونه بی برنامگی خودداری کنید. بدانید که قرار است به کجا بروید و چه کار کنید.

برنامه داشتن، اولین ملاقات را آرامشبخش و احتمال دیدارهای بعدی را بیشتر می کند. چون به او نشان می دهد که آدم دقیق و مسئولیت پذیری هستید و مسئولیت فراهم کردن زمانی خوشایند را برای او به عهده گرفته اید.

شما میزبان و دعوت کننده هستید. پس بهتر است به جای اینکه بپرسید: خُب، کجا بریم؟ یا دوست داری کجا بری؟ خودتان با یک جستجو در گوگل دو تا از کافی شاپ ها یا رستوران های مناسب را پیدا کنید و آنها را به او پیشنهاد دهید و اجازه دهید تا او از بین آن دو یکی را انتخاب کند.

با حق انتخاب دادن، هم به سلیقه ی اش احترام گذاشته اید و هم توانایی مدیریت امورتان را به او نشان داده اید.

بهتر است درخواست قرار ملاقات را به صورت کاملاً واضح، صریح، شفاف و با اعتماد به نفس مطرح کنید:

 • زهرا جان، از همصحبتی باهات لذت بردم. جمعه ی هفته آینده، صبح زود می تونی بیایی با هم به کوه بریم؟
 • نرگس جون، از آشنایی باهات خوشحالم. موافقی این پنجشنبه به کافه شمرون بریم و یک چای با هم بخوریم؟
 • خانم صادقی، می خوام شام دعوتتون کنم، همین پنجشنبه وقت دارید؟

به این ترتیب هم علاقه مان را به او نشان داده و هم از او برای دیدار مجدد دعوت کرده ایم.

[alert type=”danger”]نکته: در فرهنگ ایرانی، هنگام آشنایی آقا با خانم بهتر است آقا، پیشنهاد قرار بعدی را بدهد و از خانم بپرسد چه روز و ساعتی برای شما مناسب است؟چون در ایران رسم بر این است که در قرار ملاقات های اول آقا دونگ خانم را حساب کند،به همین دلیل آقا پیشنهاد قرار بعدی را می دهد.[/alert]

چگونه قرار ملاقات بگذاریم؟

جملات نمونه برای پیشنهاد قرار ملاقات بعدی:

 • دوست ندارم امشب همه وقتتون رو بگیرم.امکان داره که بعدا بتونم ملاقاتتون کنم؟
 • در سمینار بعدی هم حضور دارید؟
 • شماره ام رو بهتون می دم تا اگه دوست داشتید، در فرصت های بعدی با هم در ارتباط باشیم.
 • به جای اینکه بگویید: می تونم شماره تون رو داشته باشم؟ بگویید: می تونم بدونم بهترین روش ارتباطی با شما چی هست؟(دلیل بهتر بودن جمله ی دوم این است که اگر طرف مقابل تمایل به دادن شماره اش نداشته باشد، تحت فشار قرار نمی گیرد.از طرفی اگر هم شماره اش را نداد،شما ضایع نمی شوید!)
 • امکان داره که شما رو دوباره ببینم؟
 • امکان داره با شما تماس بگیرم تا در وقت مناسب دوباره همدیگر رو ببینیم؟
 • می تونم از شما دعوت کنم بریم یک چای با هم بخوریم؟
 • شما به کوهنوردی علاقه دارید.دوست دارید آخر هفته با هم کوه بریم؟
 • می تونم این هفته با شما تماس بگیرم تا بیشتر با هم صحبت کنیم؟
 • پارک هنرمندان، جشنواره ی غذاهای محلی گذاشته،می تونیم بریم آنجا یه قدمی بزنیم و با هم یک چیزی بخوریم.نظرتون چیه؟
 • من از گفتگومون درباره ی راه های برقراری ارتباط موثر، لذت بردم.انگار ما دو تا به این موضوع علاقه ی مشترک داریم.می تونم از شما بخوام پنجشنبه ی دیگه باهم دوباره چای بخوریم و راجع به این موضوع صحبت کنیم؟
 • یادم میاد گفتید که به نقاشی علاقه دارید.موزه ی هنرهای معاصر در خیابان کارگر شمالی، یه نمایشگاه جدید برگزار کرده، این جمعه میایید باهم یک سری به اونجا بزنیم؟
 • هفته ی دیگه، چه روزی برای شام آزادید؟
 • دوست دارم با هم یک شامی بخوریم، چه موقعی وقتتون آزاده؟
 • یادم میاد گفتید از طرفدارهای اصغر فرهادی هستید،من هم ازش خوشم میاد.اگه دوست داشته باشید می تونیم این هفته بریم آخرین فیلمش رو با هم ببینیم.

زمانی که برای اولین یا دومین پیشنهاد قرار ملاقات تماس می گیرید، نپرسید: جمعه شب آزادی؟ ممکن است در این مرحله طرف مقابل مایل به دیدن شما باشد یا نباشد، یا ممکن است بخواهد بداند دلیل دعوت شما چیست؟

بنابراین قبل از این که از او سوال کنید که آیا مایل است با شما ملاقات کند یا نه، یک دلیل مطرح کنید، بطور مثال بگویید: مدتیه که می خوام به موزه ی ایران باستان برم. دوست داری پنجشنبه با هم بریم؟

[alert type=”danger”]نکته:بهتر است به طرف مقابل حق انتخاب زمان مناسب را بدهید.[/alert]

اقدامک: اینبار اگر خواستید کسی را دوباره ببینید،از یکی از روش های گفته شده، او را به یک فعالیت دعوت کنید.

هیچ فشاری را برای برقراری دوستی به او وارد نکنید

خانم ها از اینکه کسی آنها را تحت فشار قرار دهد، خوششان نمی آید.بنابراین از گفتن بدون مقدمه ی جملات زیر خودداری کنید:

 • خوشحال می شم اگه افتخار دوستیتون رو بهم بدین!
 • با من دوست می شی؟!

پرسیدن این سؤالات برای خانم ها خوشایند نیست.چون خانم ها دوست دارند که یک رابطه ی عاشقانه، بدون اجازه، بدون تحت فشار قرارگرفتن، به تدریج و با گذر زمان، برایشان اتفاق بیوفتد.

به او برای فکر کردن فرصت دهید

شاید آن دختر برای قبول پیشنهاد شما نیاز به زمان و فکر کردن داشته باشد.پس به او یک روز و زمان مشخص را پیشنهاد دهید تا دوباره به او مراجعه کرده و جوابتان را بگیرید:

 • می دونم که برای فکر کردن نیاز به زمان دارید.نظرتون چیه که روز یکشنبه بهم جواب بدید؟

انتظار نه شنیدن را داشته باشید

احتمال دارد که با وجود تمام تلاش هایتان طرف مقابل تمایل به برقراری ارتباط با شما را نداشته باشد.به نظرش احترام بگذارید.در این شرایط هر روز با او تماس نگیرید و به ایجاد رابطه اصرار نکنید.ارتباطتان را به حالت عادی برگردانید و همچنان به یکدیگر احترام بگذارید.

دیگر به دنبال راضی کردن او یا پیدا کردن واسطه نباشید.پیش افراد فامیل یا دوستان مشترک از او بدگویی نکنید.اگر قبلا رازی را با شما در میان گذاشته،همچنان رازدار باشید.از عکس ها یا اطلاعاتش سوءاستفاده نکنید.به شخصیت یا احساساتش ضربه نزنید.

با وجود ناراحتی تان از شنیدن جواب منفی، محترم و مؤدب باقی بمانید

اگر جوابش منفی بود رفتارتان همچنان دوستانه باشد.به صحبت خاتمه دهید و مؤدبانه خداحافظی کنید.این اتفاق را یک تجربه بدانید.

به این فکر کنید برای دفعه بعدی که از یک دختر  خوشتان آمد، چطور رفتارتان را بهتر کنید.این نه شنیدن به معنی دوست داشتنی نبودن شما نیست.آدم ها سلیقه های مختلفی دارند.شما فقط مطابق با سلیقه ی آن شخص نبوده اید، همین.بنابراین با نه شنیدن، ناامید نشوید و دوباره به زندگی عادی ادامه دهید.

اگر جوابش مثبت بود، چه کار کنید

اگر جوابش مثبت است،حالا خوشحال و هیجان زده هستید.پس به او ابراز خوشحالی کنید:

 • از اینکه می تونم با شما بیرون برم، خوشحالم.

توضیحات لازم را به او بدهید

اگر لازم است، افرادی که فعلا نباید از پیشنهاد قرار ملاقات شما مطلع شوند را برایش مشخص کنید(فامیل ها،همسایه ها،همکاران).

کجاها را برای قرار ملاقات پیشنهاد دهید؟

بهترین جا برای قرار ملاقات اول، جایی است که بتوانید به راحتی با هم حرف بزنید و همدیگر را بشناسید و لحظات خوبی با هم داشته باشید.جایی که سر و صدا نباشد و بتوانید به خوبی به حرف های هم گوش دهید.

مکان پیشنهادی برای ملاقات جایی باشد که کاملا حواستان به هم جمع باشد.بطور مثال یک کافی شاپ شلوغ که در آنجا نه جای پارک پیدا می شود، نه جای مناسب برای نشستن و نه خوراکی مناسب و صدایتان در آنجا به سختی به هم می رسد، مکان مناسبی نیست.همچنین مکانش خیلی دور نباشد که زمان زیادی را در راه باشید.

مکانی را انتخاب کنید که قبلا رفته اید و برایتان آشناست.در آنجا خوراکی را انتخاب کنید که قبلا امتحان کرده اید و خوردنش برایتان راحت است.چون اگر خوراکی جدیدی باشد که خوردنش را بلد نیستید، باعث دستپاچگی و پرت شدن حواس شما می شود.

به عنوان میزبان، زودتر از طرف مقابل سر قرار حاضر شوید تا اوضاع را بررسی کرده و میز مناسب را انتخاب کنید و کمی قبل از رسیدنش منتظرش بمانید. این کار برای او خوشایند است.

با توجه به فضای رسمی، نیمه رسمی یا اسپرت بودن محل قرار، پوششتان را انتخاب کنید. فضای رسمی، مثل جلسه ی خواستگاری با حضور خانواده ها. فضای نیمه رسمی، مثل کافی شاپ یا رستوران. فضای اسپرت، مثل کوه یا پارک.

یادتان باشد که با دهان پر حرف نزنید چون چهره ی خوشایندی ندارد.

ممکن است نیاز باشد جایی را از قبل رزرو کنید.

یک خانم در بیست ثانیه ی اول ارتباط، شما را بر اساس پوششتان قضاوت می کند. یعنی بر این اساس تصمیم می گیرد که از شما خوشش می آید یا نه. بنابراین سر و وضعتان مرتب باشد. برای دختری که قصد ازدواج دارد، موی بلند، ریش آشفته و ظاهر ژولیده پولیده ی آقا، احساس ناامنی می آورد. خانم ها به اولین چیزی که نگاه می کنند، کفش آقاست. یادتان باشد لباستان تمیز و اتو کشیده، کفشتان پاکیزه و واکس زده و زیر ناخن هایتان پاک باشد. ظاهر مرتب شما به خانم نشان می دهد که می توانید امنیت او را فراهم آورید.

حواستان به بوی تن و دهانتان باشد. در مورد این بوها از نزدیکتان نظرخواهی کنید چون آدم ها به بوی بد خودشان عادت دارند و متوجه اش نیستند. مگر اینکه کسی به آنها آگاهی دهد. بوی بد، خانم ها را از شما دور می کند.

بهتر است زمان قرار ملاقات، یک ساعت و نیم باشد. چون بیشتر از این زمان، باعث دلزدگی و خستگی خانم خواهد شد.

جای مناسب برای قرار ملاقات

در قرار ملاقات های اول، بهتر است برنامه ای که می ریزید بیشتر از خودتان برای طرف مقابل جذابیت داشته باشد.فکر نکنید اگر شما کوهنوردی دوست دارید، پس طرف مقابل حتما باید با شما بیاید.

به طور مثال اکثر خانم ها خیلی از مکان های ورزشی خوششان نمی آید.آقایان هم معمولا به پاساژگردی علاقه ای ندارند.بعد از چند جلسه که بیشتر با هم آشنا شدید، می توانید جاهای مورد علاقه خود را به طرف مقابل، پیشنهاد دهید.

بهتر است فعالیتی که انتخاب می کنید، با گفتگوی اولیه شما مرتبط باشد.بطور مثال اگر طرف مقابل گفته بود تماشای فیلم را دوست دارد،با آمدن فیلم جدید،فرصت دیدار با او، فراهم می شود.

اگر در فعالیت یا جاهای جدیدی که دوستتان به شما پیشنهاد می کند، شرکت کنید،نشان دهنده پذیرش و استقبال شما از افکار و عقاید اوست.دوستتان از اینکه توانسته شما را وادار به انجام کاری کند که خودش از آن لذت می برد،احساس خوشایندی خواهد داشت.

در نتیجه او نیز در فعالیت های پیشنهادی شما، شرکت خواهد کرد. اینگونه از علاقمندی های یکدیگر آگاهی پیدا می کنید و شناختتان نسبت به هم بیشتر می شود.

[alert type=”success”]یادآوری: برای اینکه نفوذ بگذارید، لازم است قبلش نفوذ بپذیرید.[/alert]

[alert type=”warning”]هشدار: جهت شناختن یا آشنایی بیشتر یک نفر، برای قرار ملاقات، سینما یا تئاتر را انتخاب نکنید.چون برای شناختن به گفتگو کردن نیاز دارید که در اینجور جاها امکان آن نیست.[/alert]

هر چقدر تجربیات و خاطرات مشترک بیشتری باهم داشته باشید،دوستی تان عمیق تر خواهد شد.گذر زمان و تجربیات مشترک، دو عامل مهم شکل گیری دوستی ها هستند.

یادآوری به خانم ها: یادتان باشد، وقتی کسی شما را به چیزی دعوت می کند،کمی با او همکاری کنید.بطور مثال اگر پرسید پنجشنبه بریم یا جمعه؟یا اگر پرسید بریم پیاده روی یا دوچرخه سواری؟یا پرسید بستنی میوه ای دوست داری یا شکلاتی؟در جواب نگویید: فرقی نمی کنه!

جمله فرقی نمی کنه دو تا مفهوم دارد که هیچ کدام مثبت نیست.یا منظورتان این است که به او یا دادن جواب به او علاقه ندارید یا اصلا نمی دانید چه چیزی را دوست دارید!

جواب درست به سوالات او اینگونه است: پنجشنبه خیلی عالیه.ترجیح می دم بریم دوچرخه سواری.من بستنی شکلاتی رو دوست دارم.

آداب قرار ملاقات

زبان بدن

یک خانم در بیست ثانیه ی اول ارتباط، شما را بر اساس زبان بدنتان، قضاوت می کند. یعنی بر این اساس تصمیم می گیرد که از شما خوشش می آید یا نه.

نکته ی مهم: از جویدن آدامس خودداری کنید چون چهره ی ناخوشایندی دارد.

رفتارهای حمایتگرانه

در اولین قرار ملاقات، دوست داشتنی باشید. یعنی رفتارهای بدنی حمایت گرانه داشته باشید.هنگام عبور از در، در را برایش باز کنید. حتماً اجازه دهید اول خانم از در عبور کند.

زمان نشستن روی صندلی، اگر شما صندلی اش را عقب بکشید تا بنشیند، بسیار زیباست. اگر این حرکت را دوست ندارید، حداقل با دستتان او را به سمت صندلی اش هدایت کنید.

می توانید در ماشین را برایش باز کنید.

به عنوان میزبان، پول چای یا قهوه اش را حساب کنید. سفارش قهوه یا چای در یک کافی شاپ برای بار اول مناسب است.

زمانی که گارسون سفارشتان را روی میز می گذارد، با کمی جا به جا کردن لوازمی که روی میز هست، مثلاً نزدیک کردن بشقاب ها به سمتش، نشان دهید که به او اهمیت می دهید. یادتان باشد که به عنوان میزبان، به خوبی از او پذیرایی کنید و حواستان باشد که به اندازه ی کافی میل کرده باشد.

در پایان قرار ملاقات، پیشنهاد دهید که او را برسانید و اگر امکان رساندنش را ندارید، مطمئن شوید که تاکسی یا آژانس گرفته است.

چی بگید؟

تعدادی سؤالات جالب را از قبل آماده کنید. شما میزبان هستید و مدیریت حرف هایی که بین شما و طرف مقابل رد و بدل می شود، بر عهده ی شماست.

با پرسیدن این سؤالات، علاوه بر اینکه از خودتان می گویید، به او هم اجازه ی صحبت کردن می دهید و تعادل گفتگو حفظ خواهد شد.

برای آماده کردن، سؤالات مناسب، کتاب جرقه را به رایگان تهیه کنید و بخوانید.

شوخ طبع باشید

شوخ طبعی، آقایان را جذاب و دوست داشتنی می کند. خانم ها از آقایانی خوششان می آید که آنها را می خندانند.

بنابراین از قبل برای خنداندنش، تعدادی لطیفه و خاطرات بامزه آماده کنید.

برای اینکه یاد بگیرید چگونه شوخ طبع باشید تا دلش را به دست بیاورید، آموزش شوخ طبعی را بخوانید.

مثبت باشید

هر قرار ملاقاتی با تعدادی اتفاق پیش بینی نشده، همراه می شود. بروز اتفاقات ناخوشایند، یک فرصت خوب برای شماست تا مدیریت بحران و قدرت رهبری تان را نمایش دهید.

مثلاً واکنش شما به ترافیک، نحوه ی رفتار سایر رانندگان و عابرین پیاده و جای پارک پیدا نشدن، خیلی مهم است. غُرزدن در ترافیک، مدام دست روی بوق گذاشتن، بد و بیراه گفتن به سایر رانندگان و عابرین پیاده و بی تابی به خاطر جای پارک پیدا نشدن، اثر بدی رویش می گذارد و دیدش به شما منفی خواهد شد.

خانم ها از آقایانی که با یک اتفاق ناخوشایند کوچک، دستپاچه و درمانده می شوند، خوششان نمی آید. بنابراین وقتی یک اتفاق منفی رخ داد، بگویید: حله، درستش می کنیم. با گفتن این جمله، به صورت یک مرد توانمند، جذاب و مثبت نمایش داده می شوید.

چطور در قرار ملاقات با زبان بدن ابراز علاقه کنید؟

یکی از راه های ابراز علاقه به یک دختر این است که از زبان بدنتان برای فرستادن علامت های دوست داشتن به او استفاده کنید.با زبان بدن به طرف مقابل نشان می دهید که دوستش دارید، بدون اینکه چیزی بر زبانتان بیاورید.

از جمله اینکه با او به صورت مداوم ارتباط چشمی برقرار کنید.هنگام گفتگو، مهارت گوش دادن را به کار بگیرید.جوری که او حس کند که با تمام وجودتان به او گوش می دهید.

نحوه ی ارتباط چشمی زمان گوش دادن

هنگام گوش دادن،از خمیازه کشیدن بپرهیزید.چون اینطوری به صورت یک آدم بی انرژی و بی حوصله نشان داده می شوید!

هنگام گوش دادن جهت پاها و بدنتان به سمت او باشد.با این زبان بدن، او به این فکر می افتد که شما دوستش دارید.

یادتان باشد که در به کار گیری این مدل زبان بدن(تمایل به جلو)، افراط نکنید چون افراط در این کار شما را به صورت یک آدم ضعیف و نیازمند نشان می دهد و از جذابیت و اقتدار مردانه ی شما می کاهد.پس فقط هر از چندگاهی کمی به جلو متمایل شوید. با زبان بدن مردانه، قدرت و تسلط تان را نشان دهید. در زبان بدن مردانه، حجم بدن، بزرگ نشان داده می شود. فیلم زبان بدن یک مرد قدرتمند را در بخش پایین تر این این مقاله ببینید تا چگونگی این موضوع دستتان بیاید.

جهت یادگیری بیشتر گوش دادن فعال، در دوره آنلاین روش حرفه ای گوش دادن شرکت کنید.

کاملا طبیعی است که در قرار ملاقات اول، مضطرب باشید.او هم مضطرب است.پس این احساس اضطراب را بپذیرید و با کشیدن چند نفس عمیق شکمی قبل از شروع جلسه، رفتارتان را کنترل کنید. هر چقدر کمتر دستپاچه باشید، زمان راحتتری را با هم خواهید گذراند.

در این ویدئو به شما آموزش می دهم که چطور قبل از شروع جلسه، با کشیدن نفس های عمیق، آرام تر شوید:

 

در مورد ادامه ی رابطه تصمیم بگیرید

اگر در ملاقات اول، او را دختر مناسبی برای ازدواج می بینید از او بخواهید که بار دیگر همدیگر را ببینید:

 • بعد از دیدارمون حس مثبتی نسبت به شما پیدا کردم و دلم می خواد شما رو بیشتر بشناسم. مایلید ارتباطمون رو یه کم بیشتر کنیم تا شناختمون از هم بیشتر بشه؟ نظرتون چیه؟

در غیر اینصورت به او جمله ی زیر را بگویید و رابطه را قطع کنید:

 • از اینکه وقتتون را در اختیارم گذاشتید، ممنونم.

سوالات مناسب در طول قرار ملاقات های بعدی

در قرار ملاقات های بعدی، با گفتگو کردن و سؤال پرسیدن علاقه ها و سلیقه های او را بشناسید.

نمونه سوالات مناسب در طول قرار ملاقات های بعدی:

 • چه خوب شد که باز هم شما رو دیدم.واقعا خوشحالم که تونستید در این برنامه با من همراهی کنید.
 • دوستان صمیمیت چه کسانی هستند؟
 • تعطیلاتت رو چگونه می گذرونی؟
 • چه غذاهایی رو دوست داری؟
 • کدوم دانشگاه درس خواندی؟
 • ما دوتا خواهر و برادر هستیم.شما چطور؟
 • چطور شد که به تهران اومدی؟
 • تفریح و سرگرمیت چیه؟
 • تابستون ها چه کار می کنی؟

[alert type=”warning”]هشدار: برای مدت زمانی که با طرف مقابل هستید، پاسخ دادن به موبایل را کنار بگذارید، مگر منتظر تماس مهمی باشید که از قبل آن را اعلام کرده اید.اگر هنگامی که موبایل زنگ خورد آن را جلوی چشمان طرف مقابل خاموش کنید،به او نشان داده اید که برایش ارزش و احترام قائل هستید.تلفن موبایل نباید مزاحم اوقات شما شود.[/alert]

چطور عشق خود را بیان کنید؟

خیلی سریع ابراز علاقه نکنید.اگر روز قبل دختری را دیده اید، دفعه ی بعد بلافاصله ابراز علاقه نکنید.لازم است که قبل از ابراز علاقه طرف مقابل را خوب بشناسید.شناخت او به حداقل سه ماه هفته ای یک جلسه بیرون رفتن، نیاز دارد.

ابراز علاقه ی زود هنگام و گفتن دوستت دارم در همان دو سه جلسه ی اول آشنایی، باعث ترس و عقب نشینی خانم ها می شود.عشق و محبت آرام آرام شکل می گیرد.

اگر خیلی زود ابراز علاقه کنید و به سرعت راز دلتان را با او در میان بگذارید، به سرنوشت این آقا در آهنگ زیر دچار می شوید!

آهنگ گل عشق رضا بهرام از عشق آرام آرام و تدریجی می گوید:

پس به دختری که فقط چند ساعت یا چند روز است که او را می شناسید، ابراز علاقه نکنید.

قبل از ابراز علاقه مطمئن شوید که آن دختر شما را دوست دارد.علامت هایی که نشان می دهند طرف مقابل به شما علاقه دارد:

 • به شوخی ها و جوک های مؤدبانه ی شما می خندد.
 • هنگام گفتگو، چشم از شما بر نمی دارد.
 • چشم در چشم شما نگاه می کند و لبخند می زند.
 • هنگامی که او را برانداز می کنید، لبخند می زند و نگاهش را به پایین می اندازد.(خجالت می کشد.)
 • از حرکات شما تقلید می کند.مثلا وقتی لیوان را جهت نوشیدن بلند می کنید، او هم همین کار را می کند.
 • تمایل دارد به گفتگو کردن با شما ادامه دهد.وقتی حرفتان قطع می شود، با پرسیدن سؤال، به گفتگو ادامه می دهد.همیشه به دنبال بهانه ای برای گفتگو کردن با شما می گردد.
 • هنگام صحبت کردن با شما از حرکات دست هایش استفاده می کند. وقتی دستهای دختر، آزادانه حرکت می کنند یعنی او در کنار شما احساس امنیت و راحتی می کند.
 • برای نزدیک شدن به شما، دنبال بهانه می گردد.
 • دلش می خواهد که در مورد شما بیشتر بداند. جزئیات حرف های قبلی تان را به خاطرش می آورد.
 • او درمورد خانواده، گذشته،سلیقه غذایی، موسیقی، فیلم و مسائل گوناگون شما سؤال می پرسد. انگیزه ی اصلی او این اسـت كـه عـلاقه ها شما را بشناسد تا بتواند خود را دارای علایق مشابه بــا شما نموده و همبستگی بیشتری را با شما به وجود بیاورد.مثلا اگر شما از سریال های ترکیه ای خوشتان نمی آید، او هم یکدفعه از این كار بدش می آید!
 • یك دختر علاقه مند، دوست دارد در مورد برنامه های آینده و كارهایی كه می توانید با هم انجام دهید اشتیاق نشـان دهد.در حقیقت او اکثر اوقات چیزی مثل این را می گوید: وای…تـو هـم ازکوهنوردی خوشت میاد؟ باید یه بار با هم بریم. اگر او چنین گفت، شك نكنید كه دوست دارد از او بخواهید که با شما به کوه بیاید.
 • وقتی حواستان نیست، به شما خیره می شود.وقتی متوجه نگاهش می شوید، نگاهش را از شما می دزدد!
 • هنگام صحبت، دست ها و پاهایش را در جهت شما قرار می دهد.
 • هنگام صحبت، به طرف شما خم می شود.
 • هنگام گفتگو با شما، با موهایش بازی می کند و یا با شال و روسری اش ور می رود.
 • جواهراتش مثل گوشواره اش را نوازش می کند. یا دسته ی عینک یا لیوان یا قاشقش را لمس می کند.
 • وضع مالی شما را بررسی می کند. شغلت چیه؟ ماشینت چیه؟ کجا زندگی می کنی؟

برای آشنایی با زبان بدن خانمی که به شما علاقه دارد، بخشی از فیلم قبل از طلوع (before sunrise) را در زیر ببینید.همچنین در این فیلم زبان بدن مردانه، قوی و با اعتماد به نفس آقای جذاب را هنگام سر صحبت باز کردن و قرار ملاقات گذاشتن مشاهده می کنید.لطفا فیلم را تا آخر ببینید چون زبان بدن قرار ملاقات در آخر فیلم هست.

بنابراین قبل از گفتن دوستت دارم، نیاز هست که به مدت حداقل سه ماه، هفته ای یکبار همدیگر را ملاقات کنید.در طول این مدت از هرگونه تماس فیزیکی از جمله بوسیدن و گرفتن دست هایش خودداری کنید.حالا بعد از سه ماه رفت و آمد اگر تشخیص دادید که طرف مقابل  هم به شما علاقه دارد،می توانید احساس خود را به صورت مستقیم به او نشان دهید.

ابراز علاقه ی مستقیم

از طریق پیامک و شبکه های اجتماعی ابراز علاقه نکنید.شجاع باشید و به صورت حضوری و چشم در چشم به او ابراز علاقه کنید.یادتان باشد به هر دختری ابراز علاقه نکنید. تنها به دختری ابراز علاقه کنید که ارزشش را داشته باشد.

برای اینکه هنگام گفتن دوستت دارم، اعتماد به نفس داشته باشید، چه کار کنید؟

اگر فکرهایی مثل “اگه نه گفت چی؟! ” سراغتان آمد، با خود بگویید: اگه نه گفت، وحشتناک و افتضاح نیست! فقط برام ناخوشاینده و بعدش هم رفتارم رو بازبینی می کنم و دفعه ی بعد بهتر عمل می کنم، همین!

بعد از این، اگر دوباره فکر “اگه نه گفت چی؟!” آمد، از فکرتان تشکر کنید که: فکر عزیز، مرسی که بهم یادآوری کردی! و سپس بدون توجه و درگیری با این فکر، ترستان را بپذیرید و با وجود ترستان، ترستان را بپذیرید و تا دیر نشده، فقط اقدام کنید.

صداقت و سادگی

یادتان باشد اگر مردانه و  از روی صداقت، جمله ی دوستت دارم را بیان کنید، بهترین راه برای ابراز علاقه است.اینطوری آن دختر جذب شجاعت و صداقت شما خواهد شد.

به پیش بینی های منفی توجه نکنید

ممکن است جواب نه بشنوید یا ممکن است رابطه ی خوبی را با هم داشته باشید. ممکن است با هم ازدواج کنید و حتی بچه دار شوید. ممکن است رابطه تان با شکست مواجه شود. هر زمان که تصاویر منفی از آینده به سراغتان آمد، بدانید که اینها فقط فکر شما هستند و مساوی با واقعیت نیستند. بعد از فکرتان تشکر کنید که فکر عزیز مرسی که بهم یادآوری کردی! و سپس بدون توجه و درگیری با این فکر، با وجود ترستان، ترستان را بپذیرید و تا دیر نشده، فقط اقدام کنید.

نه شنیدن را مساوی با جذاب نبودن خودتان ندانید

سلیقه های آدم ها با هم متفاوت است. ممکن است شما مطابق با سلیقه ی او نباشید. پس نه شنیدن مساوی با دوست داشتنی نبودن شما نیست.

به خودتان شجاعت دهید

به این فکر کنید که با این کار راحت می شوید و اگر نه بشنوید تکلیفتان مشخص می شود. اگر هم جواب بله باشد که عالی است. پس وقت را تلف نکنید و با وجود ترستان، ترستان را بپذیرید و اقدام کنید. شجاع به کسی می گویند که با وجود اینکه می ترسد، اقدام می کند.

چگونه بگویید دوستت دارم

هنگام ابراز علاقه، به این نکته توجه کنید که به مقدمه چینی نیاز است.چون اگر بدون مقدمه جمله ی دوستت دارم را بیان کنید،برای خانم ها خوشایند نیست و جا می خورند و حالت دفاعی می گیرند!

بنابراین قبل از اینکه به دختری دوستت دارم را بگویید، او را به ناهار یا شام دعوت کنید.سپس مقدمه بچینید.به عنوان مثال از او بپرسید: ویژگی های مرد مورد علاقه ی  تو چیا هستند؟در حال حاضر کسی در زندگی تو هست؟

وقتی با تمام توجه تان به جواب این سؤال ها گوش دادید،حالا در مورد خودتان و این رابطه صحبت کنید.اکنون که او در حال گوش دادن به حرف های شماست، وقتی بگویید دوستت دارم، احتمال جاخوردن و گارد گرفتنش کمتر است.

کمتر دختری هست که در برابر اینچنین ابراز علاقه ای در فضای نیمه تاریک با نور شمع و موسیقی ملایم از خود مقاومت نشان دهد.پس به دنبال یک رستوران با چنین ویژگی های بگردید.

چند دقیقه قبل از شروع کلاس یا در یک جای پرجمعیت  و شلوغ ، زمان و مکان مناسبی برای ابراز احساسات نیست.بهتر است مکانی آرام و خلوت در زمانی که هر دو در شرایط روحی خوبی قرار دارید باشد.

انتظار یک گفتگوی عاشقانه و ایده آل را نداشته باشید.ممکن است در زمانی که به احساستان اعتراف می کنید، مضطرب شوید و عرق کنید و جمله ای را که از قبل آماده کرده بودید، فراموش کنید.پس اضطرابتان را بپذیرید.با لبخند زدن و شوخی های مناسب فضا را مناسب کنید.

اگر ابراز علاقه ی شما را نپذیرفت،با وجود ناراحتی و عصبانیت، پرخاش نکنید. تمام پل ها را خراب نکنید. از او به خاطر وقتی که در اختیار شما گذاشته تشکر کنید و به خوبی از هم خداحافظی کنید.شاید او نیاز به فکر کردن دارد .با این روش راحت تر به نزد شما برمی گردد.

خودتان باشید

لازم نیست برای ابراز احساسات، دیالوگ های عاشقانه را حفظ کنید.خیلی ساده  و با صداقت بگویید که : دوستت دارم. طرف مقابل تپق های شما را می پذیرد و قدردان صداقت شما خواهد بود.

رازدار باشید

برای ابراز علاقه کردن به او کسی را به عنوان واسطه قرار ندهید. او از این کار شما خوشش نمی آید. چون دوست دارد شجاع باشید. پس شخصاً و آرام آرام طرف مقابل را متوجه علاقه ی خود کنید. در مورد رابطه تان با دوستان و فامیل های مشترک صحبت نکنید تا به او اثبات کنید که رازدار هستید.

بسیاری از آقایان ابراز علاقه ی مستقیم برایشان دشوار است.بنابراین در ادامه ی این مقاله به روش ابراز علاقه ی غیرمستقیم می پردازم.

ابراز علاقه ی غیرمستقیم

توجه، تحسین و کنجکاوی نشان دهید

به جزئیات حرف هایش بادقت گوش دهید.با سؤال پرسیدن از علائق و برنامه هایش آگاه شوید.در حین گفتگو از رفتار ها،موفقیت ها و ویژگی های خوبش تعریف کنید تا به او حس خوب دهید.

یادتان باشد که خیلی زیاد از حد از ظاهر و رفتار او تعریف نکنید چون این کار باعث دور شدن او و نیازمند نشان دادن شما می شود.حفظ تعادل در هر کاری اهمیت دارد.

برای یادگیری تعریف کردن بدون چاپلوسی، مقاله ی زیر را بخوانید:

چگونه از دیگران تعریف کنیم تا چاپلوسی نباشد

اگر اهل کارهای هنری مثل تابلوی نقاشی کشیدن است،از او در موردش سوال بپرسید و از کارهایش تعریف کنید.

خانمی تعریف می کرد من به دیوار اتاقم، تابلوهای نقاشی که خودم کشیده ام را آویخته ام.وقتی آقایان خواستگار جهت صحبت کردن به اتاقم می آیند اصلا راجع به آن تابلوها از من سؤال نمی پرسند و این موجب دلسردی من از آنها می شود.

سؤال پرسیدن از علاقه های او به این معنی نیست که به او به دروغ بگویید: هر چی تو دوست داری، من هم دوست دارم! چون این دروغ، از جذابیت شما می کاهد.شما هم نظر واقعی خودتان را بگویید تا او هم شما را بهتر بشناسد.بطور مثال بگویید: من این را دوست دارم یا این را دوست ندارم.

سؤال پرسیدن از علاقه های او برای این است که وقتی او از علائقش برای شما صحبت می کند حس خوبی می گیرد و ناخودآگاه از شما خوشش میاد.چون آدم ها خیلی دوست دارند که از خودشان بگویند.موافقید؟

برای اینکه یاد بگیرید چگونه علایق او را کشف کنید و به آن توجه نشان دهید، دنیای مطلوب را بخوانید.

در مورد برنامه ها و علاقه های خود با او صحبت کنید.

یادتان باشد که برای حفظ تعادل گفتگو شما هم از علاقه هایتان بگویید.خاطره های خوب از خودتان تعریف کنید.لطیفه های بامزه و مؤدبانه بگویید.چون در غیر این صورت، گفتگو به صورت یکطرفه و کسل کننده در می آید.

هیچ کس جذب یک آدم تودار و موذی نمی شود.قبول دارید؟به همین دلیل از زندگی خود بگویید.از اهداف و برنامه هایتان که برای آینده دارید بگویید.احساساتتان را در مورد موضوعات مختلف بیان کنید و نظر او را بپرسید.

برای یادگیری بیشتر مهارت سرصحبت باز کردن، گفتگو کردن و اینکه چگونه در حین گفتگو برای طرف مقابل جذاب به نظر برسید، کتاب رایگان جرقه را بخوانید.

سراغش را بگیرید

هر از چند گاهی جویای احوالش شوید.اگر مدتی است که از او خبر ندارید ،ابراز نگرانی کنید و علتش را جویا شوید.به او نشان دهید که وضعیتش برایتان مهم است.

به او بگویید که در صورت نیاز می تواند روی کمک شما حساب کند.اما حواستان باشد که احوالپرسی را تبدیل به چک کردن های مداوم، مزاحمت و کنترل گری نکنید.

در دسترس باشید

اگر با شما تماس بی پاسخ گرفته یا پیام داده، در اولین فرصت به او جواب دهید.اینطوری به صورت یک آدم قابل اعتماد نشان داده می شوید.

روز تولدش را به خاطر بسپارید

روز تولدش را تبریک بگویید.روزهای مهم دیگر از جمله روز شغلش و اعیاد را هم به او تبریک بگویید.اینطوری به او نشان می دهید که برایتان یک فرد خاص است.

رابطه را حفظ کنید

به مرور و گذشت زمان، صمیمیت بیشتری را وارد رابطه کنید.کم کم او را با کلمات محبت آمیز بیشتری مثل جانم و عزیزم خطاب کنید.همچنین کم کم اطلاعات بیشتری را در مورد خودتان به او بدهید.

تا می توانید خاطرات مشترک خوب بسازید.در قرارهای جمعی،به او توجه ویژه نشان دهید تا احساس کند برایتان با بقیه فرق دارد. یادتان باشد او قرار است مادر فرزندانتان باشد.

در مورد رابطه از او سؤال بپرسید

وقتی رابطه به سطح معینی از صمیمیت رسید،از او در مورد نوع رابطه تان سؤال بپرسید:

 • از این رابطه لذت می بری؟
 • دوست داری که رابطه متعهد تر و جدی تر بشه؟

یادتان باشد که این کار را خیلی زود یا خیلی دیر انجام ندهید. اگر قبل از به وجود آمدن اعتماد از او درخواست رابطه ی جدی کنید،شانس گرفتن بله کم است. از طرفی اگر هم خیلی دیر شود شما تا ابد در حد دو دوست اجتماعی باقی خواهید ماند.

دوستان خوبم در این مقاله یاد گرفتیم که چگونه قرار ملاقات بگذاریم؟خوشحالم می شوم تجربیات و سوالات خود را در مورد نکات این مقاله در بخش کامنت ها با من در میان بگذارید.

دوستان عزیز مرا در اینستاگرام فالو کنید تا از مطالب آموزشی رایگان در زمینه ی ارتباطات بهره مند شوید:

اینستاگرام من

برگرفته از:

گیس گلابتون

رادیو عشق

42 دیدگاه

 • ممنون از شما خانم معتمد بابت نگارش اين مقاله.
  حتمن از نكاتي كه اشاره كرديد استفاده ميكنم.

   مریم معتمد پویا
  • خواهش می کنم.ممنونم از بازخورد مثبت شما.

 • خیلی عالی بود، واقعا متشکرم.من در رابطه با فرشته ای هستم که وارد زندگیم شده.البته از قبل خرابکاری هایی کردم که ای کاش این مطالب شما را زودتر می خوندم. ولی به امید خدا و با استفاده از این مطلب مفید شما همه چیز را درست می کنم که تا ابد عاشقانه کنار هم باشیم.

   مریم معتمد پویا
  • خواهش می کنم.
   بله، برای جبران هیچ وقت دیر نیست.
   همین که به رفتارتون آگاه شدید، خیلی ارزشمنده.
   امیدورام با به کار گیری مهارت های ارتباطی، رابطه ی عاشقانه ای رو با شریک عاطفی تون تجربه کنید.
   موفق باشید.

 • عالی عالی عالی خیلی خوب بود ممنون امیدوارم به اهدافتون زود برسید

   مریم معتمد پویا
  • از لطف شما سپاسگزارم.

   • سلام و عرض ادب خدمت شما و مقاله خوبتون من با پسری داخل مجازی آشنا شدم و یک سال هست که آشنایی دارم با ایشون و قراره که چند وقت دیگه برم بینمشون و خیلی استرس دارم و نمیدونم چجور باید رفتار کنم و اینکه اگه فعلا از فاصله نزدیک همو نبینیم ومشکلی ایجاد میکنه میشه یکم راهنمایی کنید =))

     مریم معتمد پویا
    • سلام.
     استرس شما طبیعی هست، چون می خواهید بعد از مدت ها یک دیدار حضوری رو تجربه کنید.
     دیدار حضوری خیلی عالیه چون در فضای مجازی خیلی چیزها مشخص نمی شه.
     برای اینکه در دیدار حضوری خوب رفتار کنید، کتاب جرقه رو به رایگان تهیه کنید و بخونید:
     کتاب جرقه

     • بله خیلی ممنون از توضیحات قشنگی که دراختیار گذاشتید ♥️

 • سلام . ممنون از مقاله مفیدتون. من در یک کلاس آنلاین با دختری آشنا شدم که ایشون مدرس زبان هست. از نظر تحصیلات و سن باید بگم من ۳۳ ساله و فوق لیسانس هستم و شاغل در یک شرکت خصوصی و دختر خانم ۲۶ یا ۲۷ ساله. سر کلاس سعی می کردم با گفته های دوستانه و تعریف از تدریس ایشون نظرشون ر جلب کنم. با توجه به اینکه من سر کلاس فعال بودم و بالاترین نمره کلاس ر هم داشتم فکر می کنم نظرش نسبت به من( به عنوان زبان آموز) مثبت هست. ولی بیش از این پیش نرفتم . این ترم با استاد دیگه ای کلاس دارم و تنها راه ارتباطی که باهاش دارم پی وی تلگرام هست که ارتباط کلاسی داشتیم. نمیدونم چیکار کنم. از طرفی فکر می کنم دختر خیلی خوبیه و شخصیت قوی داره نمیخوام به راحتی موقعیت آشنایی باهاش ر از دست بدم .از طرفی نمیدونم درست هست بعد از یک ترم کلاس داشتن باهاش و حدود یک ماه که ارتباطی با هم نداشتیم برم پی وی بگم بهت علاقمندم و میخوام بیشتر آشنا بشیم یا نه. بخصوص شرایط ویژه کرونا هم موقعیت ر برای آشنایی حضوری سخت تر کرده. لطفا راهنمایی کنید. ممنون از شما.

   مریم معتمد پویا
  • سلام بر شما.
   ظاهراً شما نگرانید که اگر به این خانم بعد از گذشت یک ماه، پیام بدید، درست نباشه.
   از طرفی چون این خانم براتون مناسبه، دوست دارید باهاش ارتباط بگیرید، درسته؟
   به نظرم بهتره برای پیام دادن به ایشون تعلل نکنید.
   برای شروع گفتگو، از روش تدریس ایشون و اثر مثبتی که این روش روی یادگیری شما داشته، تعریف و تشکر کنید.
   سپس از ایشان در مورد یکی از اشکالات زبان تون ، راهنمایی و مشورت بخواهید.
   اینطوری خیلی راحت سر صحبت باز می شه.
   برای اینکه یاد بگیرید در ادامه ی گفتگو چگونه حرف کم نیارید و برای طرف مقابل جذاب به نظر برسید، کتاب الکترونیکی رایگان جرقه که در محصولات سایتم هست رو تهیه و مطالعه بفرمایید.
   پیروز و تندرست باشید.

  • سلام شب بخیر
   ببخشید یه سوالی داشتم فقط کنجکاو هستم بدونم با اینکه ربطی به من نداره پسر همسایه ای داریم سن سالش هم بالاست بعضی اوقات که از سرکار شب برمیگرده خونه، همیشه که نه بعضی شب ها میره تا چند ساعت دیگه برمیگرده
   حتا بعضی وقتا که بیکار هم هست همین کار رو میکنه
   به نظر شما این پسر با کسی رابطه داره که اینطور عمل میکنه؟
   خانواده اش هم تو جریان هستن. بالاخره میدونن که بعضی وقتا شب که از سرکار میاد سریع میره تا چند ساعت دیگه میاد کجا میره با کی هستش
   من که حدس میزنم امکان داره برنامه ای داشته باشه
   راهنمایی میخواستم

    مریم معتمد پویا
   • سلام
    بر اساس این شواهد، نمی تونم کسی رو قضاوت کنم.

 • سلام خانم معتمد،ممنونتون میشم که به سوال بنده جواب دهید،قبل از هر چیزی واقعا شانس آوردم که مطالبی که نوشته بودین رو خوندم،بسیار متن زیبا و کار آمدی بود،متشکرم
  ترجیح میدهم که اول بطور خلاصه توضیحاتی خدمتتون عرض کنم،مدتی پیش خانمی برای کار کردن پیش کارگاه تولیدی دوست صمیمی ام امد،تو این مدت که ایشون مشغول کار کردن بودن بنده به دوستم سر میزدم،البته چون از سرکار میرفتم اونجا ظاهرم از لحاظ زیبایی مناسب نبود،بقولی میشه گفت نامرتب بود،مدتی گذشت و من جذب ۴ویژگی که درون این خانم دیده بودم شدم و تصمیم گرفتم از حالا مرتب سر کار ایشون حاضر بشم،ولی زمان کمی داشتم حدود ۲ روز چون ایشون دگ نمی‌خواست بیاد سر کار بدلیل کرونا،از زن همون دوستم خواستم که روز آخر در مورد بنده باهاشون صحبت کنه،البته اینو باید بگم که اون خانم یک ازدواج ناموقت داشتن(بگفته خودشون عقد کردن بعد عقد معلوم شده پسره معتاده و بصورت توافقی از هم جدا شدن،یعنی اصلا زیر یک سقف نرفتن،فقط روی کاغذ زن و شوهر شدن),(آن شخص که باهاش ازدواج کرده بود پسر عمه اش بوده است)(انگار که درحال انجام کار های اداری اش بوده اند),برگردیم سر بحث،اون خانم طبق انتظاری که میرفت جواب منفی داد به زن دوستم،و گفتن که از لحاظ ظاهری به هم نمیخوریم،و گرنه این آقا(منظورم خودمه)شخص بسیار باشمصیتی هستند،البته خدارو شکر جوابشون منفی بود،چون قبلش اصلا از این که از رابطه چی میخواستم رو نمی‌دونستم،و میخواستم با فریب هم شده بدستش بیارمش بخاطر همون ۴وژگی اش…درثانی باعث شد فکر کنم و خودمو بزارم جای شخص اون،و فهمیدم که آن زمان اصلا در شرایط روحی درستی نبوده و زیر فشار روحی و ذهنی شدیدی بوده،،الان از اون روز تقریبا ۴ماه میگذره و تصمیم دارم که ایندفعه خودم شخصاً باهاش صحبت کنم،البته بصورت پیامکی ولی نه همه چی رو بگم،مقداری بگم و ازش بخوام که قرار ملاقات ترتیب بده تا حضوری حرفامونو بزنیم،حالا ازتون کمک می‌خوام که ۱: چجوری پیام بدم که ترقیب شه باهام بیرون بیاد؟؟۲:از نظرتان ۴ماه زمان واسه پشت سر گذاشتن این فشار روحی کافیه؟؟یا این که اصلا بیش از حد زیاد هست؟؟۳:کلا هر نصیحتی که میتونید در حق برادرتون بکنید رو بگید.(سطح مالی خانواده اش تقریبا در حد خود ماست اینو از ماشین باباش فهمیدم چون طور دگه ایی نمیشد چیزی فهمید،سنش تقریبا یک ماهو نیم از من کوچیک تره اینو ۱۰۰٪ مطمئن هستم)(بحث جدایش هم خودش صادقانه به صاحب کارش گفته بود،بخاطر همین در جریان بودیم).(تو این مدت کار من این بوده که واسه لحظه لحظه صحبتم باهاش برنامه ریزی کنم،و شخص خودمو بهتر بشناسم و بدونم که از رابطه باهاش چی می‌خوام)
  از این که وقت گذاشتید و مطالب اینجانب رو مطالعه کردین بسیار سپاسگزارم.تمام سعی ام رو کردم طوری متن رو بنویسم که موقع خواندن خسته نشید و به خواندن متن اشتیاق پیدا کنید.
  بازم بخاطر وقتی که گذاشتید بسیار ممنونم

   مریم معتمد پویا
  • سلام آقا حامد
   ظاهراً شما چهار ماه پیش، به خانمی علاقمند شده اید و فکر می کنید چون در آن زمان، ظاهر مرتبی نداشتید، جواب منفی گرفتید، درسته؟
   شما هنوز هم به ایشان علاقمند هستید و دنبال یک راه مناسب برای شروع ارتباط با او می گردید، درسته؟
   شما در این مدت چهار ماه، تفکر کردید و با دیدن دنیا، از زاویه ی دید او، درکشان کردید.
   من شنیده ام که به مدت دو سال طول می کشد تا بعد از جدایی، هر کسی خودش را بازیابی کند. البته در مورد ایشان که زیر یک سقف نرفته اند، نمی دانم چطوری باشد.
   به نظرم برای شروع سر صحبت با ایشان، از یکی از ویژگی های رفتاری اش تعریف کنید و به دنبال تعریفتان، یک سؤال مرتب با آن تعریف را بپرسید.
   مثلاً: تو اون مدت، من می دیدم که شما در کارتون خیلی صبر و حوصله داشتید، شما همیشه اینقدر صبورید؟
   اینطوری ،خانم در جواب آن سؤال، توضیحاتی را به شما می دهد و شما بر اساس اطلاعاتی که توضیحاتش داده است، گفتگو را ادامه می دهید.
   پیشنهادم این است که برای یادگیری بازکردن سرصحبت و ادامه دادن گفتگو، کتاب الکترونیکی رایگان جرقه که در سایتم هست را مطالعه بفرمایید.
   بعد هم در پایان گفتگویتان بگویید که:
   در اون مدتی که در اون تولیدی می دیدمتون، فکر می‌کنم حس مثبتی نسبت به شما در من ایجاد شده. بنابراین اگه تمایل دارید، ارتباطمون رو کمی بیشتر کنیم تا بیشتر همدیگر رو بشناسیم. می دونم که برای فکر کردن نیاز به زمان دارید. نظرتون چیه که روز یکشنبه بهم جواب بدید؟
   بعد، اگر موافقت کردند، در طول قرار ملاقات های بعدی، مکالماتتان را طبق نکات کتاب جرقه، پیش ببرید تا برای ایشان جذاب و دوست داشتی باشید.
   بهتر است به مدت سه ماه، هفته ای یک بار با ایشان ملاقات حضوری داشته باشید تا همدیگر را خوب بشناسید.
   در طول این سه ماه، در حین گفتگو، جواب این سؤالات را درآورید:

  • سوابق خانوادگی او
   اخلاقیات و ارزش های او
   نگرش او نسبت به زندگی
   نگرش او نسبت به یادگیری و رشد
  • بعد از سه ماه که از او شناخت کافی پیدا کردید، بهتره به یک مشاور ازدواج ، رجوع کنید تا در مورد جدی تر شدن رابطه تون تصمیم بگیرید.
   وقتی با راهنمایی مشاور و تفکر خودتون، متوجه شدید که ارزش ها و اخلاقتان به هم می خورد، به او پیشنهاد دهید که: بهتره خانواده هامون رو در جریان بذاریم، نظرت چیه؟
   پیروز و تندرست باشید

مریم معتمد پویا
 • بعد از سه ماه که از او شناخت کافی پیدا کردید، بهتره به یک مشاور ازدواج ، رجوع کنید تا با راهنمایی او، در مورد جدی تر شدن رابطه تون تصمیم بگیرید.

  • خیلی خوشحال شدم که انقدر با صبر و حوصله جواب همه مخاطب هارو میدید.
   لایق احترام هستید.

    مریم معتمد پویا
   • بزرگوارید.
    ممنونم از لطف و توجه شما.

 • سلام
  با آقا پسری در دانشگاه آشنا شدم به صورت مجازی و نتونستیم همدیگر رو به خاطر کرونا ملاقات کنیم و ایشون برای دیدنم اشتیاق داشتن و بعد از 5 ماه که درخواست ملاقات داشتند من پیشنهاد بیرون رفتن دادم و ی بار همدیگر رو دیدیم به نظر پسر کم حرف و مغروری می آمدند و بعدش دیگر پیشنهادی نشد ولی انگار انتظار دارند مجدد من درخواستی بهشون بدم برای بیرون رفتن. برای همین دو دلم آیا درسته که من بخواهم اینکار رو بکنم یا صبر کنم خودشون اقدامی بکنن؟ البته اینم بگم در پایان دیدار جلسه اول خودشان گفتن بعد از امتحان شون بریم بیرون دفعه بعد ولی خبری نشد ازشون نه اینکه پیامی ردو بدل نشه ولی پیشنهادی نشد حالا نمیدونم از کم رویی شون هست یا خیر

   مریم معتمد پویا
  • اینکه آقا مشتاق دیدار شما نیست و برای ملاقات با شما، درخواستی نمی کند، نشانه ی این است که به شما علاقه ندارد.
   اگر آقایی به شما علاقمند باشد، بی صبرانه می خواهد شما را ببیند و به سرعت درخواست قرار ملاقات می دهد.
   حالا که او درخواست ملاقات نمی دهد، نشانه ی گفتن یک نه ی غیرواضح به ادامه ی ارتباط با شما است.
   یادتان باشد که به عنوان یک خانم، در ارتباط با یک آقا، پیشنهاد قرارملاقات، از جانب شما نباشد. چون این کار از ارزش شما کم خواهد کرد.
   به نظرم بهتر است به این رابطه پایان دهید.

 • خانم معتمد بسیار عالی بود و کاربردی، مخصوصا با وجود ویدیو ها و مثال هایی که گفتید، دقیقا همون چیزی بود که نیاز داشتم، بخشی از فیلم قبل از طلوع هم به عنوان جمع بندی و مرور مطلب، فوق العاده ایده ی جالب و اثرگذاری بود، ممنونم از شما

   مریم معتمد پویا
  • خوشحالم که این آموزشم، پاسخگوی نیازهای شما بوده و نظرتون جلب شده.
   پیروز و تندرست باشید.

 • سلام.
  ممنونم بابت مطالب خوبتون.
  من یه پسر ۲۵ ساله هستم که به همکارم علاقه مند شدم. دخترخانم خیلی باشخصیت هستند.
  نمی دونم از نظر فرهنگی قبول می کنند که برای آشنایی با هم ملاقات داشته باشیم یا نه؟
  به نظر شما چطور مطمئن بشم که به چنین درخواستی پاسخ مثبت میده؟
  چون شرکت کوچیکه و دائماً با هم روبه رو میشیم، در صورت پاسخ منفی نمی خوام احساس ناخوشایندی نسبت به هم داشته باشیم.

   مریم معتمد پویا
  • به نظرم شما نگرانید که نه بشنوید چون به آشنایی با این خانم علاقه مند هستید.
   قبل از درخواست قرار ملاقات، با او گفتگو کنید تا او را بهتر بشناسید. روش گفتگو و شناخت را در ابتدای این مقاله، توضیح داده ام.
   بعد از گفتگو و شناخت اولیه، با استفاده از جملات این مقاله، به او درخواست دهید که جهت آشنایی بیشتر با هم به بیرون بروید.
   به هر حال هر درخواستی، احتمال نه شنیدن دارد. پس انتظار نه شنیدن را داشته باشید و به نظرش احترام بگذارید. بعد از نه شنیدن، هر روز با او تماس نگیرید و به ایجاد رابطه اصرار نکنید. ارتباطتان را به حالت عادی برگردانید و همچنان به یکدیگر احترام بگذارید.
   موفق باشید.

 • سلام. من می خوام یه آقا رو به شام دعوت کنم میشه راهنمایی ام کنید.

   مریم معتمد پویا
  • سلام.
   اگر در ارتباط عاطفی با این آقا قرار دارید، دفعه ی اول بهتره آقا شما رو به شام دعوت کند.
   از دفعه ی بعد شما می تونید دعوت کنید: دوست دارم شما رو شام مهمون کنم، چه موقعی وقتتون آزاده؟

 • سلام
  پسری هستم ۲۷ ساله با دختری ۲۶ ساله آشنا شدم. الان ۱۰ ماه هست.
  اول رابطمون خیلی خوب بود و خوش بودیم، بعد یک ماه رابطه قرار گذاشتیم که همو ببینیم ولی خوب هردفعه یه بهونه میاورد و میگفت ببخشید نشد.
  خوب اوایلش میگفتم حتما مشکل داشته ولی خوب این جریان ۱۰ ماه تکرار شد و هردفعه میگفت میام و یه بهونه‌ی تازه
  نمیدونم دیگه حرفاشو باور کنم یا نه
  چندبار هم به هم زدم و هربار پیام میداد که تو رو خدا نرو. من عاشقتم.
  نمی دونم چیکار کنم. خواستم بپرسم شما میتونید یه راه حل جلوی پای من بذارید؟
  اوایلش خودش قرار میداشت و کنسل میکرد ولی الان من مشتاق دیدنشم انگار شوقی برای دیدن من نداره و هردفعه بهونه‌ی تازه.
  از خودش ۶ تا عکس فرستاده و بهش گفتم یه عکس دیگه بفرست گفت دوربین گوشیم خرابه،گفتم با گوشی کس دیگه که باز بهونه‌های دیگه.
  تلفنی چندبار باهم حرف زدیم ولی نمیدونم چرا قرارهامونو کنسل میکنه
  اگه میشه یه راهنمایی کنید چون دیگه واقعا نمیکشم
  از یه طرف میگه عاشقتم توروخدا ترکم نکن از یه طرف برای قرار اولمون نمیاد ببینمش.

   مریم معتمد پویا
  • سلام
   به نظر می رسه ایشان تمایل و علاقه ی چندانی به شما ندارند و این رابطه سرانجامی نخواهد داشت.
   چون اگر به شما علاقمند بود، مشتاق دیدارتون بود.

   • اخه هربار که رابطه رو تموم میکنم باز به سراغم میاد و با خواهش و تمنا و قسم دادن باز میگمه دوست دارم و اینبار رو چشم پوشی کن دفع بعد حتما میام و خودش یه روزی رو قرار میداره و باز همون داستان قدیمی یعنی شما میگین نمیخواد پس چرا برای موندنم تلاش میکنه و خواهش میکنه که بمونم و ترکش نکنم؟

     مریم معتمد پویا
    • به نظر می رسه این وسط یک مسئله ای وجود داره که شما ازش خبر ندارید. من هم نمی دونم.

 • سلام منظور شما متوجه من قشنگ توضیح دادم کجای مطلب رو نمیدونید چه جوریه ؟

   مریم معتمد پویا
  • با سلام
   در این مورد نمی تونم قضاوت کنم.

 • سلام
  از متنی که نوشته بودید، لذت بردم.
  ای کاش، قبلاً خوانده بودمش …
  من از یه دختر خانم که همکلاسیم هستند، خوشم میامد و بدون هیچ مقدمه ای، از ایشان درخواست رابطهٔ عاطفی کردم و ایشان رد کردند و گفتند که من فرد دیگری را دوست دارم.
  البته، پیش زمینه ای رو برای خودم در نظر گرفته بودم. مثل خیره شدن یواشکی ایشان به من در کلاس، دریافت پیام هایی مبنی بر آشنایی با ادبیات همان دختر خانم و یکبار آگاه کردن من برای شروع کلاس. به هر حال، ایشان، پیشنهاد من رو رد کردند. چند ماه بعد، احساس کردم رفتار ایشان با من سرد شده و به همین خاطر، از ایشان عذرخواهی کردم و نام پیشنهادم رو رفتار غیر حرفه ای گذاشتم. ایشان هم در جواب، برای من آرزوی ارتباط با فردی مناسب را کردند.
  از آن موقع به بعد، رفتاری خوب یا بدی از ایشان ندیدم. فقط دو بار در مورد موضوعی غیر از موضوع مذکور، با ایشان صحبت کردم. البته، بار اول فکر کردند که هدف من، پیش کشیدن دوباره درخواستم است و گفتند که اگر هدف گفتگو، موضوع قبلیه، لطفاً ادامه ندید. بعد از پایان گفتگو، من گفتم که دیگه مزاحم شما نمیشم؛ ایشان هم گفتند این چه حرفیه می زنید و ما همکلاسی هستیم و بالاخره همدیگر رو می بینیم.
  واقعاً فکر و خیال ایشان، از سر من بیرون نمیره…
  نمیدانم واقعاً من با ایشان آینده ای دارم یا خیر…
  میخوام چند ماه دیگه، دوباره با ایشان صحبت کنم.
  میشه به من کمک کنید؟

   مریم معتمد پویا
  • سلام.
   متشکرم از لطف شما.
   اینطور که من متوجه شدم این دختر خانم گفته که در ارتباط عاطفی با شخص دیگری هست و به همین دلیل درخواست شما رو رد کرده.
   با این اوصاف طبیعی است که امکان برقراری ارتباط عاطفی با ایشان نباشد.

   • سلام با سپاس فراوان از شما استاد عزیز بابت گردآوری مطالب
    راستش بنده تقریبا ۲۲ سال دارم و تا به حال رابطه عاطفی نداشتم و تمام تمرکزم روی کار، درس و ورزشم بوده.
    چند وقت پیش با دختری آشنا شدم که بسیار موجه بودند و از ایشون خوشم اومد. اما وقتی از دوستان ایشون جویای احوالشون شدم، متوجه شدم که در یک رابطه عاطفی هستند. در نتیجه احساسم رو بیان نکردم و چیزی بروز ندادم.
    الان پس از گذشت یکسال اون دختر جویای حالم میشه و به صورت شفاف اعلام کرد که رابطه قبلیش تموم شده.
    من از ایشون فیدبک مثبتی مبنی بر حس خوب ایشون نسبت به خودم دریافت میکنم اما نسبت به شروع رابطه عاطفی با ایشون مردد هستم و فعلاً رابطه رو در حد دوست حفظ کردم.
    به نظر شما جلوبردن این رابطه کار درستیه یا نه؟
    سپاس از شما

     مریم معتمد پویا
    • سلام.
     ممنونم از لطفتون.
     ممکنه بفرمایید دلیل تردیدتون برای شروع رابطه ی عاطفی با این دخترخانم چیه؟

     • رابطه قبلی ایشون خیلی عمیق بوده و نزدیک به چهار سال طول کشیده. این مسئله کمی من رو نگران و بدبین کرده و سبب شک من شده.
      و اینکه من دنبال رابطه جدی با ایشون هستم و اینکه نمیدونم این خانم شخص ایده الی برای این مورد هستن یا خیر!

     • مریم معتمد پویا
     • ظاهراً شما نگرانید چون می خواهید از وفاداری این خانم به خودتون مطمئن باشید.
      آشنایی به مدت سه ماه، یک دوره ی آزمایشی برای رابطه تون هست. در این دوره می تونید تشخیص بدید که آیا می تونید با هم ادامه بدید یا خیر. اگر نتیجه خوب بود، ادامه بدید، اگر نه، به رابطه پایان بدید.
      پیروز و تندرست باشید.

 • درود. مطالبتون بسیار عالی و مفید بود. تشکر.
  من چند روزی میشه با یه دختر از طریق اینستاگرام آشنا شدم و کلی با هم چت کردیم و نقاط مشترک و خوبی با هم داریم و کلا انرژی مثبت بینمون رد و بدل میشه و تا حدودی آشنا شدیم با هم.
  در مورد خصوصیات اخلاقی علاقمندی ها و مسائل مختلف به درستی و اصولی باهام بحث کردیم. یکبار با هم صحبت کردیم از طریق اینستاگرام و باز خورد مثبت داشته.
  به تازگی پیشنهاد دادم با این مضمون که من هر از گاهی بیرون به کافه میرم و فردا میخوام برم کافه و بعدش برای خرید لباس به فلان مجتمع میرم اگه مایل باشی با هم بریم ؟ در جواب گفت چرا که نه حتما. گفت اطلاع میدم فردا بهت امروز فردا شد و اطلاع نداد. البته گفت اگه فردا نشد یه روز دیگه با هم میریم. قبلشم از لحاظ ساعت و تایم باهاش گپ زدم و از ساعت ۵ و نیم تا ۹ شب وقت آزاد داشت. اطلاع نداد. پی ام دادم احوالپرسی کردیم رو خودش نیاورد.
  واکنش من چی باید باشه؟ بهش گوشزد کنم؟ یا بی تفاوت باشم همین فرمون برم جلو؟
  لطفا راهنمایی بفرمائید.تشکر.
  چون همه فوت و فن مخ زنی پیاده کردم و همش میگه انرژی خوب و مثبتی داری و از تو انرژی خوب و مثبت دریافت میکنم.

   مریم معتمد پویا
  • سلام
   متشکرم از لطفتون
   برای شفاف شدن این موضوع بهتره ازش سؤال بپرسید:
   قرارمون این بود که فردای اون روز بهم خبر بدی، درسته؟ میشه بدونم به چه دلیل خبر ندادی؟
   پیروز و تندرست باشید.

 • سلام
  ممنون از توضیحات خوبتون
  برای موردی که آقا پسر و دختر خانم مراحل خواستگاری و مشاوره ازدواج را طی کرده اند و حالا زمان صحبت های بزرگترها برای مسائل مالی چون مهریه و … است.
  در این دوران اگر اتفاقی بیفتد که این مجالس با تاخیر رو به رو شود (مثلا فوت اقوام)، روابط دختر و پسر چطور باید باشد؟
  آیا قطع شدن کامل رابطه درست است؟
  یا دختر و پسر باید تلاش کنند و برنامه منظمی برای دیدار داشته باشند؟
  چه کسی باید مدیریت کند؟
  اگر دختر خانم پیگیری ادامه رابطه در قالب ملاقات کند اشکالی دارد؟

   مریم معتمد پویا
  • سلام
   متشکرم از توجه شما
   به نظر میرسه که این وقفه فرصتی مناسب برای آشنایی بیشتر دختر و پسر باشه.
   و نظر شخصی من اینه که بهتره پیشنهاد قرار ملاقات از طرف آقا باشه.

 • پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.