چگونه عذرخواهی کنیم؟

تا حالا شده دسته گلی به آب داده باشید اما بعد از گفتن جمله ی ببخشید! اوضاع رو به راه نشده باشد و طرف مقابل هنوز از شما دلخور باشد؟ تا حالا شده بلافاصله از حرف خود پشیمان شده باشید؟ چگونه عذرخواهی کنیم؟

برادرم  به همراه همسرش در یکی از واحد های دیگر آپارتمانمان زندگی می کنند. یادم می آید یک روز صبح جهت بیدار کردن برادرم برای یادآوری کردن رفتن به دکتر، هر چه زنگ زدم در را باز نکردند. بنابراین درخانه شان را با شدت می کوبیدم.

در آن لحظه، خواسته ام بیدار کردن او بود. من به رفتارم آگاه نبودم که با این کار همسایه ها آزار می بینند. خانم همسایه روبرویی شان با ناراحتی در را باز کرد و گفت: چه خبره؟! گفتم: هر چه در می زنم، در را باز نمی کنند. گفت: من فکر کردم کسی در آسانسور مانده است!

گفتم: ببخشید! در این هنگام خانم همسایه با عصبانیت و نگاهی خشم آلود در را بست و داخل رفت.

 در این ماجرا مقصر من بودم چون مزاحم استراحت او شده بودم.او از بی ملاحظگی من عصبانی شده بود. در حقیقت به من رفتارم آگاه نبودم. او با هشدارش مرا به رفتار نادرستم، آگاهی داد. گفتن جمله ی ببخشید! برای عذرخواهی از او کافی نبود.

بعد که به خانه رفتم، از رفتارم حسابی پشیمان بودم و احساس گناه می کردم. با خودم عهد بستم که در فرصتی مناسب از او عذرخواهی کنم. اولش با خودم گفتم بذار بهش تلفن بزنم. بعد یادم افتاد که اثربخشی گفتگوی حضوری بیشتر است.

فردای آن روز آن خانم را در پارکینگ خانه دیدم. اولش تا  از دور دیدمش خواستم از او  فرار کنم، چون برای معذرت خواهی باید غرورم رو زیر پایم می گذاشتم. ولی دیدم که بهترین فرصت برای یک عذرخواهی درست و حسابی است.

پس به سمت او رفتم و گفتم: من به خاطر رفتار دیروزم، یه عذرخواهی به شما بدهکارم. واقعا متأسفم که آسایش شما را به هم زدم. حالا چه جوری جبران کنم؟ قول میدم که دیگه چنین مسئله ای تکرار نخواهد شد. ترسیده بودم که نکنه بلایی سرشون اومده باشه و در اون موقع متوجه به هم زدن آسایش همسایه ها نبودم. بعدش خودم هم بابت این موضوع خیلی ناراحت شدم.

آن خانم خندید و گفت: اشکال نداره، پیش میاد.از لبخندش معلوم بود که من را بخشیده است.

وقتی در مورد کسی مرتکب خطایی شویم، آن شخص احساس می کند که از طرف ما مورد سوء استفاده قرار گرفته است. او فکر می کند که ما به او احترام نمی گذاریم و به او اهمیت نمی دهیم.

بنابراین گفتن جمله ی ببخشید! برای عذرخواهی کردن، کافی نیست، چون رفتار ما به روحیه ی او لطمه وارد کرده و برای جبران، باید حالت روحی او را به وضعیت اولش برگردانیم. در این مقاله به شما یاد می دهم که چگونه عذرخواهی کنیم تا هرچه زودتر مورد بخشش دیگران قرار بگیریم.

عذرخواهی کردن چیست؟

عذرخواهی، در شرایط زیر صورت می گیرد:

 • به مشتری قول دادم فلان چیز تا ساعت 6 به دستتون می رسه اما نرسیده.
 • به همسرم قول دادم این کار رو انجام می دم اما انجام ندادم.
 • به فرزندم…
 • به شاگردم…
 • به معلمم…
 • و به هر کسی در هر موقعیتی…

عذرخواهی، فقط گفتن جمله ی ببخشید، نیست! جمله ی ببخشید، بخشی از عذرخواهی است. 

عذرخواهی کردن یعنی اینکه که ما آنقدر بالغ شده‌ایم که اشتباهاتمان را بپذیریم، از صمیم قلب بابت آنها عذرخواهی کنیم و عهد ببندیم که دیگر آن اشتباه را تکرار نکنیم.

با عذرخواهی کردن بابت اشتباهمان، اولا ارزشمند بودن آن رابطه را نشان می دهیم. دوما کسی که اشتباهش را می پذیرید، برخلاف باور عموم مردم، فرد بزرگمنشی هست.

آدم هایی که شهامت عذرخواهی را دارند، بی نظیر و کمیابند. اکثر آدم ها جرأت ندارند اشتباهی که کرده اند را بپذیرند و بعد عذرخواهی کنند.

اگر بعد از اینکه مرتکب اشتباهی شدیم عذرخواهی نکنیم، چه خواهد شد؟

به رابطه مان با همسر، خانواده، همکار، مشتری یا دوستمان آسیب خواهیم رساند. این کار، به اعتبار ما لطمه وارد می‌کند، فرصت‌هایمان را محدود می‌کند، بازدهی مان را کاهش می‌دهد و دیگران تمایل خود را برای همکاری و ادامه ی دادن به رابطه با ما از دست خواهند داد.

رنجشی با عدم عذرخواهی ایجاد می کنیم، باعث به وجود آمدن فضای مسمومی در محیط خانه و کارمان خواهد شد.

چرا معذرت‌خواهی کار سختی است؟

با وجود اینکه عذرخواهی نکردن عواقب منفی زیادی دارد، اما چرا باز هم خیلی از افراد از آن طفره می‌روند؟

مهم ترین دلیل این است که عذرخواهی کردن، جرأت می خواهد. وقتی به اشتباه خود اعتراف می کنیم، خود را در معرض آسیب پذیری قرار می دهیم و هر لحظه ممکن است در معرض اعتراض یا سرزنش قرار بگیریم.

همچنین ممکن است آنقدر از کارمان شرمنده باشیم که نتوانیم با شخص مقابل روبرو شویم.

برای ما انسان ها خیلی سخت است که بگوییم اشتباه کرده ایم چون غرورمان خدشه‌دار می‌شود.

به خاطر این دلایل ترجیح می‌دهیم که به روی خودمان نیاورده و طوری نشان دهیم که انگار اتفاقی نیفتاده است.

خیلی ها می گویند عذرخواهی کردن، نقطه ضعف نشون دادنه! در صورتی که عذرخواهی کردن، شهامت می خواهد و افرادی که مهارت عذرخواهی را بلدند، فوق العاده اند و نزد دیگران، یک اعتباری به دست می آورند که قبل از عذرخواهی نداشتند. پس آدم عاقل به این موضوع به عنوان جایگاه قدرت نگاه می کند.

کسی که عذرخواهی را بلد است، آنجایی که اصلاً لازم نیست عذرخواهی کند و تقصیر او نیست، قدرتش چند برابر افرادی است که هیچ اشتباهی را نمی پذیرند و ادعا می کنند که بی نقص هستند.

ما یک سری عبارات زیبا برای یک مفهوم خیلی زشت به نام ترس داریم. عباراتی مثل:

 • غرور خودم رو نشکنم.
 • نمی خوام کم بیارم.

ما از عذرخواهی می ترسیم و می گوییم: غرورم می شکنه. نمی خوام کم بیارم. در صورتی که این عبارات، نشان دهنده ی ترسو بودن ماست. یعنی می ترسیم به اشتباهمان اعتراف کنیم. پس بهتر است با خودمان روراست باشیم.

و همه ی ما در هر رابطه ای حتماً یه جاهایی اشتباه کرده ایم و امیدوارم شهامت این را داشته باشیم که عذرخواهی کنیم. 

چگونه عذرخواهی کنیم؟

عذرخواهی به خاطر رفتار بد

اگر رفتاری از ما سر زده که موجب ناراحتی دیگری شده است، مراحل عذرخواهی به صورت زیر است:

 1. آوردن نام شخص، مسئولیت پذیری و عذرخواهی بابت رفتار
 2. پذیرفتن مشکلات ایجاد شده، ابراز پشیمانی و مجازات خواستن از او برای جبران
 3. عدم تکرار و توضیح
 4. انکار منفعت یا لذت
 5. در خواست بخشش و زمان دادن به او(توقع ندارم منو فوراً ببخشی)

حالا به توضیح تک تک موارد بالا می پردازم.

مرحله ی پیش نیاز(مهم و کلیدی): گوش کنیم

در همان ابتدای امر، عذرخواهی نکنیم. بلکه صبورانه به او گوش دهیم تا خالی شود. از او بخواهیم که صحبت کند. بنابراین بگوییم: ممکنه راجع به اون موضوع با هم صحبت کنیم؟ ممکنه نظرت رو راجع به اون اتفاق بهم بگی؟

جهت یادگیری بیشتر گوش دادن فعال، در دوره آنلاین روش حرفه ای گوش دادن شرکت کنید.

مرحله ی اول: آوردن نام شخص، مسئولیت پذیری و عذرخواهی بابت رفتار

در این مرحله، مسئولیت پذیری در قبال رفتارمان اهمیت زیادی دارد. پس گناهمان را گردن شخص یا چیز دیگری نیندازیم. با حرف هایمان به او بفهمانیم که مورد سوء استفاده قرار نگرفته و احساسات او به بازی گرفته نشده است.

ابتدا جمله ی من اشتباه کردم و سپس عبارت ببخشید را به زبان بیاوریم. به زبان آوردن جمله ی من اشتباه کردم ، ببخشید، خیلی سخت است اما از اهمیت زیادی برخوردار است.

در این مرحله حدودی بگوییم که بابت چه چیزی عذرخواهی می کنیم. مثلا بابت اون حرفم. بابت اون رفتارم. چون اگر دقیق بگوییم آن اتقاق بد برای او یادآوری و حالش دوباره بد می شود.

جمله ای که در این مرحله می گوییم: فلانی جان، من اشتباه کردم. ببخشید. ازت بابت اون حرفم تو اون مهمونی عذرخواهی می کنم .

پس خیلی دقیق نگوییم که بابت این که تو رو در جمع دست انداختم و کلی اذیت شدی! بابت کتک کاریم! بابت دروغم! به جای اینها حدودی بگوییم: بابت اون حرفم.بابت اون رفتارم.

اشتباه رایج اول: مسئله را خیلی کوچک جلوه دهیم. مثلا هنگام عذرخواهی از کسی بگوییم: حالا کار خیلی بزرگی هم نکردم که شما بخواهی حالا اینطوری بکنی! ولی ببخشید! با این جملات عذرخواهی ما بی اثر می شود.خیلی وقت ها حتی می توانیم آنقدر کارمان را بزرگ جلوه دهیم که آن شخص بگوید: بابا حالا عیبی نداره دیگه! حالا دیگه تموم شده!

اشتباه رایج دوم: استفاده از کلمات اما! ولی! آخه! چون! خیلی وقت ها ما عذرخواهی هایمان را با یک اما خراب می کنیم! بطور مثال می گوییم: ببخشید من این کار رو کردم اما واقعا تقصیر من نبود. ببخشید من این کار رو کردم اما واقعا کار دیگه ای نمی تونستم بکنم. ببخشید من این کار رو کردم اما اونقدرها هم حالا کار بدی نبود. ببخشید این کار رو کردم ولی تقصیر خودت بودها. ببخشید این کار رو کردم اما خودت یه کاری کردی که اینو بگم. ببخشید این کار رو کردم اما خودت منو عصبانی کردی. ببخشید این کار رو کردم اما خودت شروع کردی. کلمه ی اما، جمله ی قبلی اش را تحت تأثیر منفی قرار می دهد و عذرخواهی را می پراند و با این کار، اثر مثبت عذرخواهی از بین می رود. پس از اما و آخه استفاده نکنیم و آن قسمت مربوط به خودمان را بپذیریم.

مرحله ی دوم: پذیرفتن مشکلات ایجاد شده، ابراز پشیمانی و مجازات خواستن از او برای جبران

در این مرحله به آن شخص می گوییم که از کارمان پشیمانیم و می خواهیم جبران کنیم. عذرخواهی بدون پشیمانی، مثل گلدان بدون خاک است، یعنی هیچ کاربردی ندارد. با ابراز پشیمانی می توانیم روحیه ی از دست رفته ی آن شخص را به او بازگردانیم.

نکته ی مهم: اگر از کار خود پشیمان نباشیم، دوباره آن را تکرار خواهیم کرد و آن شخص بیشتر ناراحت خواهد شد. بنابراین اگر پشیمان نیستیم، معذرت خواهی نکنیم.

پس در این مرحله ابتدا ابراز پشیمانی و تأسف می کنیم:

 • متأسفم که باعث ناراحتیت شدم. الان پشیمونم.
 • متأسفم که با اون رفتارم تو رو رنجوندم. الان پشیمونم.
 • متأسفم که با اون حرفم، مهمونی رو خراب کردم. الان پشیمونم.
 • بابت این تصمیمی که گرفتم، متأسفم. الان پشیمونم.
 • بابت اون حرفی که اونجا تو اون مهمونی، زدم، متأسفم. الان پشیمونم.
 • بابت اون کاری که اونجا انجام دادم، متأسفم. الان پشیمونم.

با حرف هایمان به آن شخص بفهمانیم که نمی شود به گذشته برگشت و خودمان می دانیم که آن اشتباه رخ داده و نمی توان آن را تغییر داد اما تمام تلاشمان بر این است که آسیبی که قبلاً به او رسانده ایم را جبران کنیم.

در این شرایط سرنوشت ما در رابطه ای که با او داریم، در دستان اوست. می توانیم با شیرینی، شکلات، گل، بوسه، کتاب، یادگاری، شام یا خسارت دادن جبران کنیم. 

مثلاً اگر چک دست کسی دارم و پاس نکردم، بگم: به محض اینکه مبلغی دستم برسه، اون رو برمی گردونم.

بهتر است خودمان به او اختیار دهیم که هر طور مایل است، ما را مجازات کند. این به نفع ماست، چون یا ما را مجازات نمی کند یا در مجازات ما تخفیف قائل می شود.

او دوست دارد که ما به خاطر کاری که انجام داده ایم، تنبیه شویم. او به عنوان یک انسان می خواهد این حق را داشته باشد که ما را مجازات کند. پس این حق را به او بدهیم تا مورد بخشش قرار گیریم.

برای رسیدن به این هدف، بهترین راه این است که از خود آن شخص بپرسیم: نمی دونم برای جبرانش چه کار باید بکنم، خودت به من بگو، واقعاً ازت کمک می خوام.

جمله ای که در این مرحله می گوییم: متأسفم که باعث ناراحتیت شدم. الان پشیمونم. چه جوری جبران کنم؟

مرحله ی سوم: عدم تکرار و توضیح

 • عدم تکرار

 برای او توضیح دهیم که چنین اتفاقی دیگر تکرار نخواهد شد. او نگران است که دوباره این خطا را در حق او تکرار کنیم. اما اگر به او اطمینان دهیم که این کار را تکرار نخواهیم کرد، تا حد زیادی از نگرانی او کم می شود.

 • تصمیم گرفتم که اول راجع بهش فکر کنم و بعد پیدا کنم که چه چیزهایی منو حساس می کنه و بعد مدیریتش کنم. سعی می کنم دیگه اجازه ندم این اتفاق بیوفته. اگه هم یه وقت دیدی حواسم نیست و دارم از خط قرمز رد می شم، خودت بهم یادآوری کن. باشه؟
 • سعی می کنم از این به بعد خیلی بیشتر به رفتارم آگاه باشم و خیلی بیشتر حواسم رو جمع کنم. البته اگه جایی دیدی حواسم نیست، فوری بهم تذکر بده و مطمئن باش ناخواسته بوده. ممکنه بر اساس عادت باشه.
 • از این به بعد اگه جایی دیدی دوباره اشتباه کردم، بدون حواسم نیست. هر جا دیدی که دوباره تکرار کردم، بهم یادآوری کن که زود عادتم ترک شه و از بین بره و بدون ابداً قصد اذیت کردن تو رو ندارم.

پس در این مرحله قول الکی ندهیم که دیگه هیچ وقت این کار رو نمی کنم! چون یک عمر است که به این موضوع عادت کرده ایم و ترک آن زمانبر است.

 • توضیح

توضیحات دفاع از خود از قبیل “نمی دونم چرا این اتفاق افتاد!” یا “تو اون موقع، فکرم درست کار نمی کرد!” ، از نگرانی او درباره ی اینکه چنین رفتار ما دوباره تکرار نخواهد شد، کم نمی کند. به عبارت دیگر همه ی این حرفها بهانه است!

اشتباه رایج سوم: بهانه آوردن و توجیه کردن. یعنی دلیل های غیرمحکمی بیاوریم که طرف مقابل نمی پذیرد. این توجیه ها اوضاع را بدتر از قبل می کند. چون حالا طرف مقابل می خواهد توجیه های ما را نقض کند. پس توجیه نکنیم.

بهترین راه برای توضیح رفتارمان بدون دفاع از خود این است که آن را ناشی از ترس عنوان کنیم، چون همه ی آدم ها ترس را درک می کنند. بنابراین بیان جمله های زیر می توانند مؤثر باشند:

 • من از ترس اینکه مبادا شما اخراجم کنید، مجبور شدم این دروغ رو بگم.
 • ترسیدم اگه راستش رو بگم، ازم متنفر بشی!

با این جملات، کار ما بیشتر رفتاری غیرمنطقی به خاطر ترس محسوب می شود تا رفتاری خیانت آمیز. به بیانی دیگر او رفتار ما را ناشی از ضعف ما می داند. ما با این حرف، غرورمان را زیر پا گذاشته ایم. به این ترتیب او احساس غرور و بزرگی می کند.

جمله ای که در این مرحله می گوییم: اون موقع ترسیده بودم. قول می دم که دیگه تکرار نشه.

مرحله ی چهارم: انکار منفعت یا لذت

در مرحله ی آخر به او یادآوری کنیم که از کاری که کرده ایم، هیچ لذتی نصیبمان نشده است.

در این شرایط از جملات زیر استفاده کنیم:

 • رابطه ای که با اون داشتم، خیلی مزخرف بود.
 • حتی از ذره ای از پولی که دزدیده بودم، نتونستم استفاده کنم.
 • از کارم در حق تو، احساس گناه کردم و زندگیم نکبت بار شد.

گفتن این جملات در او ایجاد احساس ترحم و دلسوزی می کند.

جمله ای که در این مرحله می گوییم: بعد از اون کارم، خودم احساس گناه کردم.

مرحله ی پنجم: در خواست بخشش و زمان دادن به او(توقع ندارم منو فوراً ببخشی)

از او درخواست بخشش کنیم: ازت می خوام که منو ببخشی.

توقع نداشته باشیم که درجا ما را ببخشد. بنابراین نگوییم: گفتم که ببخشید!

او نیاز به زمان دارد، چون اذیت شده است. پس با گفتن این جمله، به او زمان دهیم:

 • البته می دونم الان ناراحتی. معلومه که توقع ندارم همین الان منو ببخشی. امیدوارم رفتارم که اصلاح شد، خیالت راحت شه.

بعد از این مراحل، منتظر گذشتن زمان باشیم. وقتی که زمان بگذرد همه چیز به جای خود برمی گردد و زندگی ما دوباره به حالت اول باز می گردد.

پس مراحل عذرخواهی به این صورت است:

 1. آوردن نام شخص، مسئولیت پذیری و عذرخواهی بابت رفتار.
 2. پذیرفتن مشکلات ایجاد شده، ابراز پشیمانی و مجازات خواستن از او برای جبران.
 3. عدم تکرار و توضیح.
 4. انکار منفعت یا لذت.
 5. درخواست بخشش و زمان دادن به او(توقع ندارم منو فوراً ببخشی).

یکی از مراجعینم پسری بود که سنش را به دخترخانمی که تازه با او آشنا شده، به دروغ گفته بود. از من پرسید: خانم معتمد پویا ،چگونه از او عذرخواهی کنم که ناراحت نشود؟

من در پاسخ گفتم بهتر است به او بگویید:

فلانی جان، من اشتباه کردم که اون حرف رو بهت زدم. منو ببخش. متأسفم که ناراحتت کردم. الان خیلی پشیمونم. اینقدر کارم بد بود که نمی دونم چه جوری جبرانش کنم. خودت بهم بگو که چه جوری جبرانش کنم؟ قول می دم که دیگه بهت دروغ نگم. اونموقع ترسیده بودم که اگه راستش رو بهت بگم، از دستت بدم. بعد از اون حرف، همه اش با خودم احساس گناه می کردم. ازت می خوام که منو ببخشی. البته می دونم الان ناراحتی. توقع ندارم همین الان منو ببخشی. امیدوارم رفتارم که اصلاح شد، خیالت راحت شه.

مردی که مشروبات الکلی مصرف کرده بود،زنش را کتک زد چون به اشتباه فکر می کرد که زن به او خیانت کرده است.زن از مرد شکایت کرد تا مهریه اش را بگیرد و جدا شود.

مرد از کارش حسابی پشیمان شده بود چون دو بچه ی ناز داشت و نمی خواست زنش را از دست دهد.

اگر من جای آن مرد بودم اینگونه از زنم عذرخواهی می کردم:

فلانی جان، من اشتباه کردم که اون رفتار رو باهات داشتم. منو ببخش. متأسفم که ناراحتت کردم. الان خیلی پشیمونم. اینقدر کارم زشت بود که نمی دونم چه جوری جبرانش کنم. خودت بهم بگو که چه جوری جبران کنم؟ قول می دم که روی خودم کار کنم و دیگه باهات مهربون باشم. اون موقع ترسیده بودم که با یک مرد دیگه باشی و از دستم بری. بعد از اون کارم خودمم همه اش عذاب وجدان داشتم. ازت می خوام که منو ببخشی. البته می دونم الان ناراحتی. توقع ندارم همین الان منو ببخشی. امیدوارم رفتارم که اصلاح شد، خیالت راحت شه.

[alert type=”warning”]نکته ی مهم: عذرخواهی کردن در زمانی که در موضع قدرت هستیم، ارزشمند است. بطور مثال عذرخواهی کردن در زمانی که دوربینش را خراب کرده ایم یا پولش را دیر پس داده ایم، هنر نیست. عذرخواهی کردن، زمانی که در سمت مدیر، سرپرست، پدر یا مادر هستیم، ارزش دارد.[/alert]

عذرخواهی به خاطر حرف نسنجیده

بعضی اوقات این حرف های ماست که برای شخص مقابل ایجاد ناراحتی می کند.

 • حضوری

اگر کسی را مستقیما و رودررو با حرف خود برنجانیم،با گفتن جمله ی شوخی کردم! نمی توانیم ناراحتی او را از دلش بیرون بیاوریم.بنابراین در چنین مواردی بلافاصله از روش کلی گویی استفاده کنیم.

مثلا تصور کنید که شما با یکی از همکارانتان جر و بحث می کنید و یکدفعه ناخواسته به او می گویید که:”تو خیلی بی عرضه ای!” بلافاصله بعد از اینکه چنین حرفی زدیم،اثرات مخرب آن را کنترل کنیم: “…با همه ی افرادی که تو این شرکت کار می کنند!”

ما زمانی از حرفی ناراحت می شویم که آن را تنها متوجه خودمان بدانیم.اما زمانی که این جمله خطاب به جمع باشد و شامل همه شود از اثرات منفی آن کم می شود.

 • غیابی

اگر در غیاب کسی بدون اینکه منظوری داشته باشیم، حرفی زده ایم، یا اینکه گفته ی ما را تحریف و به گوش او رسانده باشند، باز هم می توانیم از این روش استفاده کنیم. مثلا بگوییم:نه،من نگفتم که تو جونم را به لب رسوندی، بلکه گفتم همه دارند جونم رو به لبم می رسونند!

از آنجایی که این حرف را به گوش او رسانده اند و او درآنجا شخصا حضور نداشته، حرف ما را باور می کند.

دوستان خوبم در این مقاله یاد گرفتیم که چگونه عذرخواهی کنیم؟

عذرخواهی به خاطر رفتار بد:

 • مرحله ی اول: آوردن نام شخص، مسئولیت پذیری و عذرخواهی بابت رفتار: فلانی جان، من اشتباه کردم. ببخشید. ازت بابت رفتارم تو اون مهمونی عذرخواهی می کنم.
 • مرحله ی دوم: پذیرفتن مشکلات ایجاد شده، ابراز پشیمانی و مجازات خواستن از او برای جبران: متأسفم که اون مهمونی رو خراب کردم و باعث ناراحتیت شدم. الان پشیمونم. چه جوری جبران کنم؟
 • مرحله ی سوم: عدم تکرار و توضیح: قول می دم که دیگه تکرار نشه، اون موقع ترسیده بودم.
 • مرحله ی چهارم: انکار منفعت یا لذت: بعد از اون کارم، خودمم احساس گناه کردم.
 • مرحله ی پنجم: در خواست بخشش و زمان دادن به او: ازت می خواهم که منو ببخشی. می دونم الان خیلی ناراحتی. توقع ندارم همین الان منو ببخشی.

عذرخواهی به خاطر حرف نسنجیده:

 • حضوری(حرفی که زده ایم را به همه نسبت دهیم)
 • غیابی(حرفی که زده ایم را به همه نسبت دهیم)

دوستان خوبم من را در اینستاگرام فالو کنید تا از مطالب آموزشی مفید در زمینه ی مهارت های ارتباطی بهره مند شوید. جهت فالو کردن روی لینک زیر بزنید:

اینستاگرام من

برگرفته از کتاب:

روش ها جذب و متقاعدسازی دیگران

19 دیدگاه

 • سلام من یه کاره خیلی اشتباهی کردم‌ ۱۷ سالمه و یواشکی از کارت بابام پول میگرفتم و پیامک ها رو پاک میکردم که نفهمه الان خیلی از دستم ناراحته نمیدونم چکار کنم

   مریم معتمد پویا
  • سلام.
   به نظرم از کارتون پشیمونید و می خواهید ازشون عذرخواهی کنید.
   اگه از همین روش عذرخواهی برید، می پذیرند.

  • منم همین کار رو می کنم
   واقعا خیلی بده
   همسن خودت هم هستم
   کاری که دیگه نمی تونی بکنی
   سعی کن که توی ذهنت به خودت بگی این کار خیلی بده و کارما روی تو اثر میذاره

 • سلام
  من به خاطر ناراحتی و عصبانیتم از چیز دیگ ک ب دوستم هیچ ربطی نداشت همه حرصمو سر دوستم خالی کردم و بش گفدم همه حرفا و دوست داشتنات تو دوستیمون دروغ بوده ولی واقعا از ته دلم نبود و الان خیلی پشیمونم رابطمون برام خیلی ارزشمنده من با همه این روشا ازش معذرت خواهی کردم اون گفت بخشیدمت ولی دیگ نمیخام باهات حرف بزنم من نمیتونم از دستش بدم لطفا ی راه حل بگید و کمکم کنید

   مریم معتمد پویا
  • سلام.
   این شخص برای بخشش شما به زمان نیاز داره، بهش زمان بدید. بگید: البته می دونم الان ناراحتی. توقع ندارم همین الان منو ببخشی.

 • من نمیدونم چه طوری غرورمو کنار بزارم از خانواده ام عذر خواهی کنم هیچ وقت تاحالا این کارو نکردم خیلی سخته برام ی راه کار برام بگین الان دعوامون شده و خیلیا گفتن عذر خواهی کن از پدرت ولی نتونستم

   مریم معتمد پویا
  • بله، کار خیلی سختیه.
   اما اگر انجامش بدید، به پدر نشون میدید که رابطه تون براتون مهمه.
   عذرخواهی کردن، بزرگی شما رو می رسونه.

 • سلام وقت بخیر
  من خیلی کارهای اشتباه انجام دادم و همسرم از من بشدت ناراحت و حتی متنفر هم شده
  ولی من هر چقدر ازشون عذرخواهی میکنم بیشتر خراب میشه
  لطف کنید یه راه کار بهم نشون بدید ممنون میشم ازتون

   مریم معتمد پویا
  • سلام،
   برای طلب بخشش، ابتدا به گله و شکایت هاش راجع به اون موضوع خوب گوش بدید. برای این کار، بگید: ممکنه راجع به اون موضوع با هم صحبت کنیم؟ ممکنه نظرت رو راجع به اون اتفاق بهم بگی؟
   بعد فقط گوش بدید تا خودش رو بیرون بریزه و هر چی می خواد، بگه. موقعی که داره گله هاش رو مطرح می کنه، صحبت نکنید و وسط حرفش نپرید. همچنین گارد نگیرید، حالت چهره تون عوض نشه و با تکان دادن سر، با احترام و صبوری به حرف هاش گوش بدید. تلویزیون رو خاموش کنید، موبایل رو هم کنار بذارید تا تمام توجهتون روی صحبت هاش باشه. فقط گوش بدید.
   وقتی تمام حرف هاش رو گفت و خالی شد، به همسرتون بگید:
   فلانی جان، بابت اون کاری که اونجا انجام دادم، عذرخواهی می کنم. متأسفم.
   سعی می کنم از این به بعد خیلی بیشتر به رفتارم آگاه باشم و حواسم رو جمع کنم. البته اگه بعداً جایی دیدی حواسم نیست و دوباره اشتباه کردم، فوری بهم یادآوری کن تا زود این عادتم ترک شه و از بین بره و مطمئن باش ناخواسته بر اساس عادت بوده و ابداً قصد اذیت کردن تو رو ندارم.
   برای جبرانش امشب شام مهمون من (بهتره براش گل یا هدیه بخرید)
   ازت می خوام که منو ببخشی، البته می دونم از من خیلی ناراحتی و توقع ندارم همین الان منو ببخشی. امیدوارم رفتارم که اصلاح شد، خیالت راحت شه.

 • سلام خانم دکتر
  ممنونم از سایت خوب تون ،
  یه سوال داشتم ،
  من در نظر سنجی اساتید، دو تا از نمره های استادمون رو از ۵. ۳ و۴ دادم.
  و چون میخواستم در جریان باشن بهشون گفتم
  الان ناراحت شدن و رفتارشون فرق کرده
  سر کلاسم زیاد خوب باهام حرف نزدن چطور معذرت خواهی کنم که بپذیرند؟!

   مریم معتمد پویا
  • سلام
   به نظرم نیاز به عذرخواهی نیست. شما صداقت داشتید و ایراد کارشون رو گفتید تا در ادامه بهتر عمل کنند.
   البته این که انتقادتون سازنده بوده یا نه، خیلی مهمه. انتقاد کردن درست، روش داره. لطفاً این مقاله رو مطالعه کنید تا ببینید ایراد انتقاد کردنتون در چی بوده تا از دفعات بعد بهتر عمل کنید.
   چگونه انتقاد کنیم؟

 • سلام خدمت همگی
  من یه دوست دختری دارم که خیلی همه چیز اوکی بود
  یه روز امتحان داشت و قرار بود من کمکش کنم ولی من انقدر خسته بودم ک خوابم برد اونم امتحانشو نرفت بده و از دست من عصبانی هستش خیلیییییییی
  به هر دری هم میزنم جوابی نمی گیرم
  ما 18 سالمونه

   مریم معتمد پویا
  • سلام
   چه بد شد.
   جهت جبران، هدیه بخرید و به همراه متن عذرخواهی که در این مقاله آموزش داده ام، برایش ارسال کنید.

 • سلام خانم دکتر . امروز موقع اذان صبح وقتی مامانم منو میخواستن از خواب بیدار کنن . با اینکه همونجا بهشون چند بار گفتم میخوام بخوابم ، توجه نمیکردن و با لحن مهربون ،همش پشت سر هم میگفتن باید بلند بشی و پتو رو کنار میکشیدن .منم عصبانی شدم با صدای بلند گفتم نمیخوام اصلا از خواب پاشم . ولی ایشون اصرار داشتن که بیدار بشم . با عصبانیت من ، پدرم هم شدیدا عصبانی شدن و سر مادرم داد کشیدن .نمیدونم تقصیر من بوده یا نه ، اونجا نمیخواستم از روی اجبار و اصرار مامانم خواب بیدار شم و میخواستم خودم بلند شم . به مامانم هم بعدش گفتم که اگر اصرار نمیکردین زودتر بیدار میشدم . ایشون ناراحت شدن ،چکار کنم ؟

   مریم معتمد پویا
  • سلام
   چه بد شد.
   برای عذرخواهی بگید: مامان جونم، من اشتباه کردم که اون رفتار رو باهات داشتم. منو ببخش. متأسفم که ناراحتت کردم. قول می دم که دیگه باهات مهربون باشم. ازت می خوام که منو ببخشی. بعد هم ماچشون کنید.
   و بعد از چند روز که ناراحتی شون فروکش کرد، این مسئله ی اجبار برای بلند شدن برای نماز رو باهاشون مطرح کنید:
   مامان جونم الان یک نکته ای رو بهت بگم؟ ازت ممنونم که به فکرمی تا نماز صبحم رو به موقع بخونم. بابت رفتار اون روزم ازت عذر می خوام. متأسفم که ناراحتت کردم. از این به بعد حواسم هست دیگه پیش نیاد. وقتی یه موقع هایی که صبح ها می خوام بیشتر بخوابم، بهم می گی باید بلند شی، کلافه می شم چون نیاز به خواب دارم. قربونت برم، میشه ازت خواهش کنم از این به بعد اختیار بلند شدن رو به خودم بدی؟ چون برام عزیزی اینو بهت گفتم. حالا یک کم راجع به این قضیه فکر کن، هر جور دیدی درسته، اقدام کن.
   جهت یاد گیری بهتر مهارت انتقاد کردن، مقاله ی زیر رو بخونید:
   چگونه انتقاد کنیم؟

 • سلام ببخشید من یک کار خیلی اشتباهی در حق دوستم کردم و تمام چیزهایی که ذکر کرده بودین هم بهش گفتم ولی بازهم قبول نمیکنه به نظرتون چیکار باید بکنم؟

   مریم معتمد پویا
  • سلام.
   چه بد.
   آیا جهت جبران، براش هدیه خریدید یا نه هنوز؟
   اگر خریدید، برای بخشیدنتون بهش زمان بدید.

 • سلام ببخشید من پاتنرمو خیلی توی ژول زمان تحت فشار قرار دادم و الان دیگه دوستم نداره به شدت پشیمونم ولی بهم فرصت نمیده چه کار کنم بنظرتون واقعا میخوام جبران کنم

   مریم معتمد پویا
  • سلام
   شرایط سخته.
   به نظر می رسه ادامه ی این رابطه ممکن نیست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.