سبد خرید

چگونه وارد یک جمع شویم؟

چگونه وارد یک جمع شویم؟

یک جوری برویم که اول از همه آنجا نباشیم.این جمله برایتان آشنا نیست؟ چگونه وارد یک جمع شویم؟

چه وقت به مهمانی برویم بهتر است؟

معمولا آدم ها از اینکه اول از همه در مهمانی،عروسی یا جمعی حضور داشته باشند، ناراحت می شوند.برای آدم های خجالتی، زود رسیدن خیلی سخت است.

ولی اگر زودتر از همه به مهمانی یا جمع ها برویم، ارتباط گرفتن با سایر افراد برایمان راحت تر می شود.

پس سعی کنیم جزو اولین نفراتی باشیم که به مهمانی  یا گردهمایی ها می رسند.اینگونه فرصت داریم به خوبی تمام افراد شرکت کننده را ببینیم و با آنها آشنا شویم.

[alert type=”info”]اقدامک: برای یکبار هم که شده زود رسیدن را امتحان کنید.آن وقت می فهمید که حضور در جمع چقدر برایتان راحت تر می شود.[/alert]

چگونه در جمع های جدید تنها به نظر نرسیم؟

تا حالا شده در یک جمع جدید احساس تنهایی کنید؟

وقتی با جمعی از غریبه ها مواجه می شویم، هرگز دم در نایستیم و با خود نگوییم من که کسی را نمی شناسم.

پس به داخل جمع برویم و به آرامی در میان افراد بچرخیم.این رفتار باعث می شود اجتماعی و با اعتماد به نفس به نظر برسیم.اینطوری وقتی با کسی وارد گفتگو می شویم، از اینکه ما او را انتخاب کرده ایم،خوشحال می شود.

چگونه وارد یک جمع شویم؟

سر کلاسم یکی از شاگردانم پرسید،خانم معتمد پویا، اگر آن  کسی که می خواهیم با او صحبت کنیم نه چیز عجیب غریبی دارد،نه میزبانی وجود دارد که برویم راجع به او سوال بپرسیم و از همه بدتر اینکه او تنها نیست و سرگرم گفتگو با جمعی از دوستانش هست، چه کار کنیم؟در پاسخ به شاگردم چند روش را برای نفوذ به جمع توضیح دادم.در ادامه به بیان این روش ها می پردازم.

نفوذ به جمع های دو نفره

راه اول

نزدیکشان برویم و یواشکی به حرف هایشان گوش دهیم.بعد، از یکی دو کلمه از حرف هایشان برای ورود به جمع آنها استفاده کنیم.

[alert type=”success”]داستان: چند وقت پیش در یک سمینار شرکت کرده بودم.سر میز ناهار دو تا خانم روبروی من نشسته بودند.آنها داشتند راجع به بحران کنونی اقتصادی کشور و اینکه چگونه با این شرایط از مدیرشان درخواست افزایش حقوق کنند،صحبت می کردند.آقایی که روبروی این دو خانم نشسته بود، در حین غذا خوردن حواسش به حرف های آنها بود.این آقا رو به آن دو خانم کرد و گفت: من ناخواسته، صحبت های شما را در مورد نحوه درخواست افزایش حقوق شنیدم.می توانم تجربه ام را در این زمینه با شما درمیان بگذارم؟ آن دو خانم از این حرف آقا با لبخند استقبال کردند.خانم ها از این رفتار آقا خیلی خوششان آمده بود.سپس سه تایی به بحث و گفتگو در این زمینه پرداختند.[/alert]

راه دوم

حالا تصور کنید می خواهیم تنها با یکی از آن دو نفر، صحبت خصوصی کنیم.در موقعیت یک گفتگوی دونفره صبر کنیم تا فاصله ای در صحبت آنها بیفتد.سپس رو به کسی که قصد گفتگو را با او نداریم کنیم و مودبانه از او بخواهیم که اجازه دهد با فرد مقابل او صحبت نماییم.

غالب افراد چنین فرصتی را به ما می دهند.اینگونه مودبانه توجه فرد مورد نظرمان را به خود جلب می کنیم.

در سمینارها پیش می آید افراد گرم گفتگو و سوال پرسیدن از سخنران می شوند.می توانیم از این روش برای امکان گفتگو با سخنران استفاده کنیم.

راه سوم

راه دیگر این است که از اینکه صحبت آن دو نفر را قطع می کنیم،عذرخواهی کنیم.سپس بگوییم مایل به صحبت با فرد مورد نظرمان هستیم و دوست داریم قبل از اینکه  مجلس به آخر برسد، این فرصت را بیابیم.در اینصورت یا در همان لحظه به ما این اجازه داده می شود یا آن فرد بعدا به سراغ ما می آید.

نفوذ به جمع های چند نفره

برای ورود به گفتگویی که در جریان است، از نظر مکانی باید در میدان شنیداری و گفتاری آن قرار گرفته باشیم.به آن افراد نزدیک شویم و خود را نسبت به آنچه گفته می شود، علاقه مند نشان دهیم.ولی کمی دور از جمع آن ها بایستیم.لازم است کم کم به درون آنها راه پیدا کنیم.

[alert type=”success”]داستان: در موزه لوور تهران که در سال نود و هفت در موزه ملی ایران برپا بود،شرکت کردم.به محض اینکه وارد موزه شدم،دیدم یک آقایی از شرکت کنندگان با اطلاعات و شوق فراوان، راجع به تک تک اشیاء موزه برای گروهی از دوستانش صحبت می کند.از آنجایی که دیدم هیچ راهنمایی برای توضیح اشیاء در موزه نیست،به جمعشان محلق شدم.اول ورودم، آقا هنگام صحبت تنها با دوستانش که برایش آشنا بودند،ارتباط چشمی برقرار می کرد و اصلا من را نگاه نمی کرد.وقتی بطور اتفاقی  نگاهش به من افتاد،با او ارتباط چشمی برقرار کردم و با لبخند در تایید حرف هایش سر تکان می دادم.این حرکات من به او نشان داد که مایلم درباره آنچه او می گوید، بیشتر بشنوم. وقتی او علاقه مرا به حرف هایش دید، از آن لحظه به بعد در حین توضیحاتش به من هم نگاه می کرد.او در حقیقت مرا به جمعشان پذیرفت.گاهی که مکث می کرد از او راجع به توضیحاتش سوال می پرسیدم و اینگونه اشتیاقم را نسبت به صحبت هایش بیشتر نشان می دادم.اینطوری شد که در پایان موزه گردی با کلی اطلاعات مفید بیرون آمدم.در صورتی که باقی افراد از اینکه موزه یک راهنمای درست و حسابی نداشت، شاکی بودند.[/alert]

معمولا گویندگان از افراد تازه واردی که به موضوع صحبتشان علاقه نشان می دهند، استقبال می کنند.

[alert type=”warning”]هشدار:در چنین جمع هایی هرگز صحبتمان را با مخالفت با آنها آغاز نکنیم.چون اینگونه از ما آزرده می شوند و ما را از جمعشان بیرون می اندازند.قبل از هر اظهار نظری اجازه دهیم گروه به ما عادت کند.جهت احتیاط برای شروع بهتر است موضوعی برای موافقت پیدا و آن را اعلام کنیم.[/alert]

دوستان در این مقاله یاد گرفتیم که چگونه وارد یک جمع شویم؟

برای اینکه یاد بگیرید چگونه با کسی سرصحبت بازکنید پیشنهاد می کنم مقاله زیر را بخوانید:

چگونه سرصحبت باز کنیم؟

بخشی از کتابم به نام جرقه

جهت تهیه کتاب جرقه،به لینک زیر مراجعه نمایید:

کتاب جرقه

دیدگاه‌ها ۲


ارسال تیکت جدید